Salon Style wnętrz 11 sty 2022

D jak dworkowy

Czytaj
Wydawać by się mogło, że styl dworkowy czasy świetności ma już dawno za sobą – w końcu w XXI wieku w modzie jest nowoczesne wzornictwo, porządek i otwarta przestrzeń, nie przepych i wiejski rozgardiasz. I chociaż wnętrza w stylu dworkowym – w pierwotnym znaczeniu tego słowa – odchodzą powoli w zapomnienie, unowocześnione aranżacje bazujące na dworskich tradycjach wciąż żyją. I mają się dobrze!

Powrót do Soplicowa… z lat 90. XX wieku

Styl dworkowy pojawił się na początku XX wieku jako wyraz polskiej kultury – miał on odnosić się do sarmackich tradycji i przypominać czasy świetności państwa. Zarówno w architekturze, jak i we wnętrzach pojawiały się motywy, które przypominać mogły niczym wyjęty z mickiewiczowej epopei dworek w Soplicowie – najbardziej charakterystyczne były oczywiście kolumnowe portyki, które do tej pory pojawiają się głównie w obiektach użyteczności publicznej. Swój renesans styl dworkowy przeżywał parę dekad później – a konkretnie w latach 90. Obecnie jednak w modzie są bardziej dworkowe wnętrza po liftingu – dopasowane do nowoczesnego wzornictwa i jasnej, uniwersalnej estetyki. Jak urządzić dworkowe wnętrza o nowoczesnym duchu? Połącz stonowaną kolorystykę, rustykalny charakter i królewskie akcenty!

Styl dworkowy w pigułce – co powinno znaleźć się w nowoczesnym wydaniu romantycznych wnętrz?


Styl dworkowy w obecnej odsłonie to wynik wielowiekowego eklektyzmu, który poskutkował połączeniem rustykalnej prostoty, szlacheckich tradycji oraz nowoczesnego wzornictwa. Ostateczny efekt zachwyca nawet pomimo upływu czasu.
  • shuttersy w oknach
Chociaż oryginalnie w stylu dworkowym w oknach pojawiały się ciężkie, drewniane okiennice z metalowymi okuciami, w unowocześnionej wersji pojawiają się lekkie shuttersy – również przysłaniają one światło słoneczne, jednak bez kompletnego zaciemnienia wnętrza. Pojawiają się one także w śródziemnomorskim klimacie i kojarzą z jasnymi, słonecznymi przestrzeniami. Shuttersy pozwalają zachować złoty środek pomiędzy funkcjonalną, nowoczesną aranżacją, a odniesieniem do tradycji – dzięki temu styl dworkowy ma eklektyczny wyraz, pełen niespodzianek i nieoczywistych połączeń.
 
  • królewskie meble
W dworkowych wnętrzach powinny pojawić się antyki lub meble stylizowane na szlacheckie. Jednak bez przesadnego przepychu! Szezlong na zdobionych, giętych nóżkach jest już wystarczającym elementem dekoracyjnym, więc reszta mebli powinna być utrzymana raczej w symetrycznych, prostych kształtach. Styl dworkowy lubi się z prostotą – to właśnie ona nadaje wiejski, przytulny klimat aranżacji, jednak z rustykalnym podbiciem. Pojawiają się jednak elementy dekoracyjne o dyskretnym charakterze – jak np. pikowania zagłówków czy tapicerki mebli. Ważne, by we wnętrzach o szlacheckich korzeniach pojawiały się meble, które teraz coraz rzadziej spotyka się w domach – np. staromodny kredens czy sekretarzyk. Niezwykły dodatek stanowi także pianino.
  • dużo drewna
Drewniane meble, drewniane ramy luster i obrazów, szkatułki na biżuterię i dekoracyjne dodatki – wszystko to pojawia się we wnętrzach dworkowych. Niegdyś meble dworkowe tapicerowane były materiałami w kolorze mocnej zieleni, czerwieni lub purpury – teraz jednak coraz częściej dominują jasne kolory. Pozwalają one nadać lekkości meblom wykonywanym zazwyczaj z ciemnych odmian drewna lub bejcowanych na ciemne odcienie. Dużo drewnianych elementów upodabnia styl dworkowy do stylu country – jednak elementy polskiej tradycji nadają jej bardziej lokalny charakter.
  • kremowo i pastelowo
Jasne odcienie pojawiają się nie tylko w meblach! Nowoczesne wydanie stylu dworkowego pozbawione jest barokowego przepychu, dlatego mocne formy i dekoracyjne kształty skontrastowane zostały delikatnymi pastelami – pojawiają się odcienie błękitu, gołębia szarość, a nawet balansujące na granicy bieli barwy różu. To właśnie zmiana kolorystyki w kierunku bardziej minimalistycznej i jasnej jest głównym wyznacznikiem postępu, jaki zaszedł w stylu dworkowym na przestrzeni ostatnich 3 dekad.
  • sentymentalne dodatki
Styl dworkowy wywodzi się z pragnienia odrębności, z pragnienia wolności i upamiętnienia własnej kultury oraz tradycji. Dlatego właśnie we wnętrzach w tym stylu pojawiały się niegdyś patriotyczne akcenty i pamiątki po przodkach – które kolekcjonowane przez lata tworzyły specyficzne poczucie eklektyzmu. Obecnie również wskazane jest, żeby w dworkowym domu pojawiły się portrety przodków, starodawne listy czy przekazywane z pokolenia na pokolenie pamiątki.
  • funkcjonalność przede wszystkim
Dom w stylu dworkowym nie ma tylko wyglądać – ma być domem. Miejscem z charakterem, z duszą, wypełniony życiem. Dlatego właśnie wszystkie meble powinny być wykorzystywane w zgodzie ze swoim pierwotnym założeniem – biurko do pisania, kredens do przechowywania i eksponowania, fotele do wygodnego siedzenia. Chociaż retro klimat przenoszący w sarmackie czasy budzić może pewne skojarzenia z muzeum, przemyślana aranżacja w dworkowym stylu może dawać poczucie ciepła, przytulności i bezpieczeństwa.

Polecamy

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.