Łazienka Poradnik 23 wrz 2022

Jak urządzić małą łazienkę? Praktyczne porady.

Czytaj

Która z nas nie chciałaby mieć przestronnej łazienki, której aranżacja będzie dziecinnie prosta, a każde Twoje aranżacyjne marzenie będzie w niej do zrealizowania? Jednak posiadaczki małych łazienek nie muszą wcale iść na aż tak duże kompromisy. Wystarczy tylko zastosować parę tricków. Oto garść porad od dekoratorów wnętrz.

Aranżacja małej łazienki – wskazówki, inspiracje

W budownictwie blokowym łazienki na ogół mają raczej skromny metraż i na domiar złego – nieregularny kształt. To cena, którą trzeba zapłacić za możliwość posiadania większej kuchni lub przestronnego salonu.

Czy mała łazienka może być stylowa, oferować swobodę poruszania się oraz komfort posiadania wszystkich potrzebnych rzeczy tuż pod ręką? Oczywiście, że tak. Trzeba tylko właściwie rozplanować jej przestrzeń.

Aranżację małej łazienki warto rozpocząć od ustalenia, które sprzęty muszą się w niej znaleźć. Jeśli nie masz możliwości podłączenia pralki w kuchni, możesz zdecydować się na węższy model ładowany od góry. Urządzenie ładowane od frontu możesz „ukryć” pod blatem będącym przedłużeniem tego umywalkowego.

W Twojej łazience znajduje się wnęka? Spróbuj wpasować do niej pralkę, a nad nią powieś szafkę. Wolisz coś mniej zabudowanego? Półki nad pralką zapewnią Ci sporą ilość przestrzeni do przechowywania, a będą optycznie lżejsze niż szafka.

Godną rozważania propozycję przy mocno ograniczonym metrażu stanowi podwieszany sedes, który – podobnie jak półki – stworzy wrażenie optycznej lekkości. Jeśli chodzi o umywalkę, najpraktyczniejszy będzie model zintegrowany z szafką. Im więcej rzeczy pozostanie ukrytych za jej frontami, tym bardziej zyska na tym wygląd łazienki.

Co wybrać do małej łazienki – wannę czy prysznic?

Posiadanie wanny i prysznica w małej łazience niestety nie jest możliwe. Zastanów się, które rozwiązanie lepiej wpisze się w potrzeby całej Twojej rodziny?

W domach zamieszkiwanych przez dorosłe osoby wybór najczęściej pada na praktyczny prysznic. W niewielkich wnętrzach wspaniale sprawdzają się kabiny typu walk-in. Nie mają one brodzika, składają się jedynie z przeszklonych ścian oraz natrysku.

Gdy w domu mieszkają małe dzieci, trudno jest zrezygnować z wanny. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest wanna z zabudową. Nie zapomnij o odpowiedniej przesłonie, aby zapobiec rozchlapywaniu wody po pomieszczeniu.

W małej łazience świetnie będą wyglądały białe płytki. Idealnie, jeśli ich powierzchnia będzie wykończona na wysoki połysk. Możesz zdecydować się także na jasną szarość, błękit lub delikatny beż. Do tej kolorystki dobierzesz atrakcyjne dodatki, na przykład zapachy do łazienki w stylowych buteleczkach, efektowne dozownik do mydła, ręczniki. Te drobiazgi swoim wyglądem podkreślą charakter jasnego wnętrza i jednocześnie napełnią je przyjemnym aromatem.

Niewielka łazienka będzie sprawiała wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości, dzięki powiększającym przestrzeń lustrom. Nie powinno zabraknąć ich w Twojej aranżacji – nie tylko ze względów praktycznych.

Zadbaj o dobre oświetlenie – zwłaszcza jeśli Twoje wnętrze nie ma dostępu do dziennego światła. Równomiernie przestrzeń łazienki oświetli oświetlenie punktowe zamontowane w suficie. Okolicę lustra możesz rozjaśnić za pomocą listwy LED.

Aranżacja małej łazienki powinna być raczej minimalistyczna i oszczędna w kolorystyce. Staraj się wystrzegać wielu krzykliwych i różnorodnych wzorów. Jasną, prostą bazę możesz ożywić z wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów łazienkowych.

Wystrój zyska więcej ciepła, gdy umieścisz w nim miękkie tekstylia. W łazience przyda Ci się dywanik łazienkowy. Za jego pomocą możesz przemycić do wnętrza „plamę” mocniejszego lub pastelowego koloru. Postaw na model o miękkiej strukturze, przez co przyjemniej będzie stanąć na nim gołą stopą.

Nieodzownym elementem wyposażenia każdej łazienki są ręczniki. Najlepiej, jeśli będą one miały jednolitą barwę. Masz spore pole do popisu, jeśli chodzi o wybór zdobiącego je wzoru.

Łazienkowe akcesoria, a także koszyki , organizery do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych dobierz do stylu panującego w łazience. Zwróć uwagę na ich kolor, formę oraz materiał wykonania.

Drewno, bambus i wszelkiego rodzaju plecionki (np. z wikliny, trawy morskiej) świetnie będą komponować się we wnętrzach scandi oraz scandi boho. Matowa czerń będzie pasować do aranżacji industrialnych, retro i glamour. Klasyczna biel jest wszechstronna, dlatego dobrze odnajdzie się w każdym wystroju.
W sklepie internetowym Homla kompleksowo wyposażysz każde domowe wnętrze, bez względu na jego wielkość i proporcje.

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.