Kuchnia 25 mar 2022

Niezbędnik domowego cukiernika

Czytaj

Nie musisz być dyplomowanym mistrzem cukiernictwa, by piec pyszne ciasta, ciasteczka czy torty! Wystarczy pasja, dokładność i odrobina. Akcesoria do pieczenia pomogą Ci rozwijać cukierniczą pasję i zaskakiwać domowników oraz gości coraz lepszymi ciastami.
Jeśli zdarza Ci się piec torty, ciasta czy babeczki, na pewno wiesz, jak ważny jest tutaj każdy szczegół: dokładne odmierzenie składników, mieszanie do pożądanej konsystencji, pilnowanie czasu, odpowiednia temperatura piekarnika, a nawet samych składników, wreszcie – dekoracja.
Jesteś pasjonatką pieczenia ciast i innych wypieków? Lubisz dobrze i słodko zjeść? My też… :) Sprawdźmy zatem, czy Twoja szuflada z przyborami cukierniczymi zawiera wszystko, czego potrzebujesz.
 

Akcesoria do pieczenia dla domowego cukiernika: co Ci się przyda?

Twoim popisowym ciastem jest szarlotka, którą pieczesz tylko dwa razy w roku na święta? A może w Twoim piekarniku lądują pyszności niemal w każdy weekend? niedzielę, i to nie każdą? Nieważne, czy jesteś "niedzielnym" cukiernikiem, czy „słodkim etatowcem” – do realizacji wszelkich słodkich “zamówień” potrzebujesz odpowiednich akcesoriów. Sprawdź, czy wśród Twoich przyborów do pieczenia jest...

Tortownica

Forma to podstawa! Bez niej nie zrobisz ani jednego pysznego ciasta. Najbardziej uniwersalna będzie okrągła tortownica o średnicy 22-24 cm, w której zrobisz zarówno wysoki biszkopt na tort, jak i sernik na zimno. Jeśli lubisz piec klasyczny chleb, chlebek bananowy lub keks, przyda Ci się keksówka. Będzie ona świetna również do wypiekania pasztetów.   

Poza tymi dwiema najbardziej podstawowymi formami do zapiekania przyda Ci się również silikonowa forma do tarty oraz foremki do muffinek oraz tartaletek. 

Interesującą, praktyczną propozycją wśród akcesoriów do pieczenia jest też forma owalna z pokrywką i uchwytem. Wypieczone ciasto możesz od razu wziąć na imprezę lub przechowywać wygodnie w chłodnym miejscu.

Wałek do ciasta

Wałek do ciasta pomoże Ci naprawdę cienko rozwałkować ciasto. Jest ono cenione szczególnie w przepisach na pierogi czy uszka. Dzięki niemu zostaniesz mistrzem w ich lepieniu. Wałek do ciasta przyda Ci się też do przygotowywania płaskich ciasteczek i rozwałkowywania spodów na pizzę czy tych z ciasta francuskiego. Przy okazji pomyśl koniecznie o zestaw wykrojników. Taki zestaw przyborów kuchennych przyda Ci się niejeden raz!
 

Polecamy

Fartuch

Podczas pieczenia można, a czasem nawet trzeba się trochę ubrudzić! W fartuchu zabawa mąką ujdzie Ci na sucho i nawet w takiej sytuacji będziesz wyglądać jak profesjonalny cukiernik. ;) Fartuch kuchenny ochroni też Twoje codzienne ubranie przed trudnymi do sprania plamami z czekolady, karmelu, miodu czy sokiem z owoców. Z tego powodu zwróć uwagę na materiał, z którego został wykonany, a także sposób prania.
 

Polecamy

Minutnik 

Wśród Twoich akcesoriów do pieczenia nie może zabraknąć minutnika. Dzięki niemu będziesz dokładnie wiedzieć, kiedy wyjąć ciasto z piekarnika. Minutnik będzie przydatny szczególnie podczas pieczenia brownie - to ciasto bardzo łatwo przesuszyć, tymczasem zakalec w jego przypadku jest wręcz wskazany!  

Rękawice lub chwytaki kuchenne

Gorąca tortownica, formy do pieczenia lub brytfanna mogą Cię poparzyć. Silikonowy chwytak nagrzewa się bardzo słabo. Wyjmiesz nim z piekarnika rozgrzane naczynia bez obawy o poparzenie. Chwytak możesz myć pod bieżącą wodą lub w zmywarce. Jeśli wolisz bardziej tradycyjne rękawice kuchenne, zwróć uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane oraz instrukcje dotyczące prania. Tkanina powinna być wytrzymała, pranie – łatwe, a ich wygląd powinien cieszyć oko przez długi czas.

Polecamy

Zestaw do dekoracji tortów, ciast i ciasteczek 

Dekorowanie to ostatni i często najtrudniejszy etap przygotowania ciasta. Najprościej ozdobisz je lukrem lub cukrem pudrem. Stawiasz sobie wyżej cukierniczą poprzeczkę? Wykorzystaj własnoręcznie przygotowany krem lub rozpuszczoną czekoladę i „namaluj” nimi oryginalne wzory. Do nakładania kremu na wierzch ciasta wykorzystaj zestaw przyborów kuchennych: rękaw cukierniczy z końcówkami o różnych kształtach.

Polecamy

Serwuj desery z klasą! 

Skoro wyjęłaś już ciasto z piekarnika i pieczołowicie je udekorowałaś, czas na ich podanie! Zrób to w pięknym stylu. Ciasto będzie wyglądać jeszcze smaczniej, jeśli zaserwujesz je na dekoracyjnej dekoracyjnej paterze. Możesz zdecydować się na paterę ze szklanym kloszem, która uchroni Twój deser przed wysychaniem lub na otwarty model z bambusa lub połączenia stali z marmurem.
 

Ciastka z kremem, np. makaroniki, ptysie czy eklerki, zdobędą mnóstwo lajków na Instagramie, jeśli wyłożysz je na ozdobną tacę w oryginalnym kształcie, np. liścia paproci lub miłorzębu. Będą wyglądać wspaniale również wyłożone na dekoracyjne patery na ciasta.

Pyszne ciastko spod Twojej ręki świetnie uzupełni mocne espresso. Podaj je w elegancki sposób, np. na dekoracyjnej tacy. Taka taca będzie też świetnym sposobem na podanie herbaty po turecku (czarnej, mocno słodzonej i z dodatkiem mięty) lub własnoręcznie zrobionej baklawy.

Inne przydatne przybory cukiernicze: czy na pewno masz je w domu? 

Co jeszcze może Ci pomóc i usprawnić pieczenie ciast? Sprawdź, czy masz w zakamarkach swojej szuflady:  Wszystkie te gadżety to – rzecz jasna – połowa sukcesu. Drugą połową są odpowiednie składniki, a przede wszystkim Twoje dobre chęci i zaangażowanie. Sklep z rzeczami do domu HOMLA oferuje funkcjonalne, a przy tym piękne akcesoria do pieczenia. Skompletuj swój wymarzony zestaw przyborów kuchennych. Dzięki nim wszystko pójdzie… jak po maśle!   

Polecamy

A na koniec przedstawiamy przepis na wielkanocnego mazurka z kajmakiem

Ten tradycyjne ciasto wypieczesz w domu z użyciem wszystkich akcesoriów domowego cukiernika. Twój mazurek podbije serca domowników i gości - a zdecydowanie lepiej smakuje domowe!

Składniki:  
  • 250 g mąki pszennej  
  • 150 g masła  
  • 1 jajko + 1 żółtko  
  • 70 g cukru  
  • powidła śliwkowe 
Składniki na kajmak:  
  • 1,5 litra mleka 3,2% 
  • 1,5 szklanki cukru  
  • odrobina masła  
Alternatywnie: puszka słodkiego mleka skondensowanego 

Sposób przygotowania:  
  1. Do dużego garnka wlej mleko, wymieszaj z cukrem i zagotuj.  
  2. Zmniejsz temperaturę i gotuj 2,5 godziny, od czasu do czasu mieszając - pod koniec możesz dodać łyżkę masła dla uzyskania lepszej konsystencji masy kajmakowej.  
  3. Przygotuj kruche ciasto. Jajko i dodatkowe żółtko ubij z cukrem i masłem, następnie dodaj mąkę i ugniataj na gładką masę.  
  4. Zawinięte w folię spożywczą ciasto włóż do lodówki na godzinę.  
  5. Ciasto rozwałkuj na cienką warstwę i rozłóż na wyłożoną papierem blaszkę 20x30 cm lub tortownicę 24 cm. Zostaw także około 1,5 cm ciasta po bokach - będą one trzymać masę kajmakową w środku “formy”.  
  6. Piecz w temperaturze 180C – minutnik ustaw na 20 minut.  
  7. Po ostudzeniu ciasta, posmaruj je masą kajmakową - grubość wedle uznania! - i udekoruj płatkami migdałów, suszonymi owocami i lukrem lub czekoladą. Możesz wykorzystać swój zestaw do dekoracji tortów.  
  8. Serwuj pokrojony na drobne kawałki, na eleganckiej paterze wielkanocnej. 
Smacznego!  

Pozostałe artykuły z tej kategorii

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.