Kuchnia Jadalnia Inspiracje 27 sty 2023

Jak prawidłowo nakryć do stołu? Zasady, których warto się trzymać

Czytaj

Podczas przyjmowania gości, organizowania imprez okolicznościowych oraz uroczystych obiadów stół stanowi najważniejsze miejsce w mieszkaniu. Prawidłowe nakrywanie do stołu, zgodne z zasadami savoir-vivre'u, zawsze robi na zaproszonych gościach duże wrażenie. Co ważne, poświęcenie czasu i zaangażowania w przygotowanie eleganckiego nakrycia stołu pokazuje uczestnikom spotkania, że ich obecność jest ważna i każdy jest traktowany, jak gość honorowy.

Najważniejsze zasady poprawnego nakrycia stołu — gdzie powinny zostać ustawione naczynia, które talerze zabrać, a które dodać, ile kieliszków powinno znajdować się na każdym miejscu — mogą okazać się nieco skomplikowane i zniechęcające.

W rzeczywistości jednak opanowanie podstawowych zasad, jak przygotować nakrycie stołu krok po kroku, nie jest trudne. Nawet jeżeli nie planujesz uroczystego przyjęcia, to warto traktować tradycyjne nakrycie stołu do obiadu, jakby miało ono być przygotowane na formalne spotkanie. To swego rodzaju utrwalanie umiejętności, którą każdy z nas powinien znać, tak jak znamy dobre maniery zachowania. Właściwe ustawienie elementów nakrycia stołu jest logiczne, dlatego łatwo ją poznać i zacząć regularnie stosować.

Poprawne nakrycie stołu

Prawidłowe nakrycie stołu – czego będziesz potrzebować?

Poprawne nakrycie stołu to logiczne, niezmienne zasady, co sprawia, że jego przygotowanie — nawet na dużą uroczystość, podczas której serwowanych jest wiele potraw i napojów — jest dużo prostsze, niż się wydaje. To właśnie liczba potraw decyduje w największym stopniu o wyglądzie stołu oraz o tym, jakie elementy zastawy i sztućce powinny znaleźć się na nim.

Do przygotowania podstawowego nakrycia stołu potrzebujesz takich elementów jak:

  1. zastawa stołowa, czyli talerze, waza na zupę, miski i miseczki
  2. sztućce (łyżki, widelce, noże, łyżeczki deserowe, widelczyki deserowe),
  3. obrusy oraz serwetki
  4. kieliszek lub szklanka na wodę
  5. kieliszki do wina

Nakrycie stołu na przyjęcie lub formalną, uroczystą kolację wymaga również odpowiednich elementów dekoracyjnych, którymi mogą być świeczniki, wazony z bukietami kwiatów, ozdobne etykiety dla oznaczenia miejsc imieniem i nazwiskiem zaproszonych gości.

Nakrywanie do stołu - jak układa się talerze?

Talerze i sztućce tworzą ze sobą określony układ, którego należy przestrzegać w każdej sytuacji, bez względu na charakter obiadu, lub uroczystości, z okazji której przygotowywane jest przyjęcie. Poprawne nakrycie stołu wymaga, aby na środku miejsca dla gościa, położyć najpierw duży płaski talerz do dania głównego, w taki sposób, aby jego rant znalazł się ok. 1-2 cm od krawędzi stołu. Na nim umieszcza się mniejszy płaski talerz do przystawek, a jeżeli przystawki nie są serwowane, to od głęboki talerz na zupę. U góry, po lewej stronie talerza, powinien znaleźć się mały talerzyk na chleb. Usuwa się go dopiero w momencie, gdy przychodzi czas na nakrycie stoły do kawy i ciasta. Sałatki oraz dania rybne powinny być podawane na średniej wielkości płaskim talerzu.

Jak prawidłowo ułożyć sztućce na stole?

Sztućce powinny być ułożone w kolejności, w jakiej spożywane są kolejne potrawy.

Po prawej stronie talerza, sztućce umieszczamy w następującej kolejności:

  1. nóż obiadowy,
  2. nóż do ryby (jeżeli serwowane będzie danie rybne),
  3. łyżka.
Noże powinny leżeć ostrzem w kierunku talerza.

Z lewej strony talerza układa się kolejno:
  1. widelec do sałatki,
  2. widelec obiadowy,
  3. po zewnętrznej stronie widelec do ryby (najdalej od krawędzi talerza).


Nad głównym talerzem jest miejsce na łyżeczkę deserową (trzonek w prawą stronę), a tuż pod nią leży widelczyk deserowy (trzonek w lewą stronę). Na talerzyku do chleba połóż nóż do masła (ułożony na skos, ostrze powinno wskazywać godzinę 10).

Kieliszki i szkło - jak je ustawić?

Przez cały obiad lub przyjęcie, bez względu na serwowane dania, kieliszki oraz naczynia do napojów powinny być ułożone po prawej stronie talerza, nad sztućcami, w jednej linii z talerzykiem na chleb i sztućcami do deseru. Zalecane jest ustawianie ich zgodnie z kolejnością, od lewej strony — kieliszek/szklanka na wodę, kieliszek do czerwonego wina, kieliszek do białego wina. Jeżeli podczas przyjęcia wznoszone są toasty, to kieliszek do szampana należy postawić po prawej stronie względem pozostałych kieliszków, tak aby umożliwić gościom łatwe sięganie po szampana.

Jak wybrać odpowiedni obrus na stół?

Stylowe nakrycie stołu wymaga stylowego obrusa. Dopasuj go do wystroju wnętrza — koloru ścian oraz koloru mebli — a przede wszystkim do wielkości stołu. Powinien zwisać nie więcej niż na ok. 25 cm od krawędzi stołu, tak aby nie zwijał się na kolanach gości i nie przeszkadzał im w siadaniu oraz we wstawaniu. Podczas najbardziej uroczystych obiadów i kolacji z pewnością sprawdzi się biały obrus bez żadnych dekoracji. Przy specjalnych okazjach np. Świętach Wielkanocnych lub Świętach Bożego Narodzenia warto sięgnąć po obrus kolorowy, dekorowany świątecznymi motywami.

Piękne nakrycie do stołu inspiracje

Jak układać serwetki materiałowe a jak papierowe?

Materiałowa serwetka powinna być ładnie złożona lub zwinięta. Spięta dekoracyjną obrączką prezentuje się najbardziej efektownie, najlepiej położyć na talerzu do dania głównego. Czasem praktykowane jest składanie serwetek w kieszonkę na sztućce, ale nie jest to zalecane. Pierwszą rzeczą, którą robią goście, siadając do posiłku, jest sięgnięcie po serwetkę i rozłożenie jej na kolanach. Jeżeli przed rozłożeniem trzeba wyciągać z niej sztućce, tworzy to hałas oraz niepotrzebne zamieszanie.

Podczas przygotowywania nakrycia stołu wykorzystywane są również ozdobne serwetki papierowe. Dzięki temu, że można składać je na wiele sposobów, spełnią swoją praktyczną funkcję, a jednocześnie będą wspaniałą dekoracją stołu. Najpopularniejsze jest składanie ich w podwójny stojący wachlarz i zwijanie w rulon. Ustawia się je na talerzu, albo układa po lewej stronie talerza.

Czym nakrywa się stół do obiadu?

Stół do obiadu nie wymaga specjalnego nakrycia. Należy trzymać się ogólnych reguł. Zazwyczaj różnicę stanowi wyłącznie wielkość zastawy stołowej oraz liczba przygotowywanych miejsc. Naczynia i sztućce wysokiej jakości oraz ładny obrus na pewno sprawią, że nawet zwyczajny niedzielny obiad otrzyma wyjątkową oprawę. Przygotowanie stołu na śniadanie, kolację, czy codzienny rodzinny obiad zapewnia wspaniałą atmosferę, dzięki której potrawy lepiej smakują, a wspólny posiłek staje się przyjemnym, cennym czasem spędzonym w gronie najbliższych osób.

Jak poprawnie nakryć do stołu

Jak nakryć stół deserowy i kawowy?

Kiedy główna część obiadu lub przyjęcia dobiega końca, przychodzi czas na deser. Na stole powinny pozostać ułożone wcześniej sztućce deserowe (łyżeczka skierowana miseczką w prawą stronę, pod nią widelczyk skierowany ząbkami w lewą stronę), naczynie na wodę oraz kieliszek na wino deserowe, jeżeli takie będzie serwowane. Duży talerz zostaje zastąpiony mniejszym talerzem deserowym, filiżanki do kawy lub herbaty ustawia się po prawej stronie talerza. Łyżeczki do kawy znajdą swoje miejsce na spodku. Na stół należy podać również dzbanuszki z mlekiem i śmietaną oraz cukiernice z białym lub trzcinowym cukrem.

Jak nakryć stół na eleganckie przyjęcie - wesele, chrzciny i komunia?

Trzeba przede wszystkim zadbać o to, żeby nakrycie stołu prezentowało się elegancko, ponieważ jego wygląd podkreśla rangę uroczystości. Warto zadbać o stylowe dodatki np. piękny świecznik ustawiony na środku stołu, kwietne dekoracje, okolicznościowe serwetki. Jednak podstawą jest piękny obrus, porcelanowa zastawa, najwyższej jakości sztućce.

Jeżeli chodzi o kolorystykę nakrycia i zastawy, to zawsze sprawdzi się klasyczna biel, którą można delikatnie przełamywać gustownymi akcentami np. złoceniami zastawy, kolorem świec w lampionach i świecznikach, czy ekskluzywnym zdobieniem zastawy stołowej.

Jak nakryć stół na eleganckie przyjęcie - wesele, chrzciny i komunia

Pozostałe akcesoria na stół, o które warto zadbać

Przygotowując stół na obiad lub ważną uroczystość możesz korzystać z wielu praktycznych dodatków, dzięki którym będzie dobrze wyglądał, serwowanie w czasie przyjęcia stanie się łatwiejsze, a goście poczują się bardziej komfortowo. Na pewno przydatne będą dodatkowe sztućce do samodzielnego nakładania sobie przekąsek np. łyżki do sałatek, szczypce kuchenne, łopatki. Dużą pomocą okażą się dekoracyjne podkładki odporne na wysoką temperaturę, na których postawisz gorące naczynie np. z pieczenią lub wazę z zupą. Patery na ciasto to idealny sposób na serwowanie słodkości. Można również serwować na nich owoce, o ile nie zdecydujemy się podać ich w dekoracyjnych koszyczkach lub w misach. Jeżeli decydujesz się na nowoczesne nakrycie stołu, skorzystaj z gustownych dekoracji np. figurek ceramicznych, czy ozdobnych lampionów.

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.