Salon Łazienka 22 sie 2022

Dyfuzor zapachowy w Twoim mieszkaniu

Czytaj

Wszyscy lubimy otaczać się ładnymi zapachami. Umilają nam one czas spędzany w domu, mogą również ułatwiać zasypianie, a nawet obniżać poziom odczuwanego przez nas stresu. Jakie dyfuzory zapachowe są dostępne? Czym należy kierować się przy ich wyborze?

Jaki dyfuzor zapachowy wybrać?


Dyfuzory zapachowe przeznaczone są do aromatyzacji pomieszczeń. Poszczególne modele różnią się między sobą metodą uwalniania zapachu. Zanim przystąpisz do poszukiwań dyfuzora zapachowego, który odmieni atmosferę w Twoim domu, zastanów się nad jego zastosowaniem.

Zależy Ci wyłącznie na wyjątkowym, pięknym zapachu? Dobrą propozycję dla Ciebie będą stanowiły dyfuzory wykorzystujące gotowe kompozycje zapachowe np. dyfuzor Secret Garden. Wolisz, by zapach uwalniany przez dyfuzor miał wpływ nie tylko na Twój nastrój, ale również samopoczucie? Postaw na urządzenia, które wykorzystują naturalne olejki eteryczne o leczniczych właściwościach.

Dyfuzor zapachowy: patyczki, które „uperfumują” Twój dom

Najprostszy rodzaj dyfuzora zapachowego to patyczki. To właśnie one umożliwiają przenikanie aromatu do otoczenia. Wystarczy, że włożysz je do flakonika wypełnionego esencją zapachową i gotowe! Patyczki na ogół są wykonane z bambusa lub rattanu. W Homla znajdziesz zapachy do salonu oraz dyfuzory do łazienki.

Stosowane w dyfuzorach zapachowych patyczki mają specjalną konstrukcję umożliwiająca rozprowadzanie zaabsorbowanego płynu na całej ich długości. Gdy w pełni nasiąkną esencją zapachową, zaczynają uwalniać aromat do pomieszczenia. Im więcej patyczków umieścisz w naczyniu, tym intensywniejszy zapach będzie wydzielał dyfuzor.

Największe zalety dyfuzorów z patyczkami to:
  • prostota i bezpieczeństwo użytkowania,
  • duży wybór kompozycji zapachowych,
  • dekoracyjny wygląd,
  • duża dostępność i niska cena.

Jakie ma wady?

  • Zapach jest słabo wyczuwalny we wnętrzach o dużym metrażu.
  • Istnieje ryzyko uszkodzenia flakonika lub wylania aromatyzowanego płynu.
Taki dyfuzor zapachowy można umieścić w każdym domowym wnętrzu. Dzięki niemu nawet łazienka stanie się prawdziwą oazą relaksu.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Pomysł na domowe SPA.

Najlepsze dyfuzory zapachowe do aromaterapii

Wśród urządzeń, w których do aromatyzowania powietrza stosuje się naturalne olejki eteryczne, największą popularnością cieszą się dyfuzory zapachowe elektryczne: soniczne i nebulizujące. Który z nich stanowi lepszy wybór?

Więcej o aromaterapii dowiesz się z poradnika: Domowa aromaterapia - blog

Dyfuzory nebulizujące

Urządzenia te działają w oparciu o zimną dyfuzję. Mają one postać szklanego naczynia zwieńczonego dyszą rozpylającą. Do szklanej komory wlewa się czysty olejek – bez dodatku wody.

Ten typ dyfuzora zapachowego wykorzystuje strumień powietrza pod ciśnieniem do rozbijania olejku na mikrocząsteczki. Na zewnątrz wydostaje się on poprzez dyszę jako delikatna mikromgiełka.

Zalety dyfuzora nebulizującego to:

  • intensywna aromatyzacja powietrza (olejek nie jest rozcieńczony),
  • szybkie i równomierne uwalnianie się zapachu,
  • brak konieczności podgrzewania olejku (nie traci on swoich właściwości).

Jego wady to:

  • głośna praca,
  • ryzyko uszkodzenia szklanego naczynia,
  • brak możliwości stopniowego uwalniania olejku.

Dyfuzory ultradźwiękowe (soniczne)


Do rozpylania olejków eterycznych wykorzystują technologię fal ultradźwiękowych. Na ogół są to dyfuzory elektryczne, podpinane do gniazdka, choć dostępne są także modele energooszczędne działające bezprzewodowo.

Każde takie urządzenie wyposażone jest w zbiornik, który wypełnia się wodą z dodatkiem olejku. Po włączeniu dyfuzora drgania membrany znajdującej się na dnie naczynia przekształcają zawartą w nim mieszaninę w wilgotną mgiełkę.

Dyfuzory zapachowe ultrawdźwiękowe nie tylko aromatyzują powietrze, ale także je nawilżają. Przydatna jest też funkcja automatycznego wyłączania, w momencie gdy w zbiorniku skończy się woda. Możesz też ustawić konkretny tryb pracy urządzenia, np. przez 3 godziny. Ultradźwiękowe dyfuzory zapachowe mogą pracować także w trybie ciągłym. Warunkiem jest nieustanna obecność wody i olejku w zbiorniku.

Zalety dyfuzorów ultradźwiękowych to:

  • cicha praca,
  • brak konieczności podgrzewania olejku (nie traci on swoich właściwości),
  • dodatkowe funkcje (np. nawilżanie i jonizacja powietrza).
Dodatkowo niektóre modele z wbudowanym modułem LED mogą być dodatkowym źródłem światła w pomieszczeniu.

Jakie są wady tego rodzaju dyfuzorów?

  • Wymagają częstego czyszczenia (wszystko, co znajduje się w zbiorniku na wodę, zamieniane jest w mgiełkę, także bakterie i pleśń).
  • Ultradźwięki są uciążliwe dla zwierząt.

W Homla przygotowaliśmy specjalną promocję - kupuj wybrane pary produktów ze specjalną zniżką. Teraz w zestawie taniej znajdziesz dyfuzor i świecę zapachową z serii NOVA.

Czym się sugerować, wybierając dyfuzor zapachowy do domu?

Którym parametrom dyfuzorów warto przyjrzeć się bliżej przed dokonaniem ostatecznego wyboru? Zwróć uwagę na następujące cechy:
  • pojemność zbiornika – im większa będzie, tym dłużej urządzenie będzie pracowało bez konieczności ponownego uzupełniania go;
  • wydajność – ilość mgiełki wytwarzanej w ciągu godziny lub w przypadku niektórych urządzeń wielkość pomieszczenia, którą dyfuzor jest w stanie objąć swoim zasięgiem, wpływa na intensywność i trwałość utrzymywania się zapachu w pomieszczeniu;
  • rozmiar (idzie w parze z wydajnością) – do dużych wnętrz lepiej jest wybierać sporych rozmiarów dyfuzory. Sklep z dekoracjami do domu Homla - tu znajdziesz nie tylko zapachy, ale również bogaty wybór dekoracji, dzięki którym Twój dom zyska niepowtarzalny klimat.

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.