Kuchnia 14 lut 2022

Dla wszystkich kawoszy - jak zaparzyć kawę idealną?

Czytaj
Bez czego nie wyobrażasz sobie poranka? Pełna aromatu filiżanka kawy to pierwsze, co przychodzi do głowy tuż po przebudzeniu się. Jednak żeby dobrze smakowała i dobrze stawiała na nogi, musi zostać dobrana, zaparzona i podana w specjalny sposób. Jeśli do tej pory wystarczała Ci filiżanka rozpuszczalnej kawy z mlekiem, po tym artykule zapragniesz zostać prawdziwym smakoszem kawy. Sprawdź, co musisz wiedzieć! 

Wszystko zaczyna się od ziarna… 

Kawę pozyskuje się z wnętrza owoców kawowca. Te wiecznie zielone krzewy rosną w klimacie subtropikalnym, a ich ojczyzną (a raczej miejscem odkrycia drogocennych właściwości naparu z kawy) jest Etiopia. Podobno to tam pewnego dnia pasterz zauważył, że jego kozy są wyjątkowo pobudzone i pełne energii – jednak tylko te, które podjadały małe owoce z konkretnego gatunku drzewa.  

Obecnie kawę hoduje się głównie pomiędzy zwrotnikiem Raka a Koziorożca – głównie w Etiopii, Kenii, Brazylii, Kolumbii, Kostaryce. Na plantacjach przycina się krzewy do maksymalnie 2 metrów wysokości, aby wygodnie można było zbierać drogocenne owoce, które w dojrzałej formie mają soczysty, czerwony kolor. Co ciekawe, to właśnie pestka, a nie miąższ, jest najbardziej pożądanym elementem owocu. I to z niej tworzy się magię. 
Świeże owoce kawowca

Rodzaje kawy – od czego zależy smak? 

Ostateczny smak i aromat kawy zależy od bardzo wielu czynników. Tak naprawdę można kłócić się o to, jaka kawa jest dobra, a jaka zła – jednak wszystko zależy od gustu. Na smak mają wpływ:
  • rodzaj kawy – ziarnista czy mielona?  
Jedno jest pewne – zawsze lepiej kupować produkt jak najmniej przetworzony. To dlatego prawdziwi koneserzy kawy preferują kupować pełne ziarna, a potem samodzielnie je mielić. Dzięki temu cały aromat ukryty w twardych skorupkach nie ulatnia się, nie trzeba również sztucznie go konserwować. I umówmy się – kawa rozpuszczalna całkowicie wypada z tego zestawienia.  
  • gatunki kawy
Istnieją dwa gatunki ziaren kawyArabica i Robusta.
Arabica cechuje się mniejszą zawartością kofeiny, jednak jest bardziej aromatyczna, zawiera się w niej pełnia smaku (podobno wyczuwalne są w niej nuty czekoladowe i korzenne). Jest droższa od Robusty, gdyż istnieją specjalnie określone warunki, w jakich może być hodowana – najlepiej rośnie powyżej 1000 m n.p.m.
Robusta posiada 2 razy więcej kofeiny niż Arabica – często dodaje się ją do mieszanek kaw, aby obniżyć cenę i sprawić, by napój z nich wytworzony dawał większy zastrzyk energii. Jest tańsza, gdyż łatwiej otrzymać ziarna z krzewów tej odmiany (są bardziej odporne na choroby), a także jest dużo bardziej gorzka w smaku.
  • miejsce wytwarzania
Na opakowaniu kawy zazwyczaj znajdziesz dwie informacje – jak mocna jest i jak bardzo wyczuwalne są nuty kwasowe. Drugi parametr zależy m.in. od sposobu wypalania, lecz największy wpływ mają czynniki naturalne – klimat, w jakim była uprawiana, rodzaj gleby, na jakiej rósł krzew, moment zbioru. Tak samo jak w przypadku wina, kawa wytwarzana z ziaren z chłodnego rocznika może być bardziej kwaskowata niż z ziaren, które dojrzewały w wysokich temperaturach.
  • poziom wypalenia  
Brązowy kolor ziarna kawy zyskują dopiero podczas wypalania.
Istnieją 3 sposoby palenia: na jasny, średni i ciemny brąz. Im ciemniejsza kawa, tym mniejszą zawartość kofeiny będzie posiadać napar. Prawdziwi miłośnicy świeżej kawy kupują kawę prosto z palarni, palę dni po opaleniu ziaren – podobno wtedy czuć w niej maksymalny aromat. 

Jak przygotować dobrą kawę?  

Chociaż ekspres ciśnieniowy automatyczny to cud techniki, który pozwala na bezproblemowe zaparzenie kawy ze świeżych ziaren, ceny urządzeń wahają się między 700 zł a nawet parę tysięcy! Jest to spory wydatek, a dodatkowo zajmuje on olbrzymią przestrzeń kuchni. W małych mieszkaniach trzeba radzić sobie inaczej. Podpowiadamy jak!  
  • Ekspres przelewowy  
Ekspres przelewowy jest zazwyczaj mniejszy niż automatyczny odpowiednik. Być może nie posiada tylu opcji parzenia kawy, jednak pozwala na zaparzenie dużej ilości naparu na raz. Jego użytkowanie jest bardzo intuicyjne – wystarczy odrobina średnio- (filtr z płaskim dnem) lub drobno zmielonej (filtr stożkowy), papierowe filtry i kilkanaście minut. Zaparzona w ekspresie przelewowym kawa jest gorzka, jednak posiada duże ilości kofeiny.  
  • Kawiarka  
Kawiarka, zwana także mokatierką, to kompaktowe akcesorium kuchenne wywodzące się z ojczyzny prawdziwie dobrej kawy – Włoch! Jej użytkowanie nie jest skomplikowane – do dolnej części kawiarki nalewasz wodę do linii poniżej zaworka, wkładasz sitko, wypełniasz je kawą, zakręcasz górną część dzbanka, a następnie wstawiasz na gaz lub indukcję. Przechodząca pod ciśnieniem para przesiąka smakiem zmielonych ziaren – i tak powstaje intensywne w smaku espresso. Kawiarkę łatwo wyczyścić, zrobienie kawy zajmuje dosłownie parę minut, a można postawić ją na półce lub schować do dowolnej szafki.  
  • Praska francuska 
Praska francuska to produkt uniwersalny, gdyż może być stosowana zarówno do zaparzania herbaty liściastej, jak i mielonej kawy. Jej sposób działania jest bardzo prosty – zaparzony napar odcedza się wędrującym przez całą wysokość naczynia sitkiem. Praska francuska to coś w sam raz dla miłośników kawy o delikatnym smaku, prawdziwego americano. Uwaga – kawa nie może być zmielona zbyt drobno, by drobinki nie przenikały przez sitko.  Tego typu zaparzacze świetnie sprawdzą się w małej kuchni, ponieważ do ich przechowywania nie potrzeba zbyt wiele miejsca.

W czym podawać kawę – elegancko, nowocześnie i praktycznie  

Filiżanki do kawy, termosy na kawę czy szklanki – oto jest pytanie! Kubki są zazwyczaj większe objętościowo i wygodniejsze w używaniu, dlatego pija się w nich kawę na co dzień – chociażby do śniadania lub podczas pracy zdalnej. Filiżanki kojarzą się z delikatnością, elegancją, wyróżniają się ponadczasowym szykiem – dlatego kawę w nich podaje się gościom lub serwuje podczas specjalnych okazji.  

A słyszałaś kiedyś o szklankach z podwójnym dnem? Te wyjątkowe naczynia nie tylko pięknie wyglądają – ma się wrażenie, jakby kawa wisiała w powietrzu – lecz również zachwycają funkcjonalnością. Dzięki wykorzystaniu podwójnej warstwy szkła, mają one niezwykłe właściwości termoizolacyjne, co przydaje się zarówno w zimie, jak i w lecie.

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.