Styl boho podbija serca miłośników delikatnych form już od wielu lat. Od czasów początkowej mody na delikatne aranżacje boho zdążył on ewoluować i połączyć się z innymi stylami tworząc ponadczasowe wariacje home&decor (jak np. scandi boho). Wnętrza w stylu boho są odwzorowaniem letniej swobody i niezobowiązującej estetyki, dlatego stanowić będą perfekcyjne środowisko dla miłośników niezależności i wolnych ptaków. Czym się charakteryzują?

Styl boho – wyzwolenie, niezależność, wolność

Styl boho wywodzi się z lat 60. i 70. XX wieku, kiedy to zaczął pojawiać się w Australii i Stanach Zjednoczonych. Nazwa z kolei pochodzi od francuskiego słowa „La bohème”, które określało artystyczną cyganerię, która wyznawała podobne zasady, co hipisi – niezależność i wyzwolenie z norm oraz zasad. Wędrowne życie tych artystycznych nomadów pełne było beztroski i sztuki – i to właśnie odbija się we wnętrzach boho. Styl boho zmieniał się na przestrzeni lat, jednak jego artystyczne korzenie i XIX-wieczne dalej odbijają się we wszystkich jego wariacjach. Przez lata nasiąknął jednak etnicznymi elementami i unowocześnionymi akcentami.
Wnętrza boho wyróżniają się spośród innych aktualnych trendów – nie są bowiem minimalistyczne i pełne prostoty, ani eleganckie i ponadczasowe. Są frywolne, lekkie, pełne spontaniczności i naturalnych akcentów. Pokochają je zwłaszcza osoby, które w domu chcą poczuć się swobodnie, a we wnętrzach cenią sobie wyrazisty charakter i duszę.

 

Boho w pigułce – cechy charakterystyczne

  • kolory ziemi
We wnętrzach boho dominują ciepłe odcienie ziemi – brązy i beże, połączone z klasyczną bielą i stonowanymi odcieniami pasteli (np. zielenią). Pojawiają się one zarówno na ścianach, w podłogowych dywanach, jak i w dodatkach. Chociaż boho jest stylem bardzo swobodnym, nawet lekko chaotycznym, pod kątem kolorystyki jest on niezwykle spójny – bazuje bowiem na odcieniach uniwersalnych, stanowiących ciekawą bazę dla mocniejszych akcentów kolorystycznych (dobieranych według własnych preferencji, indywidualnie).
W klimat boho idealnie wpisują się dekoracje jesienne do domu, gdyż barwy tej pory roku są kompatybilne z kolorystyką stylu boho.
Salon w stylu boho
  • naturalne akcenty
We wnętrzach boho królują naturalne materiały – drewno, wiklina, rattan, suszone trawy, bambus, juta, trawa morska. Wykonane mogą być z nich zarówno meble, jak i dodatki mniejsze oraz większe (np. rama do lustra, kosze do przechowywania, ramki do zdjęć). Nie może również zabraknąć ceramiki! Zwłaszcza wyrobów, które wyglądają na ręcznie robione z gliny. Wnętrza boho mogą łączyć się z wnętrzami eko, jeśli zdecydujesz się wykorzystać drewniane i rattanowe elementy z drugiej ręki.
 
  • sentymentalny charakter elementów aranżacyjnych
Boho to styl z duszą – i to Twoją duszą! W przeciwieństwie do uniwersalnego stylu minimalistycznego, boho ma przedstawiać Twoje gusta i wspomnienia, tworzyć przestrzeń, w której będziesz się czuć wolna. Właśnie dlatego w aranżacjach boho powinny znaleźć się sentymentalne bibeloty, które coś dla Ciebie znaczą – najlepiej, jeśli przy okazji są to pamiątki z podróży wnoszące we wnętrza odniesienia do innych kultur.
Tekstylia w stylu boho
  • kwiaty i motywy kwiatowe
Połączenie z naturą przejawia się w boho nie tylko poprzez meble i dekoracje z naturalnych materiałów, jak np. wikliny czy rattanu. We wnętrzach utrzymanych w tym stylu nie brakuje także żywych kwiatów, które ożywiają stonowane kolorystycznie aranżacje. Pojawiają się nawet w kuchni – nie powinno zabraknąć w niej domowych ziół opakowanych w osłonki na doniczki.
Odpowiednim elementem dekoracyjnym w stylu boho są także suszone trawy o delikatnych formach. Nie można również zapomnieć o florystycznych motywach w dekoracjach – tutaj również pojawią się kształty liści palmy, monstery czy paproci. Takie naturalne dekoracje świetnie wpisują się w ten klimat.
 
  • obłe kształty
Boho lubi delikatność – wyrażoną głównie przez obłe kształty. W aranżacjach utrzymanych w tym stylu, prym wiodą okrągłe stoliki kawowe. Nie brakuje również foteli o delikatnych, zaokrąglonych formach, luster w kształcie koła czy dekoracyjnych wazonów o łukowatych wygięciach.
W ten styl świetnie wpisze się stolik z rattanu, który możesz postawić na tarasie / balkonie lub wisząca huśtawka na balkon wykonana z makramy.
Wnętrze w stylu boho
  • przytulne tekstylia z mocnymi fakturami
Chyba każdy kojarzy boho z tekstyliami – to one budują przytulny i ciepły nastrój, a także podkreślają niedbały charakter aranżacji. W salonach i sypialniach boho nie brakuje pledów o wyraźnej strukturze, często ozdobionej frędzlami, pomponami, luźnymi nitkami. Najlepiej wyglądają one niedbale przerzucone przez oparcie fotela lub wypływające z kosza do przechowywania. Także dywany wyróżniają się wyrazistymi strukturami – widoczne są plecione formy, mocne struktury nici.
  • motywy etniczne
Boho czerpie z różnych kultur i czasów – ten eklektyczny charakter to podstawa jego swobodnego uroku. Właśnie dlatego we wnętrzach pojawiają się motywy etniczne, takie jak buddyjskie mandale, marokańskie koniczyny czy wiszące, zaplatane łapacze snów.
Ozdoby boho
Donice w stylu boho
  • mocne akcenty kolorystyczne
Chociaż bazę kolorystyczną w boho stanowią beże, biele, brązy, pojawiają się także mocne akcenty kolorystyczne – zazwyczaj w drobnych dodatkach, takich jak dekoracyjne poduszki czy stojące na półce pamiątki z podróży. Mają one przełamywać monotonię wystroju i podkreślać indywidualny charakter każdej przestrzeni. Zazwyczaj są to kolory: kobaltowy, musztardowy, pastelowa lub butelkowa zieleń, delikatny błękit.
  • meble vintage
Boho to styl lekko niechlujny, pełen niedoskonałości, które podkreślane są jako element dekoracyjny. Właśnie dlatego we wnętrzach boho znajdują się meble z duszą – często z drugiej ręki, pełne uszkodzeń, ubytków farby, przetarć. Nie muszą być one idealne – ważne, by stanowiły idealne uzupełnienie przytulnych i domowych wnętrz!
Wiszący fotel

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.