Salon Dekoracje Sypialnia Style wnętrz 19 sty 2024

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Czytaj

Styl skandynawski, jak żaden inny, wspaniale łączy naturalną estetykę i praktyczność. Dzięki temu wnętrza są nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne i zapewniające komfort życia. Mieszkanie w tym stylu jest idealne dla osób, ceniących sobie proste, a jednocześnie przytulne i harmonijne wnętrza, sprzyjające relaksowi oraz dobrej organizacji funkcjonowania na co dzień.

Jakie cechy charakteryzują wnętrza urządzone w stylu skandynawskim?

Wystrój wnętrz w stylu skandynawskim ma kilka charakterystycznych cech, dzięki którym można rozpoznać go na pierwszy rzut oka i które sprawiają, że wnętrza skandynawskie są przytulne i funkcjonalne.

Prostota i minimalizm — design skandynawski wyróżnia się minimalistycznymi dekoracjami i zapewnieniem funkcjonalności wnętrz. Znakami rozpoznawczymi stylu scandi są proste linie, brak zbędnych ozdób oraz uporządkowana kompozycja przestrzeni.

Jasne kolory — pomalowanie ścian na biało, szaro czy w pastelowych barwach rozjaśnia wnętrze i optycznie powiększa przestrzeń, dlatego styl skandynawski doskonale sprawdza się w dużych pomieszczeniach, jak i w niewielkich przestrzeniach np. kawalerkach czy małych 2-pokojowych mieszkaniach. Biel, beż, szarość to podstawowe barwy wnętrz scandi.

Jakie cechy charakteryzują wnętrza urządzone w stylu skandynawskim

Światło — styl skandynawski cieszy jasnymi wnętrzami oraz przyjemnymi dla oka meblami i dekoracjami. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Najlepiej, gdy do wnętrza dostaje się dużo światła dziennego (to ważne zwłaszcza na północy Europy, również w Polsce), a popołudniami i wieczorami wnętrze nabierze skandynawskiego charakteru, dzięki lampom o unikalnym designie.

Naturalne materiały — podstawowym materiałem w wyposażeniu wnętrz po skandynawsku jest naturalne drewno. Wystrój inspirowany naturą dodaje ciepła i naturalności, tworząc przytulną atmosferę.

Funkcjonalność i ergonomia — dom w stylu skandynawskim wyróżnia się przemyślaną organizacją całej przestrzeni. W sypialni, w kuchni, w salonie, w łazience każdy element wnętrza ma swoje praktyczne zastosowanie. Często korzysta się z wielofunkcyjnych mebli np. żeby połączyć funkcję wypoczynkową z miejscem do przechowywania, a ich forma jest dostosowana do potrzeb użytkowników.

Jakie dodatki i dekoracje to niezbędniki wystroju w stylu skandynawskiego?

Urządzając mieszkanie w stylu skandynawskim, trzeba dążyć do stworzenia harmonijnej i spokojnej przestrzeni — zgodnie ze skandynawską filozofią życia hygge — która będzie maksymalnie funkcjonalna, a jednocześnie przyjemna estetycznie i wierna zasadzie prostoty oraz miłości do tego, co naturalne.

Kwiaty doniczkowe — przytulność wnętrz scandi idealnie komponuje się z naturalnymi kwiatami oraz dekoracyjnymi roślinami. Dzięki kwiatom dom staje się pełen życia i świeżości, a ponadto rośliny pomagają oczyszczać powietrze.

Naturalne tekstylia — wełna, bawełna, len to materiały, które dodają wnętrzu ciepła i przytulności. W skandynawskich aranżacjach swojego mieszkania warto sięgać po dywany, dekoracyjne poszewki na poduszki w neutralnych kolorach, narzuty na łóżko czy pledy w tradycyjnym stylu np. w norweskie wzory.

Elementy drewniane — wszelkiego rodzaju dodatki z nieobrobionego litego drewna podkreślają bliskość z naturą. Ramki na zdjęcia, tace do serwowania, stoliki kawowe doskonale współgrają z prostym wystrojem domu.

Ceramika — osłonki na doniczki z kwiatami, wazony i doniczki wykonane z porcelany lub kamionki, często ręcznie zdobione np. w geometryczne wzory, świetnie pasują do stylu skandynawskiego.

Szklane pojemniki i wazony — szkło jest chętnie wykorzystywane w skandynawskich aranżacjach, ponieważ nadaje przestrzeni lekkości i nie przytłacza.

Obrazy i fotografie — sztukę ścienną można zaliczyć do najważniejszych cech stylistyki skandynawskiej. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim stawia na przedstawienia natury. Ramy obrazów i zdjęć mają prostą formę, często są w ciemnych odcieniach i są mocnym kontrastującym akcentem w jasnym pomieszczeniu.

Lampiony i świeczniki — wspaniały dodatek do salonu w stylu skandynawskim i sypialni. Światło spełnia w aranżowaniu wnętrz scandi bardzo ważną funkcję, przede wszystkim od niego zależy przytulność wnętrza.
 


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat stylu skandynawskiego w salonie, zapraszamy do artykułu poradnikowego: Salon w stylu skandynawskim - jak go urządzić?

 

Jakie oświetlenie pasuje do aranżacji w stylu scandi?

Postaw na lampy o prostym i czystym designie, które nie będą miały dużej liczby detali oraz zdobień. Światło główne, czyli najczęściej, umieszczoną w centralnym punkcie sufitu lampę wiszącą udekoruj ładnym abażurem. Warto sięgnąć po abażur wykonany z naturalnych materiałów np. wikliny, który będzie dobrze rozpraszał światło.

Zadbaj o dużą elastyczność oświetlenia. Powinnaś mieć możliwość wygodnego regulowania intensywności światła, którą zapewniają włączniki z regulacją. Szczególnie w sypialni w stylu skandynawskim, w salonie i w przedpokoju takie rozwiązanie jest bardzo przydatne.

Oświetlenie dodatkowe, które warto wykorzystać do zaaranżowania mieszkania w stylu skandynawskim to przede wszystkim lampy podłogowe, lampy stołowe oraz kinkiety (w łazience, w kuchni, w jadalni). Wybieraj modele o geometrycznych, ale prostych kształtach, które wraz z meblami i dodatkami będą tworzyły spójny, harmonijny design.

Jakie oświetlenie pasuje do aranżacji w stylu scandi

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim w nowoczesnym wydaniu?

Styl skandynawski ze stylem nowoczesnym mają wiele wspólnego, dlatego dają szerokie możliwości aranżacji domu, w taki sposób, aby naturalnie się przenikały. Oczywiście najważniejsza wspólna cecha to minimalizm.

Wybieraj meble proste, ale wyraziste. W niektórych pomieszczeniach, zwłaszcza w kuchni w stylu skandynawskim oraz w jadalni znakomicie sprawdzą się meble kuchenne, do których wykonania użyto drewna i metalu np. malowanej proszkowo stali. Zamiast drewnianych blatów czy parapetów, możesz zdecydować się na marmurowe, które dodadzą wystrojowi odrobinę nowoczesnego chłodu i surowości.

Mniej znaczy więcej. Ta zasada w równym stopniu dotyczy nowoczesności i stylu scandi. Ogranicz dekoracje do minimum. Wybierz kilka przedmiotów wysokiej jakości lub ważnych dla Ciebie ze względów sentymentalnych i postaraj się wkomponować je w estetykę wnętrza.

Świetny, nowoczesny efekt we wnętrzu skandynawskim osiągniesz, stosując nowoczesne oświetlenie z regulacją jasności. Dodatkowe światło LED w meblach, przy ścianach czy na obniżonym suficie, nada pomieszczeniu wyjątkowy, współczesny charakter.

Jeżeli chcesz być nowoczesna w aranżowaniu mieszkania, to odważnie sięgaj po ekologiczne i trwałe materiały. Wpiszesz się w ten sposób w trend zrównoważonego rozwoju, który jest bardzo bliski skandynawskiemu poszanowaniu przyrody i środowiska naturalnego.
 


Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się więcej o stylu skandynawksim, zapraszamy do artykułu: Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim? Przytulne aranżacje sypialni
 

 

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim w nowoczesnym wydaniu

Aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim w połączeniu z minimalistycznym Japandi

Japandi to aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim z elementami japońskiego minimalizmu, która znakomicie łączy skandynawską funkcjonalność z elementami japońskiej estetyki zen.

Oba style wyróżnia dążenie do osiągnięcia spokoju i harmonii, dlatego dominują w nich naturalne kolory — biel, szarości, delikatne beże oraz łagodne odcienie zieleni i granatu (barwy zaczerpnięte z kultury japońskiej). W wystroju domu oraz poszczególnych wnętrz najważniejsza jest równowaga i symetria. Należy dążyć do stworzenia spójnych kompozycji, wprowadzających do wnętrza porządek, spokój i ład. Przebywanie w takim pomieszczeniu po dniu pełnym różnych aktywności przynosi wyciszenie, uspokojenie, sprzyja szybkiej regeneracji i utrzymaniu dobrego samopoczucia na co dzień.

Japandi czerpie z tradycji japońskiej i umiejętnie łączy jej elementy z nowoczesnym designem. Wybierz meble, które mają współczesne formy, ale zrobione są z tradycyjnych materiałów (drewno, bambus).
Sięgaj po dodatki z kamienia i ceramiki (akcesoria łazienkowe, wyposażenie kuchenne). Każdy przedmiot wstawiony do danego pomieszczenia powinien mieć swoje starannie przemyślane miejsce. Unikaj przeładowania domu zbyt dużą liczbą przedmiotów.

Aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim w połączeniu z minimalistycznym Japandi

Jak zaaranżować skandynawskie wnętrze, aby było przytulne?

Skandynawskie wnętrza, choć proste i minimalistyczne, jak najbardziej mogą i powinny być przytulne. Ciepłą, domową atmosferę osiągniesz w nich poprzez umiejętne dobranie dodatków. Korzystaj z naturalnych tekstyliów, w pobliżu miejsca do spania i do czytania umieść dodatkowe oświetlenie, na podłodze lub na kwietnikach postaw kwiaty w prostych ceramicznych donicach.

Przytulności dodadzą osobiste fotografie oprawione w drewniane ramki na zdjęcia oraz przedmioty związane z hobby i pasją domowników.
Na drewnianej podłodze (deski podłogowe, parkiet, panele) warto ułożyć puszysty dywan w neutralnym kolorze.
 

Jak zaaranżować skandynawskie wnętrze, aby było przytulne

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku w skandynawskim stylu?

Urządzanie małego mieszkania w bloku wymaga przemyślanej aranżacji, co pozwoli maksymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Obowiązują stałe zasady stylu scandi, ale w małym mieszkaniu warto skoncentrować się na kilku najważniejszych aspektach.

Wielofunkcyjność mebli — wyposaż mieszkanie w meble spełniające kilka funkcji. Sofa powinna mieć pojemnik na pościel, najlepsze łóżko będzie z wysuwanymi szufladami na bieliznę, a zamiast tradycyjnego stołu lepiej sprawdzi się stół składany, który zajmie mniej miejsca, gdy nie musisz korzystać z całej powierzchni blatu.

Półki i regały — jeżeli planujesz dzielić przestrzeń np. oddzielić aneks kuchenny od salonu, zamiast ścianek skorzystaj z prostego regału, który zapewni mnóstwo dodatkowego miejsca do przechowywania. Jeżeli jest taka możliwość, zamontuj na ścianach stylowe drewniane półki.

Lustra — powieszenie dużego lustra w dobrze dobranym miejscu np. na ścianie naprzeciwko okna, pomoże optycznie powiększyć przestrzeń i sprawi, że wnętrze będzie wydawało się większe.

Przemyślane dodatki — skandynawski charakter wnętrza podkreślisz dodatkami takimi jaj ceramiczne wazony, drewniane tace, minimalistyczne lampy czy lampiony na świece. Stawiaj na najwyższą jakość wyposażenia, lepiej wyposażyć mieszkanie w mniejszą liczbę rzeczy, ale jakościowo niech będą z najwyższej półki.
 


Jeśli interesuje Cię temat aranżacji kawalerki / małego mieszkania, zapraszamy do artykułu: Jak urządzić kawalerkę? Sprytne triki i porady

 

Jak urządzić małe mieszkanie w bloku w skandynawskim stylu

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.