Kochasz nieoczywiste połączenia, zaskakujące kompozycje kolorów i dynamizm, który niebezpiecznie balansuje na granicy chaosu? Styl eklektyczny to odwzorowanie niespokojnej, artystycznej duszy, gdyż nie jest on ograniczony żadnymi jasno sformułowanymi zasadami – łączysz to, co chcesz i tak, jak czujesz. Styl eklektyczny to również wnętrza dla niezdecydowanych – nie musisz decydować, czy wolisz wnętrza boho, loftowe inspiracje czy retro estetykę. Możesz mieć wszystko!
Eklektyzm – styl, który rodzi się ciągle na nowo
Styl eklektyczny to połączenie wielu stylów, printów, kolorów, a nawet kultur i epok. Nie ma on ściśle określonych zasad, dlatego każde wnętrze eklektyczne wyróżnia się unikatową estetyką i jest jedyne w swoim rodzaju.Styl eklektyczny nigdy nie przestaje się rozwijać, gdyż na przestrzeni lat wchłania kolejne style wnętrzarskie, obudowując je elementami innych aranżacji.
Łączenie kontrastujących ze sobą elementów może kojarzyć się z chaosem i nieporządkiem – i dokładnie dlatego stworzenie eklektycznego wnętrza to prawdziwa sztuka, która wymaga doskonałego wyczucia stylu i niemałej kreatywności. Przemyślane i odpowiednio zbudowane aranżacje w stylu eklektycznym również mogą wydawać się spójne i uporządkowane - chociaż każdy poszczególny element pochodzi z innej kultury, epoki i stylu.

Co można odnaleźć we wnętrzach eklektycznych?
Chociaż eklektyzm to najbardziej swobodny ze stylów wnętrzarskich, w tych ekscentrycznych wnętrzach można dopatrzeć się kilku wspólnych płaszczyzn.Są to jednak nie stricte twarde wytyczne, lecz luźne wskazówki, które wyznaczają kierunek kreatywnych i swobodnych aranżacji.
Motyw przewodni (zasada 70:20:10)
Eklektyzm to styl dla odważnych – bardzo łatwo przesadzić i stworzyć aranżacje, które zamiast zachwycać, będą bić po oczach kiczem.Właśnie dlatego w aranżacjach eklektycznych warto stosować zasadę 70:20:10 – czyli dokładnie w takich proporcjach rozkładać wybrane 3 style.
Może to być aranżacja bazująca na stylistyce scandi, w której odnajdziesz także dekoracje boho i retro.
A może wnętrze o loftowej bazie z odrobiną glamour i stylu botanicznego? Możliwości jest nieskończenie wiele, jednak należy pamiętać, by styl bazowy (czyli ten, który stanowić powinien 70% aranżacji) faktycznie wybijał się na tle innych elementów.

Nie bój się kontrastów
Eklektyzm to styl, który kocha kontrasty! Dlatego nie bój się łączyć ze sobą materiałów, które wydają się zupełnie z innej kategorii – np. przy jadalnianym stole mogą pojawić się popartowe krzesła do jadalni z tworzywa sztucznego i rustykalne krzesła z naturalnego drewna. Na kanapach pojawiają się poduszki o różnych fakturach, odcieniach i printach – mogą wydawać się kontrastowe i niepasujące, jednak to właśnie całe piękno eklektyzmu!Unikatowość i oryginalność w stylu eklektycznym
We wnętrzach eklektycznych na próżno szukać symetrii, harmonii, a już na pewno zestawów i dwóch identycznych mebli bądź dodatków. Eklektyzm to mozaika wzorów, kolorów, faktur, w której wszystkie puzzle wyróżniają się innym kształtem, a mimo wszystko do siebie pasują.Ważne jest to, że eklektyzm, tak jak boho, to styl bardzo intymny, personalny, odzwierciedlający osobowość – właśnie dlatego każdy element powinien mieć duszę. Możesz łączyć brakowe szezlongi z fotelami muszelkami w nowoczesnym wydaniu glamour – o ile będzie łączyć je kolorystyka lub inne elementy aranżacji.

Patchwork w każdym wydaniu
Patchwork jest w modzie – a przynajmniej w eklektyzmie. Bardzo modne jest tworzenie tekstyliów i własnoręczne odnawianie mebli w taki sposób, aby nadać im nowe życie i ekologicznie zużytkować materiały, które nadawałyby się tylko do wyrzucenia. Dlatego niech nie dziwią Cię pledy z nierównych fragmentów materiałów o różnych kolorach czy meble DIY – w eklektycznym salonie znajdzie się miejsce na wszystko!Baw się fakturami
Zabawa fakturami to ryzykowna gra – połączenie ich bez przesady i poczucia nieporządku to naprawdę wyjątkowa sztuka. Jednak eklektyzm, jak każdy ekscentryk, za nic ma bezpieczne i utarte rozwiązania! Właśnie dlatego we wnętrzach eklektycznych białe ściany łączą się z wzorzystymi tapetami, matowe drewno z błyszczącymi kafelkami, a tekstylia w delikatnych kolorach z lnu z fakturą futra.Etniczne dodatki
Eklektyczne wnętrza kochają dekoracje ścienne i pamiątki z różnych epok, a także różnych kultur – znajdzie się więc w nich miejsce na wszystkie bibeloty z podróży, elementy afrykańskie, indyjskie, słowiańskie. Możesz wprowadzić nawet akcenty podhalańskie! Ważne jest, żeby wprowadzić chociaż kilka produktów, które zbudują spójność etnicznego akcentu – np. plakat z mandalą, ramki na zdjęcia z wzorem w arabeski i indyjski wazon. Popuść wodze wyobraźni i zbuduj eklektyczne wnętrza z Homla – w końcu możesz swobodnie łączyć swoje ulubione produkty!