Sypialnia Poradnik 8 gru 2023

Jak często zmieniać pościel i dlaczego warto robić to regularnie?

Czytaj

Co ile zmieniać pościel podczas normalnego użytkowania?

Jak często powinno się zmieniać pościel? W normalnym użytkowaniu zaleca się wymieniać pościel raz na dwa tygodnie, jednak nie ma jednej uniwersalnej zasady, którą należy się kierować i nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Częstotliwość zmiany pościeli zależy od wielu czynników zewnętrznych np. pory roku, temperatury w mieszkaniu, stanu zdrowia. Brudna pościel to przede wszystkim wielki dyskomfort, dlatego warto zmieniać ją na świeżą, dla zdrowego snu. W przypadku alergików oraz osób chorujących na astmę pościel i kołdrę powinniśmy zmieniać na świeżą częściej, raz na tydzień lub nawet dwa razy w tygodniu.

Latem zalecana jest częstsza zmiana pościeli. Kiedy w mieszkaniu panują wyższe temperatury, a do tego utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza najlepiej, pościel należy zmieniać co tydzień. Zbyt rzadkie zmienianie ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ nieświeża pościel gromadzi pot. Powstaje środowisko sprzyjające szybkiemu rozwojowi bakterii i grzybów oraz wszelkim drobnoustrojom, które żyją  w pościeli.

Kiedy zmienić pościel, która przez dłuższy czas nie była używana? Trzeba to robić przynajmniej raz na miesiąc, ponieważ pościel wymaga wyprania i wyprasowania, aby usunąć z niej kurz oraz alergeny, które mogą wywoływać katar alergiczny czy atopowego zapalenie skóry.

 

Jak często zmieniać pościel w przypadku choroby?

Choroba to trudny czas, w którym szczególnie ważna jest częsta zmiana pościeli. Nawet zwykłe przeziębienie sprawia, że pocimy się bardzo mocno, a katar i kichanie rozpyla zarazki na wszystkie kołdry i poduszki. Przy silnym przeziębieniu warto rozważyć codzienną zmianę pościeli, tak aby pozbywać się wszystkich zarazków.

Częsta zmiana pościeli na świeżą, jest również zalecana w przypadku opieki nad osobą obłożnie chorą. Regularne zmienianie pościeli tworzy warunki, w których chory może poczuć się, choć odrobinę bardziej komfortowo.

Do sytuacji, w której należy zmieniać pościel częściej niż raz na dwa tygodnie, dochodzi w przypadku problemów z nadmierną potliwością. Wilgotna pościel to siedlisko szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, dlatego wymiana raz na dwa tygodnie, to stanowczo zbyt rzadko.

Czy pora roku ma wpływ na to, jak często prać pościel?

Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Latem, kiedy temperatury wzrastają, nasze ciała często produkują więcej potu. W związku z tym pościel może szybciej się zabrudzić, a jednocześnie stanowić doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Dlatego w sezonie letnim zaleca się częstsze pranie pościeli, aby zapewnić świeżość i higienę.

Z kolei zimą, gdy temperatury spadają i korzystamy z centralnego ogrzewania, powietrze w mieszkaniu jest suche. Skóra staje się bardziej podatna na łuszczenie się, co prowadzi do zwiększonej ilości drobnych cząsteczek w pościeli. W takim przypadku pościel trzeba zmieniać, co najmniej raz na dwa tygodnie, aby zapewnić czystość i komfort snu. Zimą mogą pojawić się trudności z suszeniem pościeli, dlatego warto korzystać z kilku kompletów.

Regularna wymiana pościeli

Dlaczego regularna wymiana pościeli jest tak ważna?

Pościel warto wymieniać regularnie i odpowiednio często ze względu na estetykę, higienę, zdrowie i komfort. Nie ma nic przyjemnego niż po gorącej kąpieli otulić się pachnącą, wyprasowaną pościelą. Czystość pościeli w pewnym sensie jest wizytówką sypialni, ale nie tylko. Zadbana, stylowo urządzona sypialnia ma bardzo duży wpływ na dobre samopoczucie. Tylko w takich warunkach można się zrelaksować, odprężyć, uspokoić, a sen będzie przyjemny i regenerujący.

Zbyt rzadkie zmienianie pościeli szczególnie niekorzystnie wpływa na osoby z alergiami oraz problemami zdrowotnymi, może nawet zwiększać ryzyko zachorowania na astmę.

Warto wspomnieć, że podobnie jak pościel powinno się zmieniać kołdrę. Oczywiście nie z tak dużą częstotliwością. Kołdra w przeciwieństwie do pościeli nie ma bezpośredniej styczności z ciałem, ale również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zalecane jest pranie kołder syntetycznych dwa razy do roku, a puchowych, z pierza czy wełny raz na dwa lata. Jeżeli nie ma możliwości wyprania kołdry, należy ją zmieniać co ok. 2 lata.

W jaki sposób należy dbać o pościel?

Prawidłowa pielęgnacja pozwala nie tylko utrzymać świeżość materiałów, ale także przyczynia się do zapewnienia higienicznego i komfortowego miejsca do wypoczynku. Oto kilka zasad, jak dbać o pościel, by czerpać maksymalne korzyści z codziennego snu.

Jak prać pościel?

1. Regularne pranie — pierwsze pranie należy zrobić po zakupie pościeli, przed pierwszym założeniem. Następnie należy prać pościel od razu po wymianie, by przechowywać ją czystą.

2. Odpowiednia temperatura prania — przestrzeganie zalecanej temperatury prania na metkach pościeli jest koniecznością. Zbyt wysoka temperatura może skrócić żywotność materiałów, a zbyt niska może nie zapewnić odpowiedniego usunięcia zanieczyszczeń i alergenów. W przypadku alergików lepiej kupić pościel, którą można prać w wyższych temperaturach np. w temperaturze 60 stopni, ponieważ pranie w temperaturze 40 stopni Celsjusza może okazać się niewystarczające.

Dowiedz się więcej na temat prania pościeli z naszego artykułu: W jakiej temperaturze prać posciel?

3. Odpowiedni detergent — wybieraj delikatne detergenty, które nie tylko skutecznie usuwają zabrudzenia, ale także są łagodne dla tkanin. Unikaj środków zawierających agresywne substancje chemiczne, które mogą powodować podrażnienia skóry.

4. Nie łącz pościeli z innymi tekstyliami — im więcej miejsca w bębnie pralki na pościel, tym dokładniej będzie wyprana, a przede wszystkim dokładnie wypłukana. Nigdy nie dopuszczaj do przekraczania maksymalne ładowności pralki.

5. Ograniczaj suszenie w suszarce mechanicznej — staraj się suszyć pościel na świeżym powietrzu lub suszarce pokojowej. Szczególnie zimą korzystanie z suszarki bębnowej jest najwygodniejsze i czasem po prostu konieczne. W taki sytuacjach ustawiaj delikatny program suszenia.

Jak często zmieniać pościel

Jak przechowywać pościel?

1. Pościel musi być czysta — upewnij się, że jest ona w pełni sucha i czysta. Wilgotne lub zabrudzone tkaniny są bardziej podatne na rozwój pleśni i bakterii podczas przechowywania.

2. Delikatne składanie — w miarę możliwości składaj pościel płasko, minimalizując zagniecenia krawędzi. Dzięki temu łatwiej i szybciej ją wyprasujesz po wyjęciu z szafy.

3. Przechowywanie w miejscu suchym i ciemnym — chroń pościel przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, ponieważ osłabiają one tkaninę i prowadzą do blaknięcia kolorów.

4. Stosowanie woreczków na pościel — woreczki na pościel lub specjalne torby do przechowywania zapewniają skuteczną ochronę przed kurzem i insektami. Spakowana w ten sposób pościel dłużej utrzyma swój świeży zapach i czystość.

5. Regularne wietrzenie — co jakiś czas wyjmuj pościel ze szafy i pozostaw ją na świeżym powietrzu. To pozwali na przewietrzenie materiału i zapobiegnie powstawaniu stęchłego zapachu.

Zmiana pościeli

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.