Kuchnia 12 maj 2022

Ścierki kuchenne bawełna, len czy mikrofibra

Czytaj

Czy urządzając mieszkanie, zwracasz uwagę na drobiazgi takie jak ścierki kuchenne? Ich kolory i wzory mogą ożywić wnętrze całej kuchni. Jednak mimo dekoracyjności, przedmioty te muszą być przede wszystkim funkcjonalne i higieniczne. Sprawdź, jakie właściwości powinna mieć użyteczna i bezpieczna dla zdrowia ścierka kuchenna.

Szybkie i przyjemne sprzątanie – jak wybrać odpowiednią ścierkę kuchenną?

Chociaż wygląd ściereczek może być istotny podczas dekorowania kuchni, w trakcie codziennego sprzątania z pewnością bardziej docenisz ich funkcjonalność. Z pomocą dobrze chłonnej ścierki szybko pozbędziesz się rozlanej wody czy innego płynu. Dzięki dobrej jakości włóknom wytrzesz kieliszki lub inne transparentne naczynia bez pozostawiania na ich powierzchni smug i drobnych włókien. 

Bardzo ważną cechą idealnej ściereczki kuchennej jest także możliwość prania w wysokiej temperaturze. Stale lekko wilgotny materiał to siedlisko bakterii, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie całej rodziny. Aby tego uniknąć, ścierka powinna wysychać dość szybko. Należy ją też regularnie dezynfekować, piorąc w temperaturze przynajmniej 60ᵒC. 

Na rynku dostępne są ścierki kuchenne z różnych materiałów. Przyjrzyjmy się tym najbardziej popularnym: z bawełny, lnu i mikrofibry.

Bawełniana ścierka kuchenna

Bawełniane ścierki już od lat goszczą w naszych kuchniach. Sprawdzają się zarówno przy wycieraniu naczyń, sprzątaniu blatu, jak i osuszaniu dłoni. Są niezawodną pomocą w chwytaniu nagrzanych garnków i blaszek. Co wyróżnia bawełniane ściereczki kuchenne? 
  • Dobrze wchłaniają wilgoć. Dokładnie wytrzesz nimi naczynia i blaty. 
  • Są miękkie i bardzo miłe w dotyku. W zależności od grubości splotu mogą przypominać nawet mięciutkie ręczniki frotté. 
  • Bez problemu możesz prać je w pralce nawet w bardzo wysokiej temperaturze. 
  • Bawełna jest naturalnym, biodegradowalnym i ekologicznym materiałem. 
  • Jest trwała i zachowuje pierwotny kształt i kolor nawet przez kilka lat. 
  • Bawełniane ściereczki są dostępne w niskich cenach. Ze względu na ich popularność, w sklepach znajdziesz wiele wzorów i kolorów, które z łatwością dopasujesz do stylu swojej kuchni. 

Czy bawełniane ściereczki mają jakieś wady?

Niestety bawełniana ścierka kuchenna dość długo schnie. Może to sprzyjać rozwojowi bakterii na jej powierzchni. Po każdym użyciu należy ją więc rozkładać, by dokładnie wyschła. Powinno się ją dość często wymieniać oraz systematycznie prać w wysokiej temperaturze.

Ściereczka z mikrofibry

Mikrofibra wykonana jest z bardzo cienkiego włókna poliestru (czasem także poliamidu). Dzięki specjalnej technologii posiada właściwości bardzo pożądane podczas sprzątania. 
  • Jej cieniutkie włókna doskonale przylegają do czyszczonej powierzchni i perfekcyjnie zbierają kurz. 
  • Może być używana bez detergentu (na sucho lub z odrobiną wody), co jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem. 
  • Nie pozostawia smug nawet podczas czyszczenia luster i szyb. 
  • Jest higroskopijna – wchłania wodę niczym gąbka. 
  • To bardzo trwały i wielorazowy produkt. Który można prać w temperaturze do 50ᵒC. 
  • Mikrofibra to tkanina syntetyczna. Na szczęście coraz częściej wytwarza się ją z poliestru pochodzącego z recyklingu. 

Ciemne strony mikrofibry 

Największą wadą mikrofibry jest jej nienaturalne pochodzenie. Ścierka z mikrofibry może rozkładać się na wysypisku nawet przez 200 lat. Mikrofibra nie jest także zbyt estetyczna. To zdecydowanie produkt, który warto wyciągać z szuflady jedynie na czas sprzątania. 

Lniana ścierka kuchenna

Ściereczka kuchenna wykonana z lnu jest nieco trudniej dostępna niż bawełniana. Warto jednak poświęcić chwilę, aby zdobyć ten produkt. Dlaczego jest tak przydatny? 
  • Lniana tkanina ma niesamowite właściwości higroskopijne (jest dużo bardziej chłonna niż bawełna). Z wykorzystaniem lnianej ściereczki wytarcie mokrych garnków czy rozlanego napoju nie będzie żadnym problem. 
  • Schnie w krótkim czasie. Jest to bardzo ważna zaleta, która minimalizuje ryzyko szybkiego rozwoju bakterii. 
  • Dobrze znosi wysokie temperatury, nawet wyparzenie we wrzątku. Ta cecha przyda się podczas prania ścierki, a także w czasie gotowania: na ścierce możesz bez obaw postawić gorący garnek lub wykorzystać ją przy wyjmowaniu blaszki z piekarnika. 
  • Len to nie tylko naturalny, ale także bardzo ekologiczny materiał. Jego produkcja użyźnia glebę i praktycznie nie pozostawia odpadów. 

Czy len ma jakieś wady? 

Niestety lniana ściereczka kuchenna, jak każdy inny produkt, ma również kilka mniej pożądanych cech.  
  • Mocno się gniecie i dość trudno ją wyprasować. 
  • Jest szorstka i niezbyt przyjemna w dotyku, szczególnie na początku użytkowania. 
  • Kolor ciemnych tkanin będzie z czasem nieestetycznie blaknąć. 
Ścierka kuchenna to produkt, bez którego trudno wyobrazić sobie czysty dom. Warto mieć zarówno bawełnianą, lnianą, jak i tą z mikrofibry. Każda z nich ma specyficzne cechy i w inny sposób może ułatwić i uprzyjemnić sprzątanie. Nie bez znaczenia jest także ich aspekt dekoracyjny. W sklepie Homla możesz wybrać piękne ścierki w przystępnych cenach.  

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.