Wydawać by się mogło, że styl dworkowy czasy świetności ma już dawno za sobą – w końcu w XXI wieku w modzie jest nowoczesne wzornictwo, porządek i otwarta przestrzeń, nie przepych i wiejski rozgardiasz. I chociaż wnętrza w stylu dworkowym – w pierwotnym znaczeniu tego słowa – odchodzą powoli w zapomnienie, unowocześnione aranżacje bazujące na dworskich tradycjach wciąż żyją. I mają się dobrze!
Powrót do Soplicowa… z lat 90. XX wieku
Styl dworkowy pojawił się na początku XX wieku jako wyraz polskiej kultury – miał on odnosić się do sarmackich tradycji i przypominać czasy świetności państwa. Zarówno w architekturze, jak i we wnętrzach pojawiały się motywy, które przypominać mogły niczym wyjęty z mickiewiczowej epopei dworek w Soplicowie – najbardziej charakterystyczne były oczywiście kolumnowe portyki, które do tej pory pojawiają się głównie w obiektach użyteczności publicznej. Swój renesans styl dworkowy przeżywał parę dekad później – a konkretnie w latach 90. Obecnie jednak w modzie są bardziej dworkowe wnętrza po liftingu – dopasowane do nowoczesnego wzornictwa i jasnej, uniwersalnej estetyki. Jak urządzić dworkowe wnętrza o nowoczesnym duchu? Połącz stonowaną kolorystykę, rustykalny charakter i królewskie akcenty!Styl dworkowy w pigułce – co powinno znaleźć się w nowoczesnym wydaniu romantycznych wnętrz?
Styl dworkowy w obecnej odsłonie to wynik wielowiekowego eklektyzmu, który poskutkował połączeniem rustykalnej prostoty, szlacheckich tradycji oraz nowoczesnego wzornictwa. Ostateczny efekt zachwyca nawet pomimo upływu czasu.
- shuttersy w oknach
- królewskie meble
- dużo drewna
- kremowo i pastelowo
- sentymentalne dodatki
- funkcjonalność przede wszystkim