Dekoracje DIY 13 paź 2023

Stonowane stroiki świąteczne na Święto Zmarłych - jak je skomponować?

Czytaj

Wszystkich Świętych 1 listopada i przypadające na kolejny dzień Święto zmarłych, to szczególne dni. W Polsce przeżywamy je w skupieniu, myśląc o najbliższych, których nie ma już z nami. Znakiem pamięci są pięknie przybrane nagrobki oraz liczna obecność na cmentarzach. Dekorowanie grobów na Wszystkich Świętych jest wyrazem więzi z osobą zmarłą, której nie zdoła przerwać nawet śmierć. Robimy coś konkretnego dla kogoś, kogo fizycznie już nie ma, ale nie przestał być ważny, kochany, pamiętany. Stąd nasze starania, by groby były posprzątane i pięknie ozdobione oraz podróże na cmentarze, które często zajmują wiele godzin.

Jak zrobić stroik na cmentarz przy użyciu sztucznych kwiatów?

Samodzielnie zrobiony stroik ze sztucznych kwiatów jest najlepszy na groby, które odwiedzasz tylko kilka razy w roku. Stroik na grób, w którym nie ma żadnych żywych gałązek, liści i kwiatów długo zachowuje atrakcyjny wygląd i nie musisz martwić się, że za kilka tygodni po Wszystkich Świętych będzie brzydki i zeschnięty. Nie zaszkodzi mu woda, śnieg, ani mróz. Oczywiście z czasem sztuczne kwiaty wyblakną od słońca, ale dopiero po kilku miesiącach.

Jak samemu zrobić stroik na grób z wykorzystaniem sztucznych kwiatów?

Bardzo prosto! Najpierw zgromadź niezbędne materiały i akcesoria.
Lista potrzebnych rzeczy:

1. Sztuczne kwiaty, które najbardziej Ci się podobają np. chryzantemy, róże, frezje, anturium.
2. Sztuczne liście i sztuczne gałązki.
3. Sucha gąbka florystyczna.
4. Żwir lub drobne dekoracyjne kamyki.
5. Ozdobna misa.
6. Wstążka lub kokarda.
7. Drucik miedziany lub florystyczny
8. Cążki do przycinania kwiatów.
9. Nóż do gąbki.

Instrukcja wykonania stroika na cmentarz nie jest skomplikowana.

1. Ustaw na stole misę, przymierz do niej gąbkę florystyczną i przytnij, aby dopasować ją do wielkości misy. Powierzchnia gąbki powinna znajdować się ok. 3 cm od krawędzi miski.
2. Wypełnij misę żwirem lub kamykami, żeby ustabilizować gąbkę i obciążyć stroik.
3. Wykonaj kwiatową kompozycję — zacznij od wypełnienia misy gałązkami z liśćmi, wbijając je w gąbkę.
4. Długość drucików kwiatów ostrożnie przycinaj cążkami.
5 .Finalny akcent to umieszczenie z przodu stroika kokardy i przywiązanie jej do wbitych w gąbkę łodyżek za pomocą drutu.
 

Porady:

  • O wiele łatwiej pracuje się z gałązkami o drobnych listkach, niż z dużym pojedynczymi liśćmi.
  • W pierwszym etapie wypełniania misy nie żałuj gałązek i liści. Więcej zieleni, dokładne zasłonięcie wnętrza misy, bardzo ułatwia układanie kwiatów.
  • Oceniając stroik na poszczególnych etapach jego tworzenia, pamiętaj że będzie stał na nagrobku. Musi dobrze się prezentować oglądany z góry.
  • Nie wyrzucaj niewykorzystanych materiałów, ponieważ z pewnością przydadzą Ci się ponownie. Wykonanie stroika nie jest trudne, a gdy wyjdzie pierwszy, z pewnością zrobisz kolejne.

 

stroik na cmentarz

Jak zrobić stroik na cmentarz z motywem Świąt?

Na Święta Bożego Narodzenia możesz wykonać różne dekoracje nagrobne. Świetnym pomysłem będzie samodzielne wykonanie stroika lub wykonanie wiązanki na cmentarz. Zrobisz je dokładnie tak samo, jak stroik na Wszystkich Świętych. Najważniejsza różnica dotyczy dekoracji — te jesienne z chryzantemami, astrami, liliami, kolorowymi liśćmi, szyszkami, jarzębiną zastąpią ozdoby świąteczne, kojarzące się z Bożym Narodzeniem.

Królować będzie przede wszystkim poinsecja, czyli popularna gwiazda betlejemska. Jej przepiękny kwiatostan wspaniale prezentuje się w stroikach i wiązankach. Możesz wykorzystać gałązki sztuczne, ale znakomicie sprawdzą się naturalne gałązki iglaste, przede wszystkim gałązki jodły. W okresie świątecznym z łatwością kupisz je w kwiaciarniach oraz hurtowniach kwiatowych.

Do zdobienia stroika świątecznego idealne są bombki choinkowe, zarówno te tradycyjne kuliste, jak i w różnych nietypowych kształtach np. aniołków, zimowych domków.

Porady:

  • Nawet gdy robisz wiązankę czy stroik z kwiatów sztucznych, użyj jako podkładu mokrej gąbki florystycznej. Dzięki temu żywe gałązki dłużej pozostaną świeże i nie będą tracić igieł.
  • Żeby namoczyć gąbkę, połóż ją na powierzchni wody nalanej do miski lub zlewu. Poczekaj, aż sama wchłonie wodę i opadnie na dno.
  • Miska na stroik nie może mieć dziur, aby woda z gąbki nie wyciekała na płytę nagrobka.
  • Żywe gałązki dodatkowo udekorujesz za pomocą złotej lub srebrnej farby w sprayu.

Świąteczną dekorację na grób dopełnisz bukietem ze sztucznych kwiatów, tych samych, co kwiaty w stroiku. Warto również ustawić na grobie małą szopkę betlejemską oraz znicze w kształcie choinek.

Możesz też kupić gotowy stroik bożonarodzeniowy. W ofercie sklepu Homla czekają na Ciebie piękne stroiki świąteczne, które świetnie sprawdzą się jako ozdoba na cmentarz.

Jak zrobić podłużny stroik na cmentarz?

Najlepszą podstawą do podłużnego stroika na cmentarz będzie gałązka jodły lub świerku, w którą można wpleść gałązki tui, jałowca, mahoni, cisu.
W najszerszym miejscu podstawy umieść kompozycję z kwiatów, dużej kokardy oraz świeczki. Najlepiej mocować je za pomocą drutu miedzianego lub cienkiego, ale mocnego sznurka.
Tonację kolorystyczną stroika wybierz według własnych upodobań. Wiosną i na Święta Wielkanocne świetnie sprawdzają się żywe kolory — żółty, fioletowy, niebieski. Kolory jesiennych stroików to przede wszystkim pomarańczowy, żółto-czerwony, różne odcienie brązu. W stroikach zimowych i bożonarodzeniowych dominuje czerwień, biel, złoto i srebro.

podłużny stroik na cmentarz

Jak zrobić stroik na cmentarz w doniczce?

Pionowy stroik w doniczce wygląda bardzo efektownie, możesz zrobić z niego centralną ozdobę  grobu lub wkomponować go w większą dekorację, w której dominuje np. duża wiązanka.
Żeby zrobić stroik w doniczce, musisz ściśle wpasować w nią podkład florystyczny (suchy w stroikach sztucznych, mokry w stroikach naturalnych).
Koniecznie zadbaj o właściwy wygląd doniczki, która sama w sobie, nie prezentuje się atrakcyjnie (zwłaszcza plastikowa). Jest na to świetny sposób — po prostu umieść ją w ceramicznej osłonce doniczki. Możesz również udekorować doniczkę tkaniną jutową, przewiązaną naturalnym sznurkiem. Juta musi być przymocowana solidnie, dlatego najlepiej przykleić ją do doniczki klejem na gorąco.

najpiękniejsze stroik na grób

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.