Drewniane meble ogrodowe są eleganckie i ponadczasowe. Wiele osób rezygnuje jednak z ich zakupu z obawy przed kłopotliwą i czasochłonną konserwacją. Niepotrzebnie – wystarczy kilka prostych zabiegów, by meble z drewna zachowały swoje walory użytkowe i wizualne przez długi czas. Sprawdź, jak dbać o meble ogrodowe drewniane, aby służyły Ci przez lata.
Drewniane meble ogrodowe są eleganckie i ponadczasowe. Wiele osób rezygnuje jednak z ich zakupu z obawy przed kłopotliwą i czasochłonną konserwacją. Niepotrzebnie – wystarczy kilka prostych zabiegów, by meble z drewna zachowały swoje walory użytkowe i wizualne przez długi czas. Sprawdź, jak dbać o meble ogrodowe drewniane, aby służyły Ci przez lata.
Meble ogrodowe drewniane – zalety i wady
Kącik wypoczynkowy to jeden z najważniejszych elementów ogrodu. Zestaw mebli ogrodowych drewnianych może zapewnić Ci nie tylko idealne warunki do relaksu, ale również doskonale dopełnić aranżację Twojej zielonej oazy.Drewno uznawane jest za szlachetny, solidny i ponadczasowy materiał, który dodaje otoczeniu ciepła i przytulności. Dzięki temu meble ogrodowe drewniane są zawsze modne i łatwo wpisują się w aranżacje ogrodów urządzonych w różnych stylach. W przeciwieństwie do tych wykonanych z tworzywa sztucznego są odporne nawet na duży ciężar, nie ulegają odkształceniom i zapewniają stabilność w czasie relaksu.
Niestety meble na balkon z drewna są podatne na działanie czynników środowiskowych. Pod wpływem długotrwałej wilgoci, promieniowania UV czy mrozu taki zestaw mebli może po latach zacząć pękać i blaknąć. Drewno przechowywane w niewłaściwych warunkach jest ponadto często atakowane przez szkodniki, pleśń i inne grzyby. Z tego względu meble z drewna wymagają regularnej konserwacji i odpowiedniego przechowywania.
Przeczytaj też: Jak urządzić taras w bloku?
Po pierwsze: impregnacja
Podstawowym sposobem konserwacji mebli drewnianych jest ich impregnacja. Zabieg ten polega na pokryciu drewna specjalnym środkiem, który tworzy powłokę ochronę na zewnątrz lub wnika w strukturę.Impregnacja ogranicza wsiąkanie wody w drewno, w ten sposób chroniąc je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Dodatkowo zapewnia meblom ochronę przed zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi, blaknięciem na skutek słońca i rozwojem szkodliwych mikroorganizmów. Impregnaty często poprawiają też wygląd mebli, np. dodają im połysku lub podkreślają rysunek słojów. Zaimpregnowany stolik ogrodowy czy krzesło z pewnością zachowa swój piękny wygląd przez długi czas.
Czym konserwować drewniane meble ogrodowe?
Do najpopularniejszych środków używanych do impregnacji drewna należą:• lakiery,
• oleje,
• lakierobejce,
• impregnaty,
• lazury.
Impregnację mebli najlepiej przeprowadzić na początku sezonu wypoczynkowego w ogrodzie, czyli wczesną wiosną lub przed rozpoczęciem użytkowania nowego zestawu mebli. Meble ogrodowe drewniane można również impregnować jesienią – przed umieszczeniem ich w „zimowej przechowalni”, np. w garażu czy na strychu.
Wszystkie środki do impregnacji należy nakładać na wcześniej oczyszczoną i wyrównaną powierzchnię. Przed rozpoczęciem zabiegu powinnaś dokładnie obejrzeć meble, usunąć zabrudzenia (najlepiej przy użyciu specjalnego środka do czyszczenia drewna) i w razie potrzeby zeszlifować powierzchnię, by pozbyć się pęknięć i pozostałości lakierów. Po wykonaniu impregnacji meble trzeba pozostawić na przynajmniej 24 godziny do całkowitego wyschnięcia.
Odpowiednie zabezpieczenie mebli drewnianych na zimę
Gdy nieubłaganie zbliża się koniec sezonu wypoczynkowego, warto poszukać odpowiedniego miejsca do przechowywania mebli ogrodowych zimą. Lepiej bowiem nie pozostawiać ich na zewnątrz, gdzie będą narażone na działanie mrozu i śniegu.Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe przed zimą? Przed schowaniem powinnaś dokładnie je wyczyścić (np. za pomocą myjki ciśnieniowej). Dodatkowo dokładnie sprawdź jego stan. W razie potrzeby dokręć śruby i napraw usterki – dzięki temu meble wiosną będą od razu gotowe do użytku.
Drewniane meble ogrodowe najlepiej przechowywać w miejscu chłodnym, przewiewnym, o umiarkowanej wilgotności. Nie umieszczaj ich w wilgotnej piwnicy czy tuż przy źródle ciepła, np. maksymalnie odkręconego kaloryfera. Wysokie temperatury i niska wilgotność mogą doprowadzić do pękania drewna, z kolei zbyt duża wilgotność – do rozwoju pleśni. Krzesła ogrodowe i stoliki najlepiej jest przechowywać w dobrze wentylowanym garażu.
Zrezygnuj ze szczelnego przykrywania mebli nieprzepuszczalną folią – uniemożliwi ona drewnu „oddychanie”. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje meble wypoczynkowe, okryj je materiałową tkaniną, która przepuszcza powietrze.
Polecamy
Ochrona mebli drewnianych przed pleśnią
Na drewnianych meblach ogrodowych, wystawionych na długotrwałe działanie wilgoci, często pojawia się pleśń. Wpływa ona negatywnie nie tylko na walory wizualne mebli, ale również czas ich użytkowania. Najlepszą metodą na zabezpieczenie mebli przed działaniem pleśni jest ich impregnacja przy użyciu środka o właściwościach grzybobójczych. W przypadku długotrwałych opadów warto przenieść meble pod dach (np. na taras).A co zrobić, jeśli pleśń już pojawiła się na meblach?
Do usunięcia niewielkich, pojedynczych plam pleśni możesz użyć specjalnego środka grzybobójczego. Jeśli jednak grzyb zdążył już głęboko wniknąć w strukturę mebla, konieczne będzie jego dokładne zeszlifowanie, wypełnienie ubytków i zabezpieczenie impregnatem.Odpowiednio pielęgnowane meble ogrodowe z drewna mogą być wspaniałą ozdobą ogrodu przez długie lata. Aby zachowały piękny wygląd, należy jednak pamiętać o ich regularnej impregnacji, ochronie przed grzybami i zabezpieczeniu na zimę.
Potrzebujesz dodatkowych porad przy aranżacji swojego domu i ogrodu? Zajrzyj na blog Homla, gdzie znajdziesz więcej inspiracji.
Sprawdź też jak urządzić balkon i zainspiruj się!