Inspiracje 28 kwi 2023

Co zabrać na piknik? Pomysły na przekąski i niezbędne akcesoria

Czytaj

Późna wiosna i lato to idealny, żeby czas z rodziną spędzać na świeżym powietrzu. Jest ciepło, świeci słońce, dzień trwa kilkanaście godzin, dlatego pomysł na piknik zawsze będzie strzałem w dziesiątkę. Bez względu na to, czy planujesz romantyczny piknik ze swoją drugą połówką, czy organizujesz piknik rodzinny, musisz się do niego odpowiednio przygotować.

Co warto wziąć na romantyczny piknik we dwoje?

Planując romantyczne popołudnie lub wieczór w otoczeniu przyrody, musisz zadbać o kilka rzeczy, które wydają się prozaiczne, ale niedopilnowane mogą zepsuć najlepsze plany. Przede wszystkim dobrze wybierz miejsce pikniku — upewnij się, że teren jest bezpieczny, a rozkładając koc na trawie, nie narazisz się na mandat od służby leśnej lub straży parku. Jeżeli na piknik wybieracie się samochodem, upewnij się, że będzie miejsce, by zgodnie z prawem i bezpiecznie go zaparkować. Oczywiście nie możesz zapomnieć też o sprawdzeniu prognozy pogody — pamiętaj, że gdy słońce zachodzi, robi się dużo chłodniej i może pojawić się rosa. Warto zadbać o takie detale, by romantyczne chwile nie rozwiały się przez jakieś prozaiczne problemy.

Warto zabrać na piknik we dwoje kosz piknikowy lub składany stolik. Dzięki temu stworzysz warunki, które w plenerze odwzorują minimum komfortu, oferowanego przez restauracje. Zadbaj o to, żeby druga połówka czuła się swobodnie, a jedzenie na piknik było podane stylowo i apetycznie.

Menu na piknik we dwoje nie musi być zbyt skomplikowane, ale warto skorzystać z bardziej wyrafinowanych pomysłów na potrawy i przekąski. Nawet prosta i szybka przekąska, przyrządzona w domu, może zachwycić wyszukanym smakiem i pięknym wyglądem. Dobrze jest unikać mocno aromatycznych dań z dodatkiem czosnku i cebuli. Zaaranżuj wiosenny piknik tak, aby składał się z przystawek, dania głównego i pysznego deseru. Do picia przygotuj zimne napoje: lemoniadę, wodę mineralną (koniecznie, gdy jedno z was prowadzi samochód), weź butelkę dobrego wina oraz kubek termiczny z gorącą herbatą na wieczór. Zamknięty koszyk piknikowy, przykryty ładną serwetą, posłuży jako stolik, na którym ułożysz talerze, sztućce, kubki, kieliszki do wina, pojemniki i miseczki.

Romantyczną atmosferę podkreśli odpowiednie światło. Możesz wziąć na piknik mały lampion, do którego wstawisz zapaloną świecę lub tealight'y. Świetnie sprawdzi się również kominek na świeczkę.

O czym warto pamiętać planując piknik z dziećmi?

Rodzinny piknik z dziećmi powinien być dobrze przygotowany. Czas na świeżym powietrzu jest dla dzieci bezcenny, ale żeby się nie stresować i w pełni nim cieszyć, koniecznie trzeba zadbać o pełne bezpieczeństwo. Piknik powinien odbywać się w bezpiecznym miejscu — z dala od ruchliwych ulic, rzeki, zbiorników wodnych. Sprawdź, czy w pobliżu miejsc, w których bawią się dzieci, nie ma ostrych kamieni lub połamanych gałęzi. Chodzi o to, byś nie musiała bez przerwy czuwać i mieć swoich pociech na oku. Ten czas musi być przyjemny również dla Ciebie!

Jakie dania przygotować na piknik, żeby smakowały dzieciom? Postaw na proste przepisy, przygotowywane z niewielkiej ilości składników. Wśród potraw na piknik nie może zabraknąć ich ulubionych przekąsek!

Oczywiście każdy rodzic wolałby, żeby ich dziecko uwielbiało szpinak, rzodkiewkę i inne np. pokrojone w słupki warzywa, ale zazwyczaj tak się nie zdarza. Dlatego pomysły na przekąski na piknik powinny uwzględniać ulubione produkty, którymi dzieci lubią się zajadać na co dzień. Wśród przekąsek na piknik dla dzieci królują kanapki, ponieważ są proste w przygotowaniu i możesz wykorzystywać tylko takie składniki, które dzieciom smakują. Kanapki możesz łatwo zapakować w odpowiednie pudełka na lunch.

Kolejną ważną sprawą po skomponowaniu piknikowego menu jest odpowiednie zorganizowanie czasu dzieciom. Zapakuj do samochodu komplet do badmintona, frisbee, piłkę do siatkówki. Przygotuj również planszówki, w które na świeżym powietrzu gra się fantastycznie. Dla najmłodszych warto zabrać ukochanego pluszaka i kilka zabawek.

Pamiętaj, żeby ubrać dzieci adekwatnie do warunków pogodowych i terenowych. Wygodne buty, czapka chroniąca przed słońcem, luźne sportowe ubranie będą idealne na biwakowanie w plenerze.

Jakie przekąski na piknik najlepiej się sprawdzą?

Pyszne dania na piknik możesz przygotować na ciepło lub na zimno. Te pierwsze z łatwością zapakujesz w termosy obiadowe, które pozwolą zachować ich temperaturę. Menu na piknik rodzinny warto przygotować, uwzględniając kulinarne gusta każdego członka rodziny. Pomysły na piknikowe przekąski właściwie są niezliczone — nawet gotowe i sprawdzone przepisy możesz modyfikować według własnego uznania! Oto kilka przykładów pysznych przekąsek na piknik:

1. Tortilla — pokrój filet z kurczaka w kostkę, wrzuć do miski, zamarynuj (sok z cytryny, sól, pieprz, przyprawa do kurczaka), a następnie usmaż na niewielkiej ilości oleju. Na podpieczony placek tortilli połóż mięso, poszatkowaną kapustę pekińską, piórka cebuli, świeżego ogórka. Całość polej sosem jogurtowo-majonezowym i ciasno zwiń w rulon. Tortille najlepiej przechowywać ciasno zawinięte w folię aluminiową.

2. Kanapki — małe kanapeczki z bagietki to klasyczna zimna przekąska na piknik. Ich dużą zaletą jest to, że łatwo przygotujesz je na miejscu. Do kanapek na piknik poza bagietką potrzebować będziesz masła, pomidorków, dobrej jakości wędliny, liści sałaty, szczypiorek lub koperek do posypania.

3. Paluszki z ciasta francuskiego — to jedno z najszybszych dań na piknik przyrządzisz w kilkanaście minut. Płat ciasta francuskiego pokrój w mniejsze kawałki np. romby lub prostokąty, ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Każdy kawałek posmaruj jajkiem, roztrzepanym z solą i pieprzem, a następnie posyp ulubionymi ziołami suszonymi (kminek, bazylia, płatki papryki). Wstaw do rozgrzanego piekarnika i piecz w temperaturze do 200 stopni Celsjusza przez ok. 10-12 minut.

4. Sałatka na piknik — kolejne szybkie danie na piknik, a jednocześnie pyszne i zdrowe. Wykorzystaj różne rodzaje sałat, dodaj pomidory koktajlowe, fasolkę, pokrojony w kostkę ser feta lub mozzarella, pokrojoną czerwoną cebulkę. Całość polej sosem winegret.

5. Ciasto na piknik — wśród deserów, które zabieramy na piknik lepiej unikać tych z masami, bitą śmietaną i czekoladą. Te składniki szybko rozpuszczają się w wysokiej temperaturze, ciasto nie jest spoiste i trudniej je transportować. Postaw na wszelkiego rodzaju kruche ciasteczka i babki piaskowe.

Gdzie warto się wybrać na piknik?

Esencja pikniku to bezpośredni kontakt z naturą. Bez względu czy wybierasz się w góry, nad morze, nad jezioro, czy na śródleśną łąkę  szukaj miejsc czystych, cichych. Rzeczy, które trzeba zabrać ze sobą na piknik, sprawiają, że lepiej wybierać opcję z w miarę dobrym dojazdem. Jeżeli chcecie w czasie pikniku upiec kiełbaskę lub ziemniaki w popiele, trzeba poszukać miejsca z wyznaczonym paleniskiem, w którym można legalnie i w pełni bezpiecznie palić ognisko.

Możliwości jest naprawdę wiele i na pewno bez trudu wytypujesz w swojej okolicy (lub w okolicy, do której się wybierasz na weekend, albo wakacje) przynajmniej kilka odpowiednich lokalizacji. Planując piknik, przyda się sprawdzenie opinii, dodawanych na różnych portalach turystycznych. Znajdziesz na nich wiele praktycznych informacji, dzięki którym możesz przygotować się w każdym aspekcie i na miejscu nic Cię nie zaskoczy.

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.