Salon 14 cze 2022

Na żółto i na wesoło - jak wprowadzić żółte akcenty we wnętrza

Czytaj

Trendy wnętrzarskie zmieniają się z roku na rok, a z minimalistycznych, chłodnych i nowoczesnych wnętrz przechodzimy do bardziej zróżnicowanych aranżacji – w wielu z nich główną rolę grają kolory! Mocne odcienie, choć przyciągają uwagę i pięknie tworzą wyjątkowy charakter wnętrza, trudno włączyć w aranżację w sposób wyważony, z wyczuciem i kreatywnością. Właśnie dlatego wiele osób porzuca pomysł aranżacji z kolorem żółtym – wydaje im się on zbyt ekstrawagancki lub trudny do włączenia w przestrzeń. Jednak żółty może wyglądać pięknie!

Odcienie żółtego – poznaj je!

Chociaż kojarzy się głównie z optymizmem i beztroską – bo przywodzi na myśl słoneczne promienie – kolor żółty wpływa nie tylko na poprawę samopoczucia. Według psychologii kolorów, żółty pomaga także skoncentrować się i ułatwia zapamiętywanie, dlatego powinien pojawiać się w domowych biurach i części „edukacyjnej” dziecięcych pokojów.  

Żółty to kolor pełen temperamentu, który we wnętrzach trzeba ujarzmić, oswoić i złagodzić. Tak by się mogło wydawać, jednak żółty niejedno ma imię! W eleganckich aranżacjach postawić można na królewski odcień musztardowy, który pięknie łączy się także z czernią w nowoczesnych przestrzeniach. We wnętrzach boho czy botanicu często pojawiają się także odcienie balansujące na granicy brązu (ochra), które przywodzą na myśl barwy ziemi.  

W bardziej delikatnych i pastelowych pomieszczeniach sprawdzą się rozbielone odcienie żółci, takie jak słoneczna cytryna lub subtelna wanilia. Będą one też pięknie wyglądać w pokojach dziecięcych, zwłaszcza w zestawieniu z dużą ilością bieli. Żółty wykorzystuje się zazwyczaj do aranżacji pokojów dziecięcych unisex, gdyż jest bardzo uniwersalny.  

Z czym łączyć żółcie?

Żółty to kolor, niejednokrotnie przerażają nawet osoby z wysmakowanym poczuciem stylu, które zgrabnie i gustownie potrafią łączyć odpowiednie, pasujące do siebie odcienie. Najczęściej zestawia się go z klasyczną czernią, gdyż te dwa kolory świetnie się łączą – żółty rozjaśnia ciemne przestrzenie, natomiast czerń „unowocześnia” żółte akcenty. Dość minimalistyczne jest także połączenie żółci z chłodną szarością – niezależnie od tego, jakie odcienie tych kolorów zostaną w aranżacji wykorzystane. Zwłaszcza w aranżacjach pokojów dziecięcych spotyka się także ponadczasową biel jako tło dla żółtych dodatków. Aby uniknąć wrażenia chłodu, warto wybrać cieplejsze odcienie żółci, które ułagodzą kolorystykę wnętrza.  

Jednak żółty można łączyć także odważniej, w wielokolorowe kompozycje o eklektycznym lub retro charakterze. Warto jednak pamiętać, że połączenie koloru żółtego i np. zieleni czy turkusu, jest dużo mniej uniwersalne – w razie zmiany trendów, konieczna będzie nie tylko wymiana dodatków, ale prawdopodobnie również remont całego pomieszczenia.  

Żółte tekstylia – z czym łączyć?

Tekstylia to niedoceniane elementy aranżacji – w dużych ilościach pojawiają się w salonie i sypialni, dzięki czemu mnogość modeli w jednym kolorze może znacząco zaakcentować wybrany odcień w pomieszczeniu. Żółte tekstylia pięknie komponują się z modelami w neutralnych odcieniach, a najlepiej z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna – pięknie w tym zestawieniu prezentować się będzie elegancka musztarda (taka jak w boho poszewce MONGA lub zdobionym modelu MARGA). Jasne, pastelowe odcienie, takie jak rozbielony cytrynowy czy wanilia, ślicznie wyglądać będą w zestawieniu z innymi pastelowymi kolorami – subtelnym różem, dziecięcym błękitem i miętą (to połączenie przywoła nawet wiosenne skojarzenia!).  

Żółte tekstylia pozwolą Ci wprowadzić ten kolor we wnętrza stopniowo, a także łatwo zmienić akcent kolorystyczny aranżacji – wystarczy wymienić poduszki dekoracyjne i kolorowe pledy na inne. Dzięki temu Twoje wnętrze zyska całkowicie nowy charakter bez kosztownych remontów.  

Żółte meble – modnie czy ekstrawagancko?

W Homla znajdziesz żółte modele bestsellerowych produktów – takich jak fotel uszak MOSS, kompaktowa i elegancka pufa FICA lub musztardowe krzesło SHELTON. Żółte meble mogą wydawać się mało uniwersalne, jednak tak naprawdę ciepłe odcienie tego koloru wpasują się w aranżacje boho, nowoczesne, eklektyczne i popartowe.  

Żółte meble możesz łączyć z czarnymi lub szarymi modelami lub wykorzystać je jako jedyny, choć bardzo mocny, akcent kolorystyczny w pomieszczeniach. Jeśli jednak chcesz traktować żółć jako dyskretny akcent rozjaśniający wnętrze, wykorzystaj tylko pojedyncze modele – np. niewielkiego pufa tuż obok sofy lub żółty fotel w rogu pokoju. Na całe zestawy decyduj się wtedy, gdy żółty kolor ma być motywem przewodnim danego wnętrza – np. w aranżacjach etno czy eklektycznych.

Żółte dodatki – baw się kolorami!

Nie musisz od razu kupować musztardowej sofy! W Homla znajdziesz także mnóstwo dyskretnych dodatków w eleganckiej kolorystyce ciemnej żółci, które pozwolą Ci stopniowo oswajać się z żółtymi odcieniami w Twoich czterech ścianach. Musztardowe osłonki na doniczki SLANO lub świece zapachowe w żółtych słoikach (np. Eternal) to bardzo dyskretne i kompaktowe ozdoby, które zaakcentują żółte refleksy w aranżacjach, jednak nie przytłoczą swoją mocną kolorystyką. 

Bardziej wyrazisty efekt uzyskasz, jeśli kilka żółtych dekoracji połączysz z tekstyliami w podobnych odcieniach – np. poduszki, pled, osłonki na doniczki i wazony. Dzięki temu żółty wybrzmiewać będzie w pomieszczeniu i nadawać kierunek całej aranżacji.  

Nowoczesne wnętrza z kolorowym akcentem

Jeśli kochasz nowoczesne przestrzenie, żółty pomoże Ci stworzyć aranżację o minimalistycznej duszy, w której jednak panuje domowa atmosfera. Wystarczy, że wybierzesz cieplejsze odcienie żółtego i zestawisz je ze stonowanymi barwami oraz geometrycznymi kształtami. Sprawdź koniecznie nasze bestsellerowe modele mebli, tekstyliów i dodatków od Homla i wybierz swoje ulubione!

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.