Salon Dekoracje Style wnętrz 1 mar 2022

F jak francuski

Czytaj
Styl francuski przywodzi na myśl wnętrza niczym wyjęte z wersalskiego pałacu – są one pełne przepychu, elegancji, wyrafinowania. Jednak od czasów Ludwika XVI styl ten zdążył ewoluować i choć wciąż oparty jest na wielowiekowym poszanowaniu szyku, obecnie wnętrza utrzymane w stylu francuskim pozbawione są ciężkości formy. Są lekkie, delikatne, bardziej uniwersalne – po prostu unowocześnione. Zastanawiasz się, czy to styl dla Ciebie? Sprawdź!

Odrobina historii – początki stylu francuskiego  

Styl francuski ma swoje korzenie na dworze Ludwika XVI – choć tak naprawdę już wtedy czerpano ze spuścizny poprzednich monarchów. Styl, w jakim urządzone zostały wnętrza Wersalu, zachwycał i inspirował. Nie ma się co dziwić, że bardzo szybko wyszedł on poza pałacowe mury i odnalazł się w paryskich kamienicach. Tam zaczął nabierać nowych cech i dostosowywać się do realiów życia poza progami Wersalu, aby ostatecznie ewoluować do stylu, który znajomy jest nam dzisiaj.

To dlatego w ramach stylu francuskiego pojawia się delikatny eklektyzm, łączenie mebli i dodatków z wielu okresów historycznych, jednak wciąż w granicach subtelnej elegancji.
Aranżacja wnętrz w stylu francuskim
Francuski styl dekoracji wnętrz

Styl francuski – cechy charakterystyczne  

  • wysokie sufity 
Ponieważ styl francuski ewoluował z pałacowych przestrzeni, wysokie sufity i otwarty plan pomieszczeń to główne cechy domów i mieszkań urządzonych wywodzących się z oświeceniowego Paryża. Aranżacje utrzymane w stylu francuskim muszą wykorzystywać maksimum możliwości, jakie stwarza dany kawałek podłogi, a przy tym nie powinny być zatłoczone i ciasne. Aby przestrzeń wydawała się jak najbardziej otwarta i uporządkowana, na podłogach zazwyczaj nie leżą ozdobne dywany – są one wykładane parkietami w jodełkę.  
Salon w stylu francuskim
  • duże okna 
Styl francuski idealnie nadaje się do zaaranżowania przestronnego apartamentu w starej kamienicy – tam, gdzie sufity są wysokie, a okna ogromne. Dokładnie tak, jak w pałacu! Dużo naturalnego światła nie tylko powiększa optycznie przestrzeń, ale również sprawia, że wnętrze wydaje się lżejsze, delikatniejsze.  
  • sztukateria 
Chociaż niektóre elementy np. mebli w stylu francuskim bogato zdobione – gięte, posiadają eleganckie łuki i rzeźbione kształty liści lub arabesek – sztukateria pojawia się raczej w minimalistycznym wydaniu. Nie może zabraknąć jej na ścianach i sufitach (zwłaszcza w połączeniu z żyrandolami). Zapomnij jednak o kunsztownych zdobieniach i nieoczywistych kształtach – sztukateria w stylu francuskim pojawia się w geometrycznych, prostych formach i ma stanowić dyskretny element dekoracyjny na ścianach, na których nie pojawiają się mocne printy w postaci tapet.  
Wnętrze domu w stylu Ludwika
  • jasne, stonowane barwy  

Pałacowe przestrzenie nie kojarzą się z bielą i stonowanymi odcieniami – to chyba największa zmiana, jaka zaszła w stylu francuskim od początku jego istnienia. Obecnie we wnętrzach tych króluje ponadczasowa biel, zestawiona z miękkimi beżami, chłodnymi szarościami, a nawet dyskretnymi pastelami – gołębim błękitem lub pudrowym różem. Te minimalistyczne barwy nie tylko podkreślają lekkość i głębię aranżacji, lecz również stanowią subtelne tło dla mocniejszych akcentów wystroju – takich jak bogato zdobione meble, połyskliwe powierzchnie lub kunsztowne materiały.  

  • ludwikowskie meble  

Jak już zostało powiedziane wcześniej, wnętrza francuskie cechuje eklektyzm. Może nie szalony, chaotyczny i niespodziewany, bardziej stonowany i kontrolowany – jednak we francuskich aranżacjach pojawiają się zaskakujące połączenia elementów z różnych epok. Najbardziej widać to… w meblach! Niech nie zdziwi Cię połączenie bogato zdobionych foteli o pikowanych aksamitnych zagłówkach oraz nowoczesnych i minimalistycznych podnóżków. Nie można też zapomnieć o szezlongach! Sama forma tego mebla – niezależnie od zdobienia czy obicia – oddaje ducha francuskiego stylu.  

łazienka we francuskiej aranżacji
Żyrandol bogato zdobiony
  • żyrandole i złote kinkiety  
Oświetlenie również odgrywa ogromną rolę w aranżacjach utrzymanych w stylu francuskim. Naturalne światło wpadające przez olbrzymie okna dopełnione powinno został oświetleniem wtórnym za pomocą imitujących kryształowe żyrandoli i drobnych, choć ozdobnych kinkietów. . Pełne przepychu lampy wiszące kontrastują z prostymi ścianami – białymi, ozdobionymi jedynie sztukaterią – i pojawiają się nie tylko w salonie, lecz nawet w łazience!  
  • przemyślany eklektyzm  
Styl francuski daje praktycznie nieskończone możliwości łączenia jego elementów z ozdobami lub meblami z innych epok i stylów – jednak nie można dać ponieść się pokusie! Umiarkowany eklektyzm, który łączy elementy kilku epok, musi szanować wszystkie inne opisane tu zasady. Prosta, nowoczesna forma mebla nie będzie kłócić się z aranżacją, jednak mocny kolor – np. butelkowa zieleń czy klasyczna czerń – zdecydowanie tak.

Zobacz też nasz poradnik inspiracyjny: Aranżacja małej kawalerki
Styl francuski aranżacja wnętrz
  • materiały pełne szyku  
Skoro styl francuski wywodzi się z francuskiego pałacu, nie ma co się dziwić, że wśród wykorzystanych materiałów pojawiają się marmury, złocone powierzchnie oraz aksamity i welury. Meble tapicerowane są przyjemnymi w dotyku materiałami, które świetnie współgrają ze światłem i kojarzą się z luksusem – zwłaszcza, że ozdobione są zazwyczaj dekoracyjnymi pikowaniami. W stylu francuskim odnajdziesz nowoczesne stoliki kawowe na metalowych nóżkach z blatami z marmuru lub szkła – są nie tylko eleganckie i subtelne, lecz również odznaczają się lekką formą i pasować będą do stonowanych odcieni.  
  • pełnia blasku  
Złoto! Nie zapominaj o złocie! Pozłacane elementy świetnie komponować się będą z prostymi i uniwersalnymi odcieniami ścian i mebli, a przy okazji podkreślą reprezentatywny charakter każdego z pomieszczeń. W stylu francuskim pojawiają się więc lustra w zdobionych, złotych ramach, lustrzane i szkatułki na biżuterię lub dekoracje na półkach. 

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.