Poradnik Balkon i ogród 29 wrz 2023

Jak zabezpieczyć balkon i taras na zimę?

Czytaj
Zimowa pora z pewnością nie sprzyja naszemu drewnianemu tarasowi. Mrozy, wilgoć, niskie temperatury, śnieg i inne opady znacząco wpływają na deski z drewna, a co za tym idzie na nawierzchnię tarasu i balkonu. Dowiedz się, jakie działania podjąć, aby jak najlepiej zabezpieczyć drewno i jak przygotować taras przed nadejściem zimy.

Jak zabezpieczyć taras drewniany na zimę?

Już jesienią rozpocznij odpowiednie zabezpieczanie tarasu na nadchodzącą zimę. Przede wszystkim pamiętaj o oczyszczeniu tarasu, konserwacji desek tarasowych i sprawdzeniu stanu zadaszenia, aby opady i inne czynniki atmosferyczne nie wniknęły w głąb posadzki.
Jednym z najlepszych sposobów na zrobienie porządków tarasowych przed zimą, będzie zebranie znajdujących się na nim przedmiotów i umieszczenie ich w bezpiecznym miejscu w Twoim domu, garażu lub piwnicy. Zbierz meble i umieść je w suchym, bezpiecznym miejscu. Te, których nie zmieścisz w swoim domu, szczelnie okryj folią lub plandeką. Akcesoria i drobne przedmioty, takie jak poduszki, doniczki, świeczniki i naczynia, przetrzyj ściereczką i umieść na regale lub w skrzyni wewnątrz mieszkania. Możesz je wykorzystać do stworzenia kompozycji dekoracyjnej w salonie lub jadalni. Zadbaj o ich efektowną ekspozycję i wybierz piękne, funkcjonalne meble, które będą mogły służyć Ci przez cały rok.

Istnieją dwa najlepsze sposoby na zabezpieczenie drewnianego tarasu, które chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadają drewnu pięknego połysku — nałożenie impregnatu i olejowanie tarasu drewnianego.
Odpowiedni impregnat nakłada się na surowe drewno w celu ochrony go przed wilgocią, pleśnią, owadami i czynnikami atmosferycznymi.
Taras z drewna ochronisz także poprzez zastosowanie oleju przeznaczonego do drewna, czym zabezpieczysz taras przed wilgocią i promieniowaniem UV.
Zanim przystąpisz do olejowania, sprawdź, czy drewno jest suche i nie posiada śladów po starym malowaniu. Następnie równomiernie rozprowadź powłokę oleju na powierzchni drewna. Zanim olej porządnie wyschnie, usuń nadmiar czystą ściereczką. Aby przyspieszyć proces wysychania oleju, zadbaj o odpowiedni przepływ powietrza. Pamiętaj, że drewno na tarasie wymaga regularnej konserwacji.

Jakie porządki przed zimą warto wykonać na balkonie z deską kompozytową?

Zadbaj o balkon i taras wykonany z kompozytu. Odpowiednie zabezpieczenie tarasu na zimę zapewnisz przede wszystkim poprzez precyzyjne mycie tarasu kompozytowego. Do czyszczenia tarasu z desek kompozytowych najlepiej użyć myjki ciśnieniowej. Zadbaj o to jeszcze przed wystąpieniem pierwszych przymrozków, aby jak najlepiej ochronić swój taras przed zimą.

Jeśli odpowiednio zadbasz o taras i balkon, staną się one wyjątkową przestrzenią do spędzania wolnego czasu w sezonie jesienno-zimowym. Zaproś przyjaciół, zaparz herbatę, otulcie się ciepłymi kocami i spędźcie razem czas w wyjątkowej atmosferze. Chłodne wieczory i przytulny nastrój sprzyjają inspirującym rozmowom.

Jakie zabiegi warto wykonać na taras / balkon z płytek ceramicznych przed zimą?

Niezależnie od tego, czy posiadasz balkon z drewna czy z betonu, pamiętaj, że każdy jest narażony na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Tak samo warto zabezpieczyć drewniany lub betonowy taras. Zabezpiecz taras betonowy za pomocą lakieru, aby ochronić go przed uszkodzeniami, ułatwić czyszczenie i nadać mu estetycznego wyglądu. Powłoką lakieru możesz pokryć także płytki ceramiczne, aby nadać im połysku i usprawnić czyszczenie zabrudzeń w przyszłości. O zabezpieczenie tarasu przed zimą zadbaj jeszcze na jesień.

taras i balkon z płytek ceramicznych

Kwiaty i dekoracje jesienno-zimowe na balkon i taras

Kiedy już zabezpieczysz drewniany taras na zimę pod względem renowacji — zapewnisz ochronę drewna przed zimą za pomocą olejowania lub zabezpieczysz płytki na swoim tarasie, zadbaj też o wygląd tarasu, aby przez cały rok móc cieszyć się pięknym miejscem.
Zimową porą zapewnij sobie odpowiednie oświetlenie, najlepiej przy pomocy urokliwych drewnianych latarni, które w okresie zimowym zachwycą Ciebie i Twoich bliskich nastrojowym, pięknym wyglądem. Drewno w łączeniu ze świecami lub lampkami elektrycznymi idealnie wkomponuje się w wygląd tarasu zimą.
O wygląd tarasu zadbasz też tworząc jesienne kompozycje na taras. Jak to najłatwiej zrobić? Najlepiej umieszczając na powierzchni tarasu donice z kwiatami, takimi jak wrzosy, chryzantemy lub ostrokrzew. Warto taras ozdobić także sezonowymi ozdobami, na przykład dyniami na Halloween lub Mikołajkami i bałwankami na Święta Bożego Narodzenia. Dzięki temu zapewnisz nie tylko ochronę tarasu na sezon deszczów, śniegu i niskich temperatur, ale stworzysz klimatyczną przestrzeń, w której chętnie będziesz spędzać czas, czytając książki, pijąc gorące napoje i odpoczywając.

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.