Stoły

Stoły pojawiają się w domach nie tylko w jadalni – w małych mieszkaniach, gdzie o osobnym pokoju służącym tylko do spożywania posiłków w rodzinnym gronie można tylko pomarzyć, należy uważnie przemyśleć każde wnętrze. Mały kącik jadalniany często pojawia się więc w salonach – wydzielonymi parawanami, zielonymi ściankami działowymi, albo po prostu wkomponowany w aranżację tak, by wyznaczanie granic strefy jadalnianej nie było potrzebne. Niezależnie od tego, czy w Twoim salonie ma pojawić się kącik jadalniany czy blat otwartej na salon kuchni, potrzebny Ci jest oczywiście stół – na tyle duży, by swobodnie można było się przy nim rozsiąść i na tyle kompaktowy, by nie zdominował wnętrza.

Cena
Kolor
Pomieszczenie
Kategoria
Szerokość (cm)
Wysokość (cm)
Długość (cm)
Głębokość (cm)
Linia
Kolekcja
Marka
Mniej filtrów - Więcej filtrów +
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 21

Ustaw kierunek malejący
  1. apka

Stół to serce każdej jadalni. To przy nim toczy się rodzinne życie, gdy wszyscy domownicy spotykają się na wspólne obiady. Stoły do jadalni stanowią także główny punkt aranżacyjny jadalni i mocny dodatek do aranżacji salonu, w którym znajduje się kącik jadalniany – z tego względu musi być odpowiednio dobrany do wystroju, aby nie zdominować go i nie kontrastować tak mocno, by tworzyć wrażenie chaosu. Jednak najważniejszym kryterium podczas wyboru stołu jest oczywiście jego wielkość – na co dzień zmieścić się powinni wszyscy domownicy, a od święta także goście

Okręgi, kwadraty, prostokąty – wybierz swój ulubiony kształt stołu!

Duże jadalnie są zdecydowanie uprzywilejowane – w pomieszczeniach o dużym metrażu możesz bowiem postawić stół o każdym kształcie, nawet łezki czy wielokąta. Jednak w małych jadalniach bardziej sprawdzi się stół okrągły, który wyrówna proporcje pomieszczenia i podkreśli jego przytulny charakter swoimi obłymi formami. Dodatkowo, przestrzeń okrągłego stołu łatwiej zagospodarować tak, by wygodnie zmieściło się przy nim jak najwięcej osób.

Warto pamiętać, że stoły okrągłe łatwiej wkomponować w aranżację – można postawić je na środku pokoju, a także obok sofy czy w kącie pomieszczenia. Stoły o prostokątnym blacie wprowadzają w przestrzeń symetrię, proste linie – dlatego najlepiej wyglądają równolegle ze ścianami (tuż pod ścianą)

Stoły do małych mieszkań – jakie wybrać?

W małych mieszkaniach należy zachować szczególną ostrożność podczas wyboru stołu, a także podczas dopasowywania go do zastanej aranżacji pokoju. Należy koniecznie sprawdzić, czy każdy z domowników i gości będzie mógł swobodnie wsunąć się na swoje miejsce. Złote zasady mówią, że stół powinien stać 80 cm od ściany, a także być na tyle szeroki, by każdy z gości miał dla siebie całe 40 cm blatu. Optymalna wysokość, na jakiej powinien znajdować się blat, to 75 cm. Warto stosować te złote proporcje podczas projektowania jadalni, gdyż inaczej ciężko będzie zjeść posiłek komfortowo i spokojnie – goście będą obijać się o siebie łokciami, a na blacie nie będzie miejsca na zastawę i potrawy.

Jeśli nie wiesz, ile gości będzie Cię najczęściej odwiedzać, nie ryzykuj kupna zbyt małego stołu. Lepiej zainwestuj w rozkładany model, który na co dzień nie będzie zabierać cennego miejsca, a podczas specjalnych kolacji rozsunie się na tyle, by każdy miał kawałek blatu dla siebie.

A co z estetyką?

Nie od dziś wiadomo, że funkcjonalność przede wszystkim, ale estetyka również jest istotna. A jeśli nie możesz zdecydować się na meble w konkretnym stylu wybierz te, które swoją ponadczasową estetyką wpisywać się będą w trendy przez wiele, wiele sezonów. Tak jak stoły z drewna! Pasują zarówno do wnętrz loftowych, jak i skandynawskich czy rustykalnych. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie dodatki i voila! – piękna jadalnia gotowa.

W Homla znajdziesz stoły i stoliki kawowe, które podbiją Twoje wnętrza – i te duże, i te małe. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz swojego faworyta!

Kącik jadalniany w salonie – jak zaaranżować?

W małych mieszkaniach salony często muszą pełnić wiele ról – stanowią równocześnie pokój dzienny i gościnny, miejsce do spożywania wspólnie posiłków, a nierzadko także domowe biuro. Jeśli w salonie łączą się więcej niż dwie funkcje, warto wydzielić poszczególne strefy w pomieszczeniu, aby ułatwić zachowanie porządku w poszczególnych częściach pokoju. Kącik jadalniany w salonie dość wyraźnie rzuca się w oczy – głównie ze względu na to, że jego duży stół obiadowy stanowi mocny element aranżacyjny. Aby jednak część jadalniana nie zdominowała salonu, warto wkomponować ją niepostrzeżenie w wystrój – na pewno nie stawiać stołu i krzeseł na środku pokoju, a także postarać się dopasować meble do stylistyki całego wnętrza.

Jak zaaranżować wnętrzne z okrągłym stołem?

W małych salonach sprawdzą się okrągłe stoły obiadowe. Przez swoje obłe kształty podkreślają przytulny klimat aranżacji, a także zajmują zdecydowanie mniej miejsca – przy równoczesnym zachowaniu wygody spożywania posiłków przez wszystkich domowników równocześnie. Okrągłe stoły są również o wiele bardziej uniwersalne, gdyż można ustawić je wszędzie, niezależnie od reszty aranżacji – nie muszą one stać równolegle lub prostopadle do ściany. Oczywiście, prostokątne stoły również ustawiać można asymetrycznie, jednak może to skutkować efektem aranżacyjnego chaosu, który w małych pomieszczeniach nie jest wskazany.

Prostokątne i kwadratowe stoły są jednak obowiązkowym wyposażeniem wnętrz na wskroś nowoczesnych – jeśli chcesz stworzyć przestrzenie loftowe o chłodnym, geometrycznym wydźwięku, wprowadź do salonu stół o kątach prostych. Prostokątne stoły sprawdzą się również we wnętrzach całkiem klasycznych, np. rustykalnych – w końcu stół o długim blacie to ponadczasowym klasyk wzornictwa. W Homla znajdziesz stoły do salonu, które mogą pojawić się w aranżacji nie tylko jako uzupełnienie części jadalnianej – mogą także zastępować stoliki kawowe, gdy w pokoju potrzebny jest większy blat, a także biurko w części biurowej salonu. To od Ciebie zależy, jaki model wybierzesz. W Homla znajdziesz ponadczasowe stoły, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie!