Łazienka 22 mar 2024

Jaki dywanik łazienkowy wybrać? Propozycje do każdej łazienki

Czytaj

Dywaniki i maty łazienkowe są funkcjonalnym i stylowym dodatkiem do każdej łazienki. Doskonale chronią przed chłodem, gdy w łazience nie ma ogrzewania podłogowego, dzięki właściwościom antypoślizgowym poprawią bezpieczeństwo po wyjściu z wanny oraz spod prysznica, skutecznie wchłaniają wilgoć. Różnorodna oferta stylów, kolorów i materiałów sprawia, że wybierając dywaniki łazienkowe, można idealnie dopasować je do wystroju łazienki.

Jak dopasować dywanik do aranżacji łazienki?

Antypoślizgowy dywanik w łazience ma wpływ na komfort, ale stanowi również istotny element podkreślający styl i charakter łazienki.

Kształt dywanika — do wnętrz nowoczesnych wybierz dywanik regularny, prostokątny lub kwadratowy. W łazienkach boho czy glamour pięknie wygląda dywanik okrągły, szczególnie jeżeli jego design będzie uzupełniał się z akcesoriami łazienkowymi.

Rozmiar dywanika — dopasuj go do wielkości łazienki. W małej łazience najlepiej sprawdzą się niewielkie dywaniki, które nie zdominują przestrzeni. Jeżeli wielkość naszej łazienki pozwala ułożyć na podłodze dywan lub chodnik, to odpowiednio dobrany duży dywanik łazienkowy wspaniale spełni funkcję dekoracyjną i idealnie uzupełni aranżację wnętrza.

Kolorystyka — weź pod uwagę styl łazienki oraz dominujący w niej kolor. Ogólna zasada jest taka, że dywanik w intensywnych kolorach ożywią i dodadzą energii łazience w stonowanych barwach. Jeżeli pomieszczenie ma intensywną lub zróżnicowaną kolorystykę lepiej wybrać dywanik w neutralnym kolorze, który  nie przytłoczy wystroju.

Materiał dywanika — dopasuj go do stylu łazienki. W skandynawskich, japandi i śródziemnomorskich wnętrzach pięknie wyglądają dywaniki z naturalnych materiałów np. bambusowe. Warto rozważyć również zastąpienie miękkiego dywanika tekstylnego łazienkową matą antypoślizgową np. z diatomitu. Do łazienek glamour i nowoczesnych należy wybrać estetyczne dywaniki, zwracają uwagę na długość włosia, rodzaj włókna oraz staranne wykończenie spodu.

Jak dopasować dywanik do aranżacji łazienki

Jaki kształt chodnika łazienkowego wybrać?

Prawidłowo dobrany dywanik łazienkowy uzupełnia aranżację wnętrza, a jednocześnie może być charakterystycznym elementem wyposażenia łazienki, który dodaje jej wyrazistości i unikalnego stylu.

Oryginalne dywaniki o nieregularnych kształtach

Dywaniki o nieregularnych kształtach doskonale pasują do nowoczesnej łazienki, ponieważ dodają minimalistycznemu wystrojowi dynamiki. We wnętrzu, gdzie dominuje prostota oraz oszczędność form, taki dywanik będzie bardzo wyrazistym akcentem dekoracyjnym. Dywaniki w zaskakujących kształtach to dobry wybór do łazienek w stylu eklektycznym, boho oraz  łazienek artystycznych np. inspirowanych popkulturą.

 

W jakiej aranżacji łazienkowej sprawdzi się okrągły dywanik?

Okrągłe dywaniki sprawiają, że wnętrze nabiera harmonii, a prostokątne pomieszczenia staje się przytulniejsze i łagodniejsze. Wspaniale przełamują regularność linii i w miejscu, gdzie prostokątny dywanik wtopiłby się w podłoże, tworzą ciekawy element aranżacji. Dywaniki okrągłe lub owalne są uniwersalne, pasują do różnych stylów, przede wszystkim stylu skandynawskiego, glamour, retro i vintage, eklektycznego. Znakomicie sprawdzają się w niewielkich wnętrzach łazienki, z małym metrażem podłogi, ponieważ optycznie powiększą przestrzeń.

Idealny dywanik łazienkowy do stonowanej łazienki w stylu boho

Styl boho jest unikalny i nietuzinkowy — kocha kreatywność  i odwagę, cudownie łączy ze sobą materiały, kolory i wzory, które pozornie do siebie nie pasują. W swojej łazience urządzonej w stylu boho postaw na przytulność, naturalność i autentyczność.

Do uzyskania takiego efektu tekstylia i akcesoria łazienkowe są wręcz idealne. Miękkie i przyjemne dywaniki po wyjściu spod prysznica i przy wychodzeniu z wanny otulają stopy przytulnym ciepłem. Sięgaj po dywaniki z naturalnych materiałów, przyjemne w dotyku, zwracaj uwagę na długość włosa i wybieraj te o gęstszych włóknach, niż używane w salonie czy sypialni (tzw. shaggy). Jeśli chodzi o kolor, to do stonowanej łazienki świetnym wyborem będą dywaniki neutralne i dekorowane wzorami etno.

Idealny dywanik łazienkowy do stonowanej łazienki w stylu boho

Dywaniki do łazienki - jaki rodzaj materiału będzie najlepszy?

Od materiału, z jakiego wykonany jest dywanik, w głównej mierze zależy komfort użytkowania. Najpopularniejsze są dywaniki bawełniane. Bawełna to włókno naturalne, o dużej chłonności, łatwe do utrzymania w czystości.

Dywaniki często powstają również z włókien syntetycznych, zwłaszcza z poliestru (mikrofibra, materiał frotte). Nie są naturalne, ale posiadają sporo zalet — mają dużą trwałość, odporność na działanie wilgoci, trwale zachowują kolor i dużo szybciej, niż bawełna, wysychają.
Zarówno w przypadku dywaników bawełnianych, jak i dywaników z włókien sztucznych można mówić o dużej funkcjonalności. Na kafelkach łatwo się poślizgnąć, a dywanik znacząco zwiększa bezpieczeństwo podczas wychodzenia z wanny czy spod prysznica. Do tego łatwo utrzymać je w czystości, ponieważ większość dywaników tekstylnych może być prana w pralce.

Wybierając dywanik wykonany z surowców naturalnych np. bambusa lub rattanu, trzeba pamiętać, że choć pięknie wyglądają, to wymagają staranniejszej pielęgnacji od dywaników tekstylnych. Ewentualne zabrudzenia należy czyścić ręcznie i bardzo ważne jest dokładne osuszenie dywanika po każdym użyciu.

Dywaniki do łazienki - jaki rodzaj materiału będzie najlepszy

Jak prać dywaniki łazienkowe?

Bez względu na to, z jakiego materiału został wykonany dywanik, odpowiednie czyszczenie i konserwacja są kluczowe, dla utrzymania wysokiej higieny oraz zapewnienia długotrwałego użytkowania w Twojej łazience. Zawsze przed pierwszym praniem sprawdź etykietę producenta, na której znajdziesz informacje o zasadach prania oraz czy dywanik może być suszony w suszarce bębnowej.

Częstotliwość prania zależy przede wszystkim od intensywności użytkowania, ale przy standardowym używaniu zaleca się pranie dywaników co 2-4 tygodnie. Na co dzień warto pamiętać, by wysuszyć zawilgocony dywanik — nie powinien leżeć mokry koła wanny lub prysznica (może przyciągać rybiki cukrowe). W przypadku mniejszych dywaników można zawieszać je na grzejniku łazienkowym.

Jak prać dywaniki łazienkowe

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.