Łazienka Inspiracje 7 wrz 2022

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do łazienki?

Czytaj
Oświetlenie łazienkowe powinno zapewniać odpowiednie warunki zarówno do porannej toalety, jak i wieczornego relaksu. Czym należy sugerować się, decydując w sprawie konstrukcji, ilości oraz rozmieszczenia opraw świetlnych w łazience? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jak zaplanować oświetlenie w łazience?

Wybrane przez Ciebie oświetlenie do łazienki powinno dobrze i równomiernie rozjaśniać całą jej powierzchnię. Warto zróżnicować lampy sufitowe pod względem budowy oraz zastosowania w poszczególnych strefach w łazience. To dobry sposób nie tylko na zaakcentowanie ich obecności, ale również podniesienie wygody korzystania z każdej z nich. Ilość oświetlenia należy dopasować indywidualnie do wielkości oraz kształtu łazienki. W jednym wnętrzu sprawdzą się 4 lampy, inne natomiast będzie potrzebowało ich dwukrotnie więcej. Twoja jest łazienka urządzona w ciemnych kolorach? Jeśli chcesz uniknąć wrażenia wizualnej „ciasnoty”, zadbaj, żeby znalazła się w niej większa ilość punktów świetlnych.

Zwróć też uwagę na szczelność lamp. Określana jest ona jako IP. W przypadku oświetlenia do łazienki powinno ono wynosić minimum 44.

Jakie oświetlenie w łazience sprawdzi się najlepiej?

Zastanawiasz się, czy lampa wisząca nadaje się na oświetlenie główne w łazience? Jeżeli Twoje wnętrze jest przestronne, a do tego wysokie, możesz rozważyć takie rozwiązanie. W niewielkiej łazience zamontowana centralnie lampa wisząca może ograniczać swobodę poruszania się. Na pewno poza nią będziesz musiała uwzględnić oświetlenie punktowe, szczególnie przy lustrze.

W nowoczesnych aranżacjach jako oświetlenie łazienkowe coraz chętniej wykorzystywane są zwisy o minimalistycznej, kompaktowej formie. Instalowane są one dosyć nietypowo, bo przed lustrem. Najlepiej w takim układzie sprawdzają się oprawy o konstrukcji kierującej światło ku dołowi – na umieszczony pod nimi blat. I w tym przypadku okolica lustra wymaga dodatkowego doświetlenia np. przy pomocy taśm LED lub lamp ściennych zamontowanych tuż nad lustrzaną taflą.

Dobry projekt oświetlenia łazienki powinien przewidywać:

  • oświetlenie główne (górne),
  • oświetlenie boczne (funkcyjne).

Na główne oświetlenie do łazienki świetnie nadają się plafony. Instalowane są one tuż przy suficie, więc nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu tego wnętrza. Mają one prosty, elegancki wygląd, przez co łatwo jest je dopasować do panującego w nim stylu.

Wspaniale jako oświetlenie łazienkowe sprawują się także nowoczesne reflektorki oraz spoty, zwłaszcza te dające możliwość sterowania snopem światła. Jeśli rozmieścisz kilka takich punktów świetlnych w równych odstępach na całej powierzchni sufitu, dobrze rozjaśnisz każdy zakamarek w swojej łazience. Możesz zainstalować je również miejscowo, by rozświetlić jedynie kilka wybranych obszarów.

Bez względu na liczbę lamp umocowanych na suficie w Twojej łazience nie powinno zabraknąć oświetlenia bocznego, np. kinkietów. Świetną propozycję do nowoczesnych wnętrz stanowią kinkiety o prostej, geometrycznej formie. Często ich konstrukcja kieruje snop pionowo, co gwarantuje ciekawy efekt świetlny. Alternatywę dla nich stanowią klasyczne modele z mlecznym kloszem lekko tłumiącym światło. Przy użyciu kinkietów możesz wykreować przytulny nastrój w okolicy wanny lub lustra.

Oświetlenie lustra w łazience – jak zrobić to prawidłowo?

Nie sposób wyobrazić sobie golenia, układania fryzury czy wykonywania makijażu bez możliwości obejrzenia swojego odbicia w lustrze. Jednak, by korzystanie z niego było w pełni komfortowe, trzeba właściwie go doświetlić.

Lampy powinny być zamontowane tak, by rozświetlały całą twarz osoby stojącej przed lustrem. Nieźle sprawdza się układ z 2 kinkietami umieszczonymi symetrycznie po obu jego bokach. Powinny one znajdować się powyżej linii wzroku, by nie raziły oczu. Możesz również wybrać oprawę o podłużnej formie i zamontować ją nad górną krawędzią lustra.

Światło w łazience: ciepłe czy zimne?

W pełni zadowalający efekt osiągniesz, gdy oświetlenie łazienkowe wyposażysz w źródła światła emitujące światło o odmiennej temperaturze barwowej. Dopiero wtedy będą one należycie spełniały swoją funkcję.

Do oświetlenia całej łazienki najlepiej nadaje się światło o barwie neutralnej (ok. 4000 – 4500 K), o ile jej wystrój zdominowany jest przez biel. Jeśli jest ona zaaranżowana w drewnie lub w ciemnych kolorach, lepiej będzie z nią współgrało światło o ciepłej barwie.

W lampach przy lustrze powinny znaleźć się żarówki emitujące zimne światło (4600 – 6500 K). Gwarantuje ono większy kontrast oraz wierność w oddawaniu kolorów.

W strefie kąpielowej, którą stanowi w łazience wanna oraz jej najbliższe sąsiedztwo, przyda Ci się ciepłe światło (2700 – 3500 K) umożliwiające relaks i wyciszenie. W taki sposób możesz rozświetlić również wnęki oraz półki z kosmetykami. Chcesz zamienić swoją łazienkę w domowe SPA? Pomogą Ci w tym dyfuzory zapachowe oraz świece. Przy wannie przyda Ci się dywanik, na którym miło będzie stanąć po wyjściu z kąpieli. Jego wybór ułatwi Ci artykuł: „Dywaniki łazienkowe: na co zwrócić uwagę przy zakupie?”.

Wyposażenie łazienki marki HOMLA - znajdziesz wśród nich wszystko to, co potrzebne jest, by w Twojej łazience zagościła wygoda i dobry styl. Zajrzy do nas i wybierz coś dla swojego wnętrza!

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.