Łazienka 17 sty 2022

Dywaniki łazienkowe: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Czytaj

Dla Twojego komfortu łazienka powinna być urządzona zarówno estetycznie, jak i funkcjonalnie. Na pewno przyda Ci się w niej dywanik łazienkowy. Na co, oprócz ładnego wyglądu, zwrócić uwagę, wybierając go do swojej łazienki?   

Kiedy już weźmiesz ciepłą, odstresowującą kąpiel, czas na wyjście z wanny. Kontakt stóp z zimną i mokrą posadzką po takim relaksie może być mało przyjemny. Nie zapominaj też o bezpieczeństwie: stawiając mokrą stopę na podłodze, możesz łatwo poślizgnąć się i upaść. Ciepły i miękki dywanik łazienkowy zapewni Ci podczas wychodzenia z wanny bezpieczeństwo i przyjemne doznania.

Idealny dywanik łazienkowy, czyli jaki?

Jakimi cechami powinien wyróżniać się doskonały dywanik do łazienki? Przed zakupem koniecznie zwróć uwagę na kilka jego ważnych właściwości, w tym:
●    dobra reakcja na wilgoć, 
●    szybkie schnięcie, 
●    łatwe pranie, 
●    właściwości antypoślizgowe.

Te ostatnie będą szczególnie ważne, jeśli w Twoim domu mieszkają również małe dzieci i seniorzy (choć oczywiście zachęcamy do dbania o bezpieczeństwo wszystkich domowników, bez względu na wiek). Zwróć uwagę na to, by krawędzie dywanika łazienkowego od wewnętrznej strony były zabezpieczone gumą. Niektóre modele mają też w tym miejscu specjalne przyssawki, które utrzymują chodnik w jednym miejscu.
Nawet najbardziej elegancki dywanik łazienkowy szybko stanie się bezużyteczny, po kilkukrotnym kontakcie z wodą straci swój pierwotny kształt, skurczy się czy dziwnie wywinie. Dywanik, który wchłania i nie “oddaje” wody, to także nienajlepszy pomysł. W wilgotnym pomieszczeniu szybko stęchnie, zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach, a z czasem  i pleśnieć – jak mokre pranie „leżakujące” przez dłuższy czas w pralce.
 

Z jakiego materiału powinien być wykonany dywanik do łazienki?

Twój dywanik łazienkowy powinien też być łatwy w praniu. Łatwość prania zależy w dużej mierze od materiału, z którego jest wykonany dywanik. 

Najczęściej spotykane są modele:
  • poliestrowe,
  • bambusowe,
  • bawełniane.

Zdecydowanie odradzamy dywaniki z wełny czy innych naturalnych włókien, które źle radzą sobie z wilgocią, a także które trzeba prać w pralni. Nie brakuje tez bardziej wymyślnych modeli, takich jak drewniane albo kamienne, które jednak nie są tak miękkie i przyjemne dla stóp jak te tekstylne.

Elegancki dywanik łazienkowy z jasnego materiału podkreśli luksusowy charakter łazienki – zwłaszcza, jeśli masz też wolnostojącą wannę lub jacuzzi. Białe czy kremowe dywaniki niezwykle łatwo się też brudzą, dlatego pod tym kątem patrząc, zdecydowanie lepszym wyborem będzie grafitowy, ciemnozielony lub czarny dywanik łazienkowy. 
 
Dobrym pomysłem nie będą też modele z długim, plączącym się włosiem i frędzlami w stylu boho. Takie runo bardzo łatwo się ono kołtuni, dlatego ciężko je doprać. Zależy Ci na łatwym utrzymaniu chodnika w czystości? Zdecyduj się na dywanik z krótkim włosiem, np. dywanik łazienkowy ciemnozielony JON (1).
Najbezpieczniejszą opcją będzie gumowa mata antypoślizgowa, jednak ta często „nie grzeszy” przytulnością czy estetyką. Jeśli zależy Ci na czymś bardziej stylowym i klimatycznym, zdecyduj się na dywanik z miękkiej żywicy polimerowej, którą pierze się w 30 stopniach Celsjusza lub szybkoschnącego poliestru, który może przybrać bardzo estetyczną formę, np. puchatego, futrzanego dywanika WHISP (2).
Gruba bawełna, mimo że oddycha, będzie schnąć zdecydowanie dłużej niż sztuczne tworzywo i będzie bardziej narażona na pleśń, podobnie jak inne naturalne tkaniny. W tym przypadku lepiej zdecydować się na syntetyczną alternatywę. 

Nowością na rynku łazienkowych akcesoriów są szybkoschnące i chłonne, gładkie maty z diatomitu (naturalnej, bogatej w krzemionkę ziemi okrzemkowej), które wysychają w zaledwie minutę. W Homla dostępne są np. dywaniki DOKKA w kolorze białym (3), szarym (4) i różowym (5).

Wymiary i kształty dywanika do łazienki 

Skoro kwestię materiałów i właściwości dywaników masz już za sobą, dopasuj do pomieszczenia wymiary i kształt dywanika.  

We wnętrzu o niewielkim metrażu najlepiej wyglądać będzie kwadratowy dywanik. Do długiej łazienki wybierz prostokątny, a w łazience na planie kwadratu najlepiej sprawdzi się dywanik okrągły, który zharmonizuje proporcje we wnętrzu. Okrągły model sprawi, że kanciaste wnętrze stanie się bardziej przytulne.  

Do najpopularniejszych modeli należą te o wymiarach:
  • 50 x 80 cm, 
  • 60 x 40 cm, 
  • 75 x 45 cm, 
  • 60 x 90 cm, 
  • i o średnicy do 90-100 cm. 
Pojedynczy dywanik, znajdujący się najczęściej przed wejściem do wanny lub pod prysznic, nie musi być duży. Wystarczy, że zmieszczą się na nim Twoje stopy. 

W większej łazience możesz zdecydować się na kilka mniejszych dywaników o różnych kształtach, ale o podobnym lub takim samym wzorze. Takie rozwiązanie zwiększy przytulność, a jednocześnie “podzieli” łazienkę na kilka widocznych stref: strefy kąpieli, makijażu i toalety. Spod dywaników powinna jednak wystawać podłoga – nie pokrywaj nimi całej powierzchni.  

Do wyboru – do koloru! Popularne wzory i odcienie dywanów łazienkowych 


Skoro kwestie techniczne masz już z głowy, wybierz design dodatku. Czy czarny dywanik łazienkowy to dobry pomysł? Kiedy zdecydować się na pastele, a kiedy bardziej intensywne odcienie? Oczywiście to tylko nasze propozycje – sama doskonale wiesz, jakie barwy dobrze na Ciebie działają i czy chcesz, by wnętrze dodawało Ci energii, czy wręcz przeciwnie – wyciszało?  

Estetyczny i elegancki dywanik łazienkowy nie zawsze musi być czarny, biały czy szary – choć to najbardziej stonowane i uniwersalne kolory, które pasują do wnętrza każdej łazienki, również tej niewielkiej. Na czarnym i szarym „tle” wszelkie zabrudzenia są też mniej widoczne – nie od razu widać, kiedy jest on już nieco przybrudzony.  

Bardzo popularnym kolorem dywaników i innych detali w łazience jest też pudrowy róż. Doda on przestrzeni lekkości i romantycznego, kobiecego charakteru.
Wnętrze niewielkiej, ale jasnej łazienki ładnie ożywią żółte dywaniki np. musztardowy dywanik łazienkowy JON (6) – stworzą one też ciekawy, energetyczny kontrast z czarnymi meblami lub elementami kabiny prysznicowej. Jeśli  jednak wolisz stonowaną kolorystykę możesz zdecydować się też dywanik w modnym kolorze głębokiej zieleni.
Oprócz gładkich dywaników łazienkowych w tych kolorach bardzo popularne są też wzory w poziome, krótkie paski. Poszerzą one wąską łazienkę w bloku.  

Wzory geometryczne i asymetryczne esy-floresy również dadzą charakteru przestrzeni, choć tutaj uwaga – w małej łazience wystarczy jeden, góra dwa elementy w taki deseń. Większa liczba – powtórzenie tego samego wzoru lub pomieszanie kilku deseni w różnych odcieniach prawdopodobnie przytłoczy pomieszczenie.  

Dywanik do łazienki to niewielki, ale istotny detal. Sprawi on, że Twoja kąpiel będzie bezpieczna i komfortowa. Dodatkowo wnętrze każdej, nawet najmniejszej i najbardziej minimalistycznej, łazienki będzie dzięki niemu ciepłe i przytulne. Różnicę poczujesz już po pierwszym wyjściu z wanny – szczególnie, jeśli nie masz ogrzewania podłogowego. A nawet jeśli je masz, to ją poczujesz. Podczas Twojej kąpieli ciepło zdąży nagrzać dywanik i kąpiel stanie się jeszcze przyjemniejsza.  

Więcej o urządzeniu komfortowej łazienki dowiesz się z naszego bloga. Potem wejdź na Homla.pl i skompletuj w naszym sklepie online niezbędne akcesoria do łazienki.  

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.