Kieliszki do wina

Cena
Kolor
Pomieszczenie
Kategoria
Szerokość (cm)
Wysokość (cm)
Średnica (cm)
Mycie w zmywarce
Linia
Kolekcja
Marka
Mniej filtrów - Więcej filtrów +
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 13

Ustaw kierunek malejący

Wino to historycznie jeden z najszlachetniejszych napojów ściśle związany z kulturą państw, regionów i narodów. Najbardziej znane na świecie są wina francuskie, wina włoskie i hiszpańskie. Mocne regiony winiarskie w Europie odnajdziemy w Portugalii, Austrii, Niemczech, Czechach i na Półwyspie Bałkańskim. Wspaniałymi endemicznymi szczepami winorośli szczycą się kraje takie jak Gruzja, Armenia, Mołdawia, Bułgaria, czy Grecja. Sławne winnice nie są jednak wyłącznie domeną Europy. Na innych kontynentach do państw o silnych tradycjach winiarskich należą między innymi: Argentyna, Chile, RPA, Australia i USA.

 

Bez względu na to, z którego kraju lub regionu pochodzi wino, jedną z najważniejszych kwestii jest dobranie do niego odpowiedniego kieliszka, który wydobędzie pełnię smaku i aromatu. Przede wszystkim kieliszek do degustacji wina musi być wykonany ze szkła, cienkiego i transparentnego. Wykluczone są kieliszki ze szkła grubego, kryształowe, wykonane z innych materiałów np. ceramiki, a już zupełnie niedopuszczalne jest serwowanie w kieliszkach z plastiku, czy innych naczyniach np. w kubku.

 

Wielbiciele oraz znawcy białego i czerwonego wina dobierają kieliszki nie tylko do koloru trunku, ale również do jego rodzaju. Przykładowo kieliszek typu bordeaux różni się kształtem od kieliszka do burgunda. Zupełnie inaczej wygląda kieliszek do rieslinga słodkiego niż do rieslinga wytrawnego. Osobną kategorię stanowią kieliszki do szampana.

 

Kierując się tak szczegółowymi kryteriami podczas wyboru kieliszków do wina czerwonego i wina białego, kolekcja musiałaby liczyć, co najmniej, kilkanaście modeli. Na szczęście do codziennego użytku wystarczą najczęściej dwa lub trzy rodzaje eleganckich kieliszków do wina, dzięki którym będziesz poprawnie serwować na stół zdecydowaną większość gatunków win.

Jak dobrać kieliszek do białego wina?

Kieliszek do wina białego powinien mieć mniejszą i węższą czaszę niż ten na czerwone. Wina białe są mniej złożone w aromacie, dlatego nie potrzebują dużej pękatej czaszy, która mogłaby wręcz zaszkodzić, powodując zbyt szybkie zanikanie subtelnego zapachu. Odpowiedni będzie kieliszek wąski, na średniej lub wysokiej nóżce. Jeżeli smakujesz wino w sposób bardziej wyrafinowany, możesz zdecydować się na dwa rodzaje kieliszków. Do słodkich lub półsłodkich win o bukiecie owocowym wybierz większy i szerszy, w którym rozwinie się bogactwo owocowego smaku. Z kolei do półwytrawnych oraz wytrawnych wybierz węższy i wyższy, ponieważ pozwoli on skupić się na kwasowości.

Jak dobrać kieliszek do czerwonego wina?

Kieliszki do win czerwonych są duże i większe, a kształt czaszy przypomina kwiat tulipana. W kieliszku w kształcie tulipana powietrze ma łatwiejszy dostęp do wina, co jest kluczowe dla rozwinięcia się złożonego bukietu oraz wydobycia z niego pełni smaku. Wraz z upływem czasu w kieliszku zbiera się niepowtarzalna woń, charakterystyczna dla danego szczepu. Kieliszki wykonane z delikatnego szkła, z wygodną do trzymania długą nóżką nie tylko wydobędą walory smakowe, ale również pozwolą zachwycić się intensywnością koloru wina, jego szklistością i tzw. łzami tworzącymi się na ściance kieliszka.

Jak dobrać kieliszek do wina musującego?

Wybór odpowiedniego kieliszka jest kluczowy, aby cieszyć się pełnią orzeźwiającego smaku. Wina musujące należy pić schłodzone - trzeba je odpowiednio przechowywać, a kieliszki do nich muszą być smukłe, aby długo utrzymywały niską temperaturę. Pękaty kształt jest wykluczony, ponieważ doprowadzi do szybkiego ogrzania się trunku, a także spowoduje zbyt szybkie uciekanie bąbelków. Pojemność powinna wynosić ok. 180 ml i w przypadku tych kieliszków można sobie śmiało pozwolić na rozluźnienie sztywnych reguł wzornictwa. Możesz wybrać kieliszki wyróżniające się delikatnym zdobieniem lub wykonane z ekskluzywnego szkła kryształowego.

Klasyczne i oryginalne kieliszki do wina w sklepie HOMLA

Wino w różnych odmianach należy podawać w kieliszkach spełniających określone kryteria. Z tego powodu jeżeli szukasz kompletu kieliszków do wina na prezent, wybierz te najbardziej uniwersalne. Stylowe kieliszki są niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu, zapewniają odpowiednią oprawę spotkania przy wybornym trunku, a przy tym podkreślają elegancję zastawy stołowej w różnych stylach aranżacji - klasycznych, nowoczesnych, czy glamour.

 

W sklepie internetowym HOMLA znajdziesz szeroki wybór kieliszków mocno osadzonych w tradycji oraz oryginalnych i nowoczesnych. Zróżnicowany asortyment pozwoli Ci, w zależności od rodzaju wina, idealnie dobrać odpowiedni kieliszek.