Jadalnia Balkon i ogród 12 lip 2022

Karafka – jak wybrać odpowiednią?

Czytaj

Z pewnością w Twoim domu znajdują się naczynia do serwowania. Czy są wśród nich karafki? Warto je mieć, gdyż zapewniają one elegancką oprawę dla rozmaitych napojów, także tych bezalkoholowych. Czym różnią się dostępne modele karafek oraz jakie znajdują one zastosowanie?

Czym są karafki?

To wykonane ze szkła naczynia przeznaczone do podawania różnego rodzaju napojów w czasie spotkań o mniej lub bardziej formalnym charakterze. Karafka pełni funkcję zamiennika butelki, która nie prezentuje się zbyt wykwintnie na stole, zwłaszcza odświętnie nakrytym.

Wiele modeli wyposażonych jest w korek, dzięki czemu mogą być one wykorzystywane także do przechowywania napojów. To rozwiązanie szczególnie przydaje się w czasie imprez organizowanych na świeżym powietrzu.

Karafki na wino, wodę lub whisky – w czym można wybierać?

Niektórzy sądzą, że karafki zarezerwowane są jedynie dla mocnych trunków serwowanych w czasie większych okazji. Rosnąca popularność karafek na wodę stanowi najlepszy dowód na błędność tego przekonania. W takim naczyniu możesz podać sok do obiadu, jak również wino w czasie spotkania z przyjaciółką.

Dostępne modele karafek zasadniczo różnią się między sobą wielkością i kształtem. Największe zróżnicowanie w ich konstrukcji można zaobserwować w obrębie podstawy oraz wlewu. Jego celem jest lepsze przystosowanie naczynia do przechowywania i serwowania danego napoju.

Karafka na whisky

W klasycznym wydaniu ma ona grubą podstawę oraz postać prostopadłościanu. Często jej powierzchnię zdobią szlify, które efektownie załamują światło. Naczynie obowiązkowo powinno być zwieńczone wąskim wlewem i wyposażone w szklaną zatyczkę na wcisk, która zabezpieczy alkohol przed utratą jego dymnego aromatu.

Masywność karafek do whisky nie jest dziełem przypadku. Ma ona podkreślać prestiżowy charakter zamkniętego w nich trunku. Transparentne ścianki naczynia dobrze eksponują jego złocistą barwę. 

Karafka na brandy

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś karafkę do whisky wykorzystywała także jako naczynie na brandy. Należy jednak pokreślić, że choć mają one podobny wygląd, są między nimi pewne różnice, które czujne oko znawców tematu może wychwycić.

Jeśli pragniesz serwować swoim gościom napoje zgodnie z wszelkimi prawidłami, powinnaś rozejrzeć się za karafką o okrągłej podstawie oraz nieco beczułkowatej formie. Podczas gdy szyjka naczyń do whisky jest krótka, w karafce do brandy jest ona smuklejsza i dłuższa.

Karafki na wino

Dolna część karafek na wino czerwone (do wina polecamy też dekanter) jest dosyć szeroka i pękata, podczas gdy szyjka długa oraz wąska. W końcowym odcinku delikatnie rozchyla się ona do zewnątrz. W czasie powolnego przelewania do karafki zachodzi proces dekantacji wina, czyli jego napowietrzenia. Umożliwia on uwolnienie wszelkich jego aromatów. Warto nadmienić, że karafki do wina nie potrzebują zatyczki
Karafka do wina białego jest trochę smuklejsza niż ta do czerwonego. W praktyce oznacza to, że przejście pomiędzy szerokim dołem a wąską szyjką jest znacznie łagodniejsze.
Wino białe nie wymaga napowietrzania. Co więcej, naczynie do jego przechowywania i podawania powinno być wyposażone w korek, który uchroni go przed utratą jego subtelnego aromatu oraz pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę podania przez długi czas.

WAŻNE! Temperatura podania wina czerwonego wynosi ok. 15-18 C, zaś białego ok. 7-12 C.
Zajrzyj też do artykułu:Jakie kieliszki do wina wybrać? Krótki przewodnik”.
 

Karafki na wodę

Tego typu naczynia z powodzeniem możesz używać także do serwowania soków oraz smakowych lemoniad.
Dostępne karafki na wodę z reguły są wyposażone w szeroki wlew umożliwiający wrzucenie do środka:
  • plasterków cytryny lub ogórka,
  • listków mięty,
  • kostek lodu.
To prosty sposób na poprawę walorów smakowych wody, jak również atrakcyjności jej podania.
Największym wzięciem cieszą się naczynia o kształcie klepsydry. Stylowo prezentują się na one stole, a do gwarantują pewny chwyt. Poszukując karafki na wodę, zwróć uwagę na modele wyposażone w szczelne zamknięcie.

O ile w przypadku karafki na wodę warto postawić na model wykonany z przezroczystego szkła, tak wybierając naczynia do serwowania innych napojów bez procentów, możesz pozwolić sobie na szczyptę szaleństwa.

Klasyczne karafki kryształowe: czym różnią się od tych szklanych?

Oba rodzaje karafek tak naprawdę wykonane są ze szkła. Jednak kryształowe wyprodukowane są ze szkła zawierającego ołów (min. 18%) – cięższego, ale za to łatwiejszego w obróbce. Stąd właśnie biorą się dekoracyjne, bogato rzeźbione kształty kryształowych karafek.

Żaden dom nie obędzie się bez praktycznych oraz stylowych naczyń do serwowania potraw i napojów. Sklep z dekoracjami do domu Homla oferuje ich szeroki wybór. Zajrzyj do nas na zakupy!

Polecamy

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.