Mieszkania w stylu glamour nie są dla każdego – chociaż jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wyrazistych stylów dekorowania wnętrz. Styl glamour kojarzy się z luksusem, bogactwem, blaskiem, gdyż pierwotnie wzorowany był na barokowej sztuce. Wraz z upływem lat aranżacje glamour dopasowywały się do aktualnych trendów w zakresie home&decor, by odrobinę złagodnieć i wpisać w nowoczesne kanony estetyki. A jak zdefiniować styl glamour obecnie? Przekonajmy się! 
Styl glamour wnętrza

Złota Era Hollywood na salonach – historia stylu glamour 

Co do początków stylu glamour nie ma wątpliwości – wywodzi się on z USA lat 30. XX wieku, z czasów, gdy Hollywood i przemysł filmowy zaczynały się rozwijać. Wnętrza glamour inspirowane były początkowo luksusowymi kreacjami gwiazd na czerwonym dywanie – odziane w aksamity i satynę, pełne złota, srebra i pereł – które chciały przenosić ten luksus w swoje cztery ściany. Glamour szybko stał się stylem nie tylko dla celebrytów, zyskując sławę w całych Stanach, a następnie podbijając także Europę. I chociaż od tamtej pory minęło parędziesiąt lat, popularność glamour nie zaczyna słabnąć – chociaż najmodniejsza jest jego unowocześniona, łagodna wersja pełna klasycznego szyku. 
Meble glamour

Styl glamour – cechy charakterystyczne

  • elegancka kolorystyka
Ciężko jednoznacznie zdefiniować, jaka kolorystyka króluje we wnętrzach glamour. Obecnie wyróżnić można dwa warianty – ciężki, eklektyczny, pełen eleganckiego przepychu (dominują w nim czerń, fiolety, głęboki granat lub butelkowa zieleń), a także delikatny i pastelowy, pełen dyskretnego uroku. W tej pierwszej pojawiają się antyczne meble, natomiast w drugiej nowoczesne formy z marmuru i metalu, a także klasyczna biel, która stanowi piękną podstawę każdej aranżacji.
Kolory glamour
  • meblowy eklektyzm  
Elementy eklektyczne pojawiają się w większości trendów, które przez wiele dekad ewoluują i dopasowują się do aktualnie panującej mody. A tak się składa, że glamour nie tylko przez lata się zmieniał, lecz również kocha kontrasty! Niech nie zdziwi Cię zestawienie barokowego fotela o dekoracyjnie zdobionych nogach ze stolikiem kawowym, który z powodzeniem poradzić by sobie mógł w nowoczesnej aranżacji – minimalistycznego, ze szklanym lub marmurowym blatem, na metalowych nogach.
Styl glamour w aranżacjach wnętrz
  • tapety  
We wnętrzach glamour tapety pojawiają się na ścianach prawie zawsze – i choć utrzymane są zazwyczaj w stonowanej kolorystyce, odznaczają się odważnymi wzorami. Znajdziesz geometryczne kształty, marokańskie koniczyny, a nawet zwierzęce printy (pasy, cętki, prążki). Ostatnio coraz modniejsze stają się także tapety w stylu shabby chic, które dobrze komponują się z luksusowymi dodatkami – florystyczne motywy łączą w sobie elegancję glamour z botanicznym charakterem. Niech nie zdziwią Cię też tapety tłoczone, o strukturalnych zdobieniach i w połyskujących odcieniach – glamour uwielbia odrobinę szaleństwa! Jeśli Twoje wnętrza są niewielkie, możesz udekorować ścianę tylko wąskim pasem tapety – np. w sypialni wykleić tylko pas na szerokość zagłówka łóżka.  
Dodatki w stylu glamour
  • błyszczące akcenty  
Wyobrażasz sobie glamour bez złota lub srebra? My na pewno nie! Te uniwersalne kolory kojarzą się z przepychem i luksusem, dlatego nic dziwnego, że pojawiają się w wielu dodatkach w aranżacjach glamour. Zarówno złoto, jak i srebro, dobrze łączą się z bielą i odcieniami szarości, a także mocną kolorystyką pełną szyku – np. głębokim granatem lub butelkową zielenią. Złoto pojawia się zarówno w dekoracyjnych akcesoriach takich jak tace dekoracyjne, szkatułki na biżuterię czy ramki na zdjęcia i okuciach luster, a także w elementach konstrukcyjnych mebli (np. nogi od stołu).
  • intrygujące tekstylia  
Nieważne, czy wolisz glamour w wersji złagodzonej czy całkowicie ekskluzywnej, nie możesz zapomnieć o tekstyliach! W glamour printy pojawiają się nie tylko na ścianach – na podłogach często odnaleźć można dywan o żywych zdobieniach, a na kanapie poduszeczki dekoracyjne. Tekstylia często zestawiane są także na zasadzie kontrastu, nie tylko pod kątem kolorystyki, lecz również faktur – welurowe, gładkie poduszki łączyć można z poduszkami o długim włosiu. Niech nie zdziwi Cię także zwierzęce futro czy leżąca na podłodze skóra – niekoniecznie prawdziwe.
  • przemyślane oświetlenie  
W stylu glamour pojawiają się zarówno pełne przepychu żyrandole o klasycznych kształtach, jak i nowoczesne lampy wiszące o minimalistycznym wzornictwie. Tak samo jak w przypadku mebli, w granicach jednego pomieszczenia mogą pojawiać się eklektyczne połączenia – np. wiszący kryształowy żyrandol o barokowym charakterze oraz stojąca lampa o prostych, geometrycznych formach. Warto jednak pamiętać, że światło odgrywa w aranżacjach glamour niesamowicie istotną rolę, gdyż współgra z lśniącymi materiałami (welur, aksamit, satyna), a także odbija się od błyszczących powierzchni (lustra, metale, złote dodatki), których w eleganckich czterech ścianach nigdy nie brakuje.
  • lustra i lusterka  
Nie zapominaj o lustrach! W salonie, sypialni i łazience glamour pojawiają się nie tylko duże lustra i ozdobne, małe lusterka (z których można ułożyć na ścianie błyszczącą galerię), lecz także lustrzane dekoracje. Na domowej toaletce pięknie prezentować się będą np. szklane i lustrzane szkatułki. Przy pomocy luster i błyszczących dodatków można optycznie powiększyć wnętrza utrzymane w stylu glamour – wystarczy odpowiednio rozplanować światło.  
Lustra glamour
  • marmur  
Marmur to materiał kojarzony z luksusem – nic więc dziwnego, że stanowi obowiązkowe wyposażenie domu w stylu glamour. W stonowanych wydaniach pojawia się biały marmur ze złotymi żyłkami (świetnie wyglądać będzie zarówno jako stoliczek kawowy, jak i wykończenie eleganckiej łazienki), a w bardziej nowoczesnych wnętrzach możesz napotkać marmur w ponadczasowym odcieniu czerni. Marmur pojawiać się może nie tylko jako element mebla – podkreśli on luksusowy charakter wnętrza nawet w formie nieoczywistych dodatków (np. marmurowa patera na jadalniany stół). 

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.