Mieszkanie w stylu loft i w stylu industrialnym - czy to jest to samo?
Określenia styl loftowy i styl industrialny często używane są jako synonimy. W rzeczywistości mają wiele wspólnych cech, ale różni je pochodzenie, estetyka oraz podejście do dekoracji.
Podobieństwa:
Surowe materiały — żeby urządzić mieszkanie w stylu loftowym lub industrialnym wykorzystuje się beton, cegły, metal, naturalne drewno, łupek, stal, żeliwo.
Minimalistyczny wystrój — unika się zbyt dużej liczby ozdobnych akcentów i bogatych dekoracji. W aranżacji dominują czyste linie, proste formy, geometryczne kształty, stonowane kolory.
Otwarta przestrzeń — obydwa style cenią przestronność oraz dużą ilość światła w pomieszczeniu. Mieszkania są pozbawione zbędnych ścianek działowych.
Funkcjonalność — charakter wnętrza podporządkowany jest funkcjonalności. Przepis na mieszkanie w stylu loft i industrialnym to stawianie na pierwszym miejscu praktycznych zalet mebli oraz całego wyposażenia.
Różnice:
Historia i pochodzenie — loftowy styl powstawał z przekształcania przestrzeni magazynowych i fabrycznych, związany jest z kulturą artystyczną i bohemą. Styl industrialny wywodzi się z rewolucji przemysłowej, dominuje w nim estetyka związana z zakładami produkcyjnymi, maszynami.
Estetyka — różnica pomiędzy stylem loftowym a industrialnym jest wyraźnie widoczna w detalach aranżacji. Loftowy jest bardziej eklektyczny, łączy nowoczesność i vintage, jest bardziej osobisty i różnorodny. Styl industrialny jest o wiele bardziej surowy, mocniej koncentruje się na zachowaniu autentycznego, przemysłowego wyglądu wnętrza (odsłonięte rury i kable, stalowe belki, metalowe regały, oryginalne fabryczne oświetlenie).
Kolorystyka — loftowe mieszkanie może być cieplejsze i zróżnicowane pod względem kolorów oraz wykorzystania naturalnych materiałów. W industrialnym będą dominowały szarości, struktura betonu, biel, czerń.
Dekoracje — styl loftowy we wnętrzach często nawiązuje do historycznych korzeni, związanych z działalnością artystyczną. Stąd często we wnętrzach spotyka się obrazy, rzeźby, fotografie, grafiki, regały z książkami. W dekoracjach industrialnych dominuje minimalizm oraz designerskie wykorzystanie elementów pofabrycznych — konstrukcji pomieszczenia, ale także sprzętów wykorzystywanych w fabryce np. silników, transformatorów, kranów itp.