Łazienka Sypialnia 30 mar 2023

W jakiej temperaturze prać pościel?

Czytaj

Po męczącym dniu nie ma nic przyjemniejszego niż otulenie się miękką i czystą pościelą. Aby poszewki i kołdry długo zachowały swoje walory użytkowe, musisz jednak przestrzegać kilku zasad podczas ich prania. Podpowiadamy, jak i w jakiej temperaturze prać pościel wykonaną z różnych materiałów.

Jak często prać pościel?

Regularne pranie pościeli pomaga utrzymać optymalne warunki w czasie snu. Dzięki niemu pozbywasz się nie tylko widocznych zanieczyszczeń, ale również roztoczy, sierści zwierząt czy martwego naskórka. Pranie pościeli sprawia również, że zyskuje ona przyjemny, świeży zapach, który często poprawia komfort snu.

Jak często prać pościel, by zachować higienę w sypialni? Dobrze jest prać pościel minimum raz w miesiącu. Rzecz jasna wiele zależy jednak od warunków panujących w otoczeniu i tego, czy np. masz alergię. Częstsze pranie może być konieczne np. w upalne dni lub jeśli śpisz bez ubrania.

Jeśli zależy Ci, by poprawić komfort snu, możesz zainwestować też w dodatkowy komplet pościeli. Dzięki temu unikniesz częstego prania. Pościel 200 × 220 cm będzie idealna na duże, podwójne łóżko. Szukasz czegoś na mniejsze łóżko? Wybierz pościel 160 × 200 cm – dostępną w różnych wzorach i kolorach.

Pranie pościeli w pralce – jaki program wybrać?

Pamiętaj o zachowaniu kilku praktycznych zasad podczas prania pościeli w pralce.

  • Pierz pościel oddzielnie lub ostrożnie dobieraj inne tekstylia do prania z pościelą
  • Nie mieszaj pościeli kolorowej i białej oraz tej wykonanej z różnych materiałów
  • Nie wypełniaj pralki pościelą aż po same brzegi
  • Rozłóż pościel przed włożeniem do pralki
  • Nie używaj do prania pościeli silnych detergentów

Jak prać pościel z konkretnego rodzaju materiału?

 

Pielęgnacja pościeli to klucz do zachowania jej walorów estetycznych i użytkowych przez lata. Gdy nie jest ona właściwa, tkaniny często blakną, przecierają się lub kurczą.

Zastanawiasz się, w ilu stopniach prać pościel? Nie ma jednej uniwersalnej zasady. Wszystko zależy od materiału, z jakiego została wykonana. Optymalna temperatura prania pościeli najczęściej mieści się w zakresie 40-60℃.

Jeśli jednak chcesz poznać dokładne zalecenia producenta, powinnaś sprawdzić informacje, które znajdują się na metce lub opakowaniu. Są tam oznaczenia, które określają, w jaki sposób i w jakiej temperaturze prać pościel. Pamiętaj też o dobraniu odpowiedniego do materiału programu prania.

zasady prania pościeli

Jak prać pościel bawełnianą?

Pościel bawełniana od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest miękka, lekka, a ponadto zapewnia optymalną cyrkulację powietrza i nie traci swoich atutów z upływem czasu. W nowoczesnym wnętrzu świetnie sprawdzi się pościel bawełniana w geometryczne wzory.

Jak prać pościel bawełnianą? Najlepiej robić to w temperaturze 60-90℃. Bez obaw możesz ją wirować i krochmalić. Nie powinnaś też mieć problemu z doborem właściwego programu pralki – wybierz po prostu „bawełnę”.

Jak prać pościel z mikrofibry?

Mikrofibra to materiał syntetyczny, który wyróżnia się dużą wytrzymałością, odpornością na przetarcia, właściwościami higroskopijnym i antyalergicznymi. Produkowane z tego materiału komplety do snu dostępne są w wielu ciekawych wzorach. Pościel z mikrofibry w kwiaty lub liście z pewnością ożywi wygląd Twojej sypialni.

W jakiej temperaturze prać pościel z mikrofibry, by jej nie zniszczyć? Mikrofibra może stracić swoje właściwości z powodu prania w zbyt wysokiej temperaturze. Idealna do prania tego materiału będzie więc temperatura w zakresie 30-40℃. Do prania mikrofibry nie powinnaś używać środków zmiękczających ani wybielaczy. Dodatkowo dobierz delikatny program prania.

Jak prać pościel satynową?

Pościel satynowa wyróżnia się gładką i błyszczącą powierzchnią. Jest szczególnie ceniona ze względu na elegancki wygląd. Bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza w czasie upałów, ponieważ jest chłodna w dotyku.

Pościel satynową powinnaś prać w temperaturze 40-60℃. W jej przypadku zrezygnuj ze stosowania wybielaczy i intensywnego wirowania. Nie wiesz, na jakim programie prać pościel satynową? Zwykle odpowiedni będzie ten oznaczony jako „delikatny”.

W ilu stopniach prać poszewki?

W przypadku prania poszewek obowiązują podobne zasady, jak przy praniu pościeli. To, w jakiej temperaturze prać poszewki, zależy więc od materiału, z jakiego zostały wykonane. Zawsze należy pamiętać również o wywinięciu poszewek na lewą stronę i ich zapięciu lub zasunięciu.

Specjalnego traktowania często wymagają dekoracyjne poszewki. Najlepiej prać je ręcznie, w letniej wodzie. Jeśli chcesz wyprać je w pralce, wybierz delikatny program prania i temperaturę maksymalnie 40℃.

Właściwe pranie pościeli pozwoli Ci przedłużyć czas jej użytkowania i sprawi, że zawsze będzie prezentować się atrakcyjnie. Skorzystaj z naszych wskazówek i ciesz się świeżością w swojej sypialni.

W jakiej temperaturze prać prześcieradła?

Odpowiednia temperatura prania ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ich czystości i higieny. Prześcieradła najlepiej prać w temperaturze między 40 a 60 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura prania może powodować kurczenie się tkaniny lub uszkodzenie delikatnych włókien. Z kolei zbyt niska temperatura nie pozwoli na dokładne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń. Oczywiście czasem mogą zdarzyć się tak duże zabrudzenia np. plamy po rozlanym soku, że jednorazowo trzeba zdecydować się na pranie w wyższej temperaturze, albo dodanie do prania środka wybielającego. Przed jego dodaniem koniecznie należy zapoznać się z zaleceniami producenta prześcieradła, przedstawionymi na metce.

Należy pamiętać, że regularne pranie prześcieradeł jest podstawą dla zachowania wysokiej higieny snu i zdrowia. Prześcieradła powinny być prane co najmniej raz na dwa tygodnie. W przypadku osób z alergiami, czy astmą może być konieczne pranie raz w tygodniu lub częściej.

Czy nową pościel trzeba prać?

To po prostu konieczność. Nową pościel, przed jej założeniem na kołdrę i poduszki, należy wcześniej wyprać. Choć po wyjęciu z opakowania może się wydawać czysta i pachnąca, to jednak pranie jest wymagane. Przede wszystkim dlatego, że tkanina może być zabezpieczona przez producenta różnego rodzaju substancjami chemicznymi, które pomagają zachować jej jakość podczas transportu i przechowywania w magazynach. Ponadto w procesie technologicznym szycia pościeli na tkaninie mogą pozostawać drobniutkie fragmenty włókien — pierwsze pranie pozwoli się ich pozbyć, dając pewność, że śpimy w czystej i bezpiecznej dla zdrowia pościeli.

Pranie nowej pościeli nie różni się od zwyczajnego prania. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na zalecenia producenta odnośnie dopuszczalnej temperatury wody oraz zalecanych środków piorących. Jeżeli po wypraniu nie zdecydujesz się od razu na obleczenie pościeli, to po wyprasowaniu należy ją złożyć i przechowywać w suchym, ciemnym, dobrze wentylowanym miejscu.

Z czym prać pościel? Czy można prać pościel z ubraniami?

Zasadniczo pościel może być prana jednocześnie z innymi tekstyliami np. ręcznikami, piżamami lub bielizną. Należy się upewnić, że nie dojdzie do zafarbowania pościeli innymi tkaninami. Koniecznie trzeba się również sprawdzić, czy warunki prania określone przez producentów tekstyliów są identyczne lub co najmniej zbliżone do siebie.

Odpowiedź na to pytanie, czy można prać pościel z innymi ubraniami, jest dość skomplikowana i zależy od kilku czynników, takich jak: kolor i materiał pościeli, rodzaj tkanin, z których wykonane są ubrania. Zasadniczo, jeśli pościel i ubrania mają podobną kolorystykę i można je prać w podobnej temperaturze, to nie ma przeciwwskazań. Niemniej, najbezpieczniejsze zawsze będzie pranie pościeli oddzielnie. Podczas prania pościeli nie wolno przeciążać pralki — waga wsadu nie może przekraczać norm określonych przez producenta. Do tego trochę więcej przestrzeni dla pościeli w bębnie pralki, przełoży się na dokładność prania, płukania oraz wirowania.

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.