Salon Dekoracje Style wnętrz 22 wrz 2023

Modny salon w stylu vintage / retro - jak go urządzić?

Czytaj

Retro w aranżacji wnętrz ma wiele odsłon — może nawiązywać do wnętrz rustykalnych, stylu La Belle Époque, Shabby Chic czy stylu vintage. Zwłaszcza vintage jest dziś jednym z najmodniejszych trendów w aranżacjach nie tylko salonu, ale również całych mieszkań.

Najmodniejszy obecnie styl vintage odwołuje się do lat 50. i 60. XX wieku, które Polakom kojarzyły się z siermiężnością i tandetą PRL-u, dlatego w Polsce popularność zaczął zdobywać dopiero kilkanaście la temu, a obecnie przeżywa swój rozkwit. Młodsze pokolenia odkryły, że meble z tamtych czasów były nie tylko funkcjonalne i wygodne, ale również bardzo stylowe. Nic dziwnego, ponieważ projektowali je wybitni przedstawiciele wzornictwa i sztuki użytkowej m.in. Józef Chierowski — autor kultowego fotela, ikona polskiego designu Roman Modzelewski — projektant fotela RM58, Teresa Kruszewska — projektantka legendarnego krzesła tzw. Muszelki czy prof. Rajmund Teofil Hałas, który stworzył legendarne krzesło 200-190 nazywane Grzybkiem.

Wszyscy twórcy, projektujący najważniejsze meble PRL-u byli wybitnymi designerami, często wszechstronnie wykształconymi i doskonale zorientowanymi w światowych trendach, którzy chętnie korzystali z nowych technologii np. rozwijającego się przemysłu materiałów syntetycznych.

Urządź swój salon vintage w taki sposób, aby stał się przytulny, gustowny, a jednocześnie wygodny i funkcjonalny. Pomoże Ci w tym szeroki dostęp do mebli w stylu retro oraz licznych oryginalnych przedmiotów z czasów PRL, które wspaniale dopełnią wystrój wnętrza.

Jak urządzić salon w stylu retro - dobierz odpowiednią kolorystykę

Retro wspaniale łączy przeszłość ze współczesnością, dzięki czemu możesz wykazać się dużą kreatywnością i urządzić salon nowocześnie, ale w klimacie epoki. Architektura PRL wbrew pozorom była dość zróżnicowana. Budynki oraz mieszkania z lat 50 i 60. odwoływały się do stylu klasycystycznego — wnętrza były przestronne, wysokie, jasne. Okres późniejszy to już dominacja bloków z tzw. wielkiej płyty i małych mieszkań z niewielkim pomieszczeniami. W tych pierwszych stawiano na ściany białe lub w delikatnych pastelowych kolorach. Z kolei w blokach wielką popularnością cieszyły się tapety w różnych odcieniach beżu, miękkiej szarości, zieleni, często ozdabiane motywami roślinnymi czy geometrycznymi wzorami. Dominowało jasne wykończenie wnętrz, które pozwalało powiększyć optycznie mieszkanie.

Inaczej sytuacja przedstawia się jeśli chodzi o meble vintage oraz wyposażenie domu. W meblach retro np. w obiciach foteli (welur, tkaniny) i w dodatkach (lampy ze szklanym kloszem, ceramika, szkło) dominują wyraziste kolory, takie jak czerwień, pomarańcz, turkus, różne odcienie brązu. Jeżeli urządzając swój salon retro, chcesz zainspirować się stylem glamour, wybierz łagodne akcenty kolorystyczne — vintage salon nabierze wyjątkowego charakteru również wtedy, gdy postawisz na delikatne odcienie różu, mięty, żółci.

Urządzając swój salon w stylu retro, nie obawiaj się mieszać ze sobą różnych dekad i kolorów. Duża czerwona sofa będzie pięknie prezentować się na tle czerni i bieli ścian, a stylizowany na PRL fotel w musztardowej tkaninie doskonale sprawdza się w otoczeniu zielonych ścian. Dokładając kolejne elementy wyposażenia, stawiaj na przedmioty z duszą i twórz unikalne zestawienia.

Sprawdź też: Jak dobrać kolor ścian do mebli?

aranżacja salonu w stylu vintage

Aranżacja salonu w stylu vintage - jakie meble wybrać?

Wygodne fotele w stylu vintage PRL

Fotele i krzesła do jadalni o najbardziej znany element wyposażenia mieszkań pamiętany z czasów PRL. Niegdyś, przede wszystkim ze względu na masowość produkcji i popularność, były one niedoceniane. Obecnie ich estetyka zachwyca, ponieważ jest wybitnym przykładem połączenia klasyki i nowoczesności.

Współczesne fotele do salonu nawiązujące stylistycznie do starych mebli z PRL przejęły od nich również funkcjonalność. Niewielkie gabarytowo (musiały mieścić się w niedużych pokojach bloków z wielkiej płyty) zapewniają niezrównaną wygodę. Ich ergonomia jest dopracowana do perfekcji, dlatego idealnie sprawdzą się w stylu vintage — aranżacje bazujące na tych fotelach zachwycają wyglądem, a jednocześnie zapewniają najwyższy poziom komfortu w codziennym funkcjonowaniu. W takim fotelu dobrze odpoczniesz, bez trudu go przeniesiesz i przesuniesz, łatwo pod nim posprzątasz.

Drewniane komody z nutką sentymentu

Komody z epoki PRL nazywane były jamnikami, ze względu na swój podłużny kształt oraz brązowemu wykończeniu na wysoki połysk. Proste w formie (tzw. sideboardy), wyposażone w wysokie nóżki, kojarzą się nieco z antykami, mimo że ich design ma dopiero kilkadziesiąt lat. Wielką zaletą tych komód była duża pojemność, co w małych mieszkaniach było bardzo istotne.

Współcześnie projektowane komody retro inspirują się meblami z przeszłości, ale wprowadzają pełne świeżości rozwiązania, np. wykorzystują ozdobne drewno, zamiast płyt MDF. Dzięki temu zaaranżowany w stylu retro salon otrzymuje nutkę egzotyki i nieszablonowego designu.

Stoliki kawowe, które dopełnią aranżację

Spędzanie czasu w salonie polega przede wszystkim na odpoczynku i relaksie. Dlatego w przestrzeni, która otrzymała wystrój vintage, nie może zabraknąć miejsca, w którym wypijesz pyszną kawę i odprężysz się rozmową z domownikami lub przyjaciółkami.

Świetnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do wyposażenia salonu stolika kawowego. Stoliki kawowe to nieodłączny element przytulnego salonu i pokoju dziennego. Wśród tego rodzaju stolików odnajdziesz wiele modeli, które na etapie projektu i produkcji są celowo postarzane. Co więcej, można ich używać zamiennie, jako stolika ustawionego przed kanapą oraz dodatkowego wyposażenia dekoracyjnego (może stać na nim rzeźba, wazon, podstawka ze świecami, kwiat w ozdobnej donicy.

Jakie dodatki sprawdzą się w salonie retro / vintage?

W urządzaniu salonu vintage właściwie nic Cię nie krępuje, jedyne, o czym zawsze musisz pamiętać, to by nie zamienić go w salę muzealną. Postaw na przestronność, meble z epoki, a różnymi dodatkami podkreśl odniesienia do przeszłości.

W salonie retro nie może zabraknąć dywanu w beżowym kolorze, który pasuje do różnych odcieni ścian i podłogi. Sięgnij po lampy i kinkiety vintage, a romantyczne oświetlenie pomieszczenia zapewnij stylowymi lampionami na świece. Wśród narzut, pledów i koców warto postawić na naturalne materiały, takie jak wełna, len, bawełna. Gustownymi dodatkami będą również ramki ze zdjęciami w sepii oraz ceramika w stylistyce vintage np. inspirowana produktami zakładów ceramicznych Bolesławiec i kolorowe szkło — wazony, patery, tace, pojemniki na drobiazgi.

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.