Salon Kuchnia Style wnętrz 28 cze 2024

Mieszkanie w stylu loft - jak je urządzić?

Czytaj

Styl loftowy narodził się w przestrzeniach przemysłowych w latach 40. i 50. XX w. na Manhattanie w Nowym Jorku. Artyści poszukiwali tanich i przestronnych wnętrz na swoje pracownie. Znaleźli je w ogromnych pustych budynkach po zakładach przemysłowych, które przeniesiono na przedmieścia. Charakteryzowały się one surowością wnętrza, otwartą przestrzenią, dużymi oknami, co z czasem stało się wyróżnikiem  mieszkań w stylu loftowym.

Adaptowanie budynków przemysłowych i magazynów na mieszkania pod koniec XX w., szczególnie w latach 80. i 90., stało się popularne na całym świecie. Dziś wnętrza w stylu loft są aranżowane nie tylko w mieszkaniach, ale także w restauracjach, galeriach sztuki, biurach i przestrzeniach publicznych.

Jak wygląda styl loft? Krótka charakterystyka wnętrza

Aranżacja wnętrza w stylu loftowym zapewnia unikalną, niepowtarzalną atmosferę, która kojarzy się z luksusem i prestiżem. To idealny wybór dla osób ceniących nowoczesne, przestronne i funkcjonalne mieszkania. Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Jak wygląda styl loft? Krótka charakterystyka wnętrza

Przestrzeń — żeby urządzić wnętrze w stylu loftowym, trzeba umiejętnie zaprojektować aranżację w ten sposób, by funkcje poszczególnych części pomieszczenia płynnie przechodziły jedna w drugą. Kuchnia przechodzi w jadalnię, jadalnia w salon, salon w sypialnię i gabinet. Ściankami działowymi wydzielona jest wyłącznie łazienka, toaleta, spiżarnia czy garderoba. Jeżeli istnieje potrzeba oddzielenia fragmentu mieszkania od pozostałej przestrzeni lepiej ją przeszklić i w ten sposób np. ograniczyć hałas.

Kolory — loftowe wnętrza uwielbiają biel, szarość, beże. Ponadto na ścianach dominuje surowa cegła, a podłoga jest betonowa, terakotowa lub z drewnianych desek. Małe mieszkanie loft zyska bardziej wyraziste akcenty w postaci dodatków: mebli, zasłon w oknach, lamp, rzeźb czy obrazów.

Surowe materiały — surowy styl loftowy kocha beton, stal i szkło. Często wykorzystuje się także drewno, na podłodze oraz jako okładzinę ścienną i materiał na meble. Połączenie betonu czy cegieł z drewnem sprawia, że wnętrze staje się ciekawsze.

Jak urządzić salon w stylu loftowym?

Aranżując salon w stylu loftowym, zwróć uwagę na charakterystyczne cechy, które sprawiają, że wnętrze loftowe jest takie wyjątkowe. Przede wszystkim, loft lubi przestronność i surowość, dlatego postaw na otwarte przestrzenie i minimalizm w dodatkach.

Pamiętaj, że, nawet gdy mieszkanie w bloku nie ma fabrycznych cegieł na ścianach czy betonowych wysokich sufitów, możesz uzyskać podobny efekt, stosując odpowiednie materiały wykończeniowe. Wykorzystaj drewno, metal czy szkło, które doskonale odzwierciedlają surowy charakter tego stylu.

To, jak wygląda styl loftowy, w dużej mierze zależy od ilości naturalnego światła. Jeżeli masz możliwość, zrezygnuj z tradycyjnych firan i zasłon na rzecz prostych, metalowych rolet lub zostaw okna niezasłonięte.

Duże znaczenie dla wystroju salonu mają dodatki w stylu loft. Wybierz te, które są wykonane z surowych, często przemysłowych materiałów, jak metal czy szkło. Warto także sprawdzić, jak różne tekstury wpływają na odbiór przestrzeni – miękki dywan czy grubo plecione pledy dodadzą wnętrzu ciepła i przytulności, równoważąc industrialny charakter reszty aranżacji. Nawiązaniem do jednej z ważnych cech stylu loftowego będzie umieszczenie na ścianie dużego nowoczesnego obrazu, plakatu np. pop art lub efektownego zdjęcia w metalowej ramie.

Jak urządzić salon w stylu loftowym?

Kuchnia w stylu loft - surowa kolorystyka i proste dodatki

Kuchnia w stylu loft zdecydowanie odróżnia się od tradycyjnych aranżacji. Loft oznacza przede wszystkim surowość i minimalizm, co idealnie odnajduje swoje odzwierciedlenie w kuchni — pomieszczeniu, w którym chcesz działać sprawnie, szybko i w pełni komfortowo.

Kolorystyka w stylu loftowym to przede wszystkim stonowane, często ciemne barwy. Świetnie się sprawdzą czarne, szare, czy antracytowe powierzchnie. Możesz je przełamać akcentami białymi lub elementami w naturalnych kolorach drewna. Takie połączenie barw stworzy odpowiedni kontrast i podkreśli surowy charakter wnętrza.

Kluczowe są również elementy stylu loftowego w designie kuchennego wyposażenia. W kuchni świetnie sprawdzą się proste, metalowe akcesoria, surowe drewniane blaty lub niewielkie, ale widoczne detale w postaci nieskazitelnie białej ceramiki. Unikaj zbędnych ozdób – w tym przypadku mniej znaczy więcej.

Pamiętaj, że kuchnię loftową można stworzyć nawet w bloku czy w kamienicy, będzie oddawać ducha prawdziwych loftów. Nie potrzebujesz do tego ekspozycji na stare fabryczne mury, wystarczy zastosować odpowiednie materiały wykończeniowe i kolorystykę.

Jeśli chodzi o meble, postaw na minimalistyczny design. Proste, geometryczne formy bez zbędnych zdobień najlepiej odzwierciedlą charakter loftu. Warto również zainwestować w jakościowe oświetlenie – surowe, industrialne lampy np. z betonowymi abażurami nie tylko będą praktyczne, ale również stworzą nastrój wnętrz industrialnych.

Kuchnia w stylu loft - surowa kolorystyka i proste dodatki

Łazienka loft - jak stworzyć idealną aranżację?

Kiedy chcesz urządzić mieszkanie w stylu industrialnym, z powodzeniem możesz wykorzystać ten styl do aranżacji łazienki. Przede wszystkim styl loftowy charakteryzuje się surowością i minimalizmem. W łazience oznacza to zastosowanie prostych, ale efektownych rozwiązań. Pomyśl o betonowych ścianach lub płytkach imitujących surowe materiały takie jak cegła czy kamień. Znakomicie sprawdzi się otwarty natrysk, oddzielony ścianką lub taflą szkła zamiast klasycznej kabiny prysznicowej.

Kolejnym istotnym aspektem są lampy w stylu industrialnym. Metalowe, w surowym wykończeniu, nie tylko świetnie oświetlą przestrzeń, ale również dodadzą charakteru całej aranżacji. Wybierając oświetlenie, skup się na funkcjonalności oraz prostocie formy.

Jeśli mieszkasz w nowym budownictwie i chcesz osiągnąć look industrialny, rozważ stylizację soft loft. Możesz zastosować nowoczesne materiały, które tylko imitują surowy look starych fabryk, np. nowoczesne płytki czy panele ścienne. Z kolei, jeżeli Twoje mieszkanie znajduje się w odnowionym budynku przemysłowym, masz idealne tło do stworzenia aranżacji hard loft. W takim wnętrzu warto zachować oryginalne, fabryczne elementy architektoniczne, które będą stanowić o unikalności Twojej łazienki.

Łazienka loft - jak stworzyć idealną aranżację

Mieszkanie w stylu loft i w stylu industrialnym - czy to jest to samo?

Określenia styl loftowy i styl industrialny często używane są jako synonimy. W rzeczywistości mają wiele wspólnych cech, ale różni je pochodzenie, estetyka oraz podejście do dekoracji.

Podobieństwa:

Surowe materiały — żeby urządzić mieszkanie w stylu loftowym lub industrialnym wykorzystuje się beton, cegły, metal, naturalne drewno, łupek, stal, żeliwo.

Minimalistyczny wystrój — unika się zbyt dużej liczby ozdobnych akcentów i bogatych dekoracji. W aranżacji dominują czyste linie, proste formy, geometryczne kształty, stonowane kolory.

Otwarta przestrzeń — obydwa style cenią przestronność oraz dużą ilość światła w pomieszczeniu. Mieszkania są pozbawione zbędnych ścianek działowych.

Funkcjonalność — charakter wnętrza podporządkowany jest funkcjonalności. Przepis na mieszkanie w stylu loft i industrialnym to stawianie na pierwszym miejscu praktycznych zalet mebli oraz całego wyposażenia.

Różnice:

Historia i pochodzenie — loftowy styl powstawał z przekształcania przestrzeni magazynowych i fabrycznych, związany jest z kulturą artystyczną i bohemą. Styl industrialny wywodzi się z rewolucji przemysłowej, dominuje w nim estetyka związana z zakładami produkcyjnymi, maszynami.

Estetyka — różnica pomiędzy stylem loftowym a industrialnym jest wyraźnie widoczna w detalach aranżacji. Loftowy jest bardziej eklektyczny, łączy nowoczesność i vintage, jest bardziej osobisty i różnorodny. Styl industrialny jest o wiele bardziej surowy, mocniej koncentruje się na zachowaniu autentycznego, przemysłowego wyglądu wnętrza (odsłonięte rury i kable, stalowe belki, metalowe regały, oryginalne fabryczne oświetlenie).

Kolorystyka — loftowe mieszkanie może być cieplejsze i zróżnicowane pod względem kolorów oraz wykorzystania naturalnych materiałów. W industrialnym będą dominowały szarości, struktura betonu, biel, czerń.

Dekoracje — styl loftowy we wnętrzach często nawiązuje do historycznych korzeni, związanych z działalnością artystyczną. Stąd często we wnętrzach spotyka się obrazy, rzeźby, fotografie, grafiki, regały z książkami. W dekoracjach industrialnych dominuje minimalizm oraz designerskie wykorzystanie elementów pofabrycznych — konstrukcji pomieszczenia, ale także sprzętów wykorzystywanych w fabryce np. silników, transformatorów, kranów itp.

Mieszkanie w stylu loft i w stylu industrialnym - czy to jest to samo

Z czym można łączyć wnętrza w stylu loftowym?

Moda na lofty nie słabnie. Ty również możesz urządzić loftowe mieszkanie, które zachwyci swoim niepowtarzalnym charakterem. Styl loftowy świetnie łączy się z różnymi innymi trendami wnętrzarskimi, co daje Ci szerokie możliwości aranżacyjne.

Zastanawiasz się, jakie elementy stylu industrialnym powinny znaleźć się w Twoim domu? Zacznij od surowych materiałów takich jak cegła, beton, czy stal. Te materiały świetnie komponują się z ciepłem drewna oraz funkcjonalnym wyposażeniem, co pozwala na stworzenie harmonijnego połączenia surowości i domowego ciepła.

Możesz także zaaranżować mieszkanie w stylu loftowym poprzez dodanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, takich jak szklane ściany działowe lub metalowe schody. Takie nowoczesne elementy doskonale współgrają z industrialnymi akcentami, dodając wnętrzu nowoczesności i przestronności. Jeżeli myślisz o wykorzystaniu stylu loftowego w sypialni, połącz surowość cegły i tynków strukturalnych z miękkimi tkaninami oraz delikatnym oświetleniem, tworząc przytulne miejsce do odpoczynku, które nadal nawiązuje do charakteru reszty mieszkania.

Z czym można łączyć wnętrza w stylu loftowym

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.