Świąteczne nakrycie stołu

Świąteczne nakrycie stołu

Chwile spędzane z całą rodziną przy wigilijnym stole to najważniejsze momenty Świąt Bożego Narodzenia. Zadbaj o to, by wspaniałe potrawy przygotowywane na tę okazję były nie tylko smaczne, ale również pięknie podane. W ofercie HOMLA znajdziesz stylowe zastawy stołowe, zarówno te uniwersalne, na każdą uroczystą okazję, jak i typowo świąteczne, z bożonarodzeniową dekoracją. Sprawdź również dekoracyjne naczynia do serwowania, kubki, szklaneczki oraz wiele kuchennych drobiazgów, dzięki którym świąteczny stół zachwyci domowników i gości!
Cena
Kolor
Pomieszczenie
Kategoria
Szerokość (cm)
Wysokość (cm)
Długość (cm)
Średnica (cm)
Pojemność (l)
Mycie w zmywarce
Linia
Kolekcja
Marka
Mniej filtrów - Więcej filtrów +
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-36 z 59

Ustaw kierunek malejący
Strona

Co powinno się znaleźć w nakryciu świątecznego stołu wigilijnego?

Kolacja wigilijna to jedno z najważniejszych wydarzeń podczas świętowania Bożego Narodzenia. Przygotowania do niej zaczynają się na długo przed Świętami. Najpierw trzeba zaplanować liczbę gości, określić menu, kupić niezbędne produkty, z których powstaną tradycyjne potrawy i pyszne słodkości. Zmieniasz aranżację mieszkania, by nabrała świątecznego charakteru. Tworzysz świąteczne dekoracje, dzięki którym wnętrza wypełni świąteczny klimat. Wreszcie przychodzi moment, w którym kuchnia zaczyna tętnić życiem - gotujesz zupę grzybową, barszcz z uszkami, pieczesz świąteczne ciasta.

Zwieńczeniem tych wszystkich przygotowań jest nakrycie stołu wigilijnego. Dekoracja stołu na Boże Narodzenie to wymagające zadanie, ponieważ trzeba przygotować zastawę na kilka rodzajów dań, a wszystko musi wyglądać uroczyście, elegancko i estetycznie. Zaczyna się od doboru obrusa, a to który obrus wybierzesz, zdefiniuje jaki pomysł na dekorację świątecznego stołu zrealizujesz. Z białym obrusem stół na święta zachwyci klasyczną elegancją. Z kolei obrus w głębokim kolorze - czerwonym, zielonym, granatowym - lub wzorzysty sprawi, że stół będzie wyglądał zaskakująco i charakterystycznie. Zarówno biały, jak i kolorowy obrus możesz dodatkowo ozdobić świątecznym bieżnikiem.

Następnie przychodzi czas na rozłożenie zastawy, wazy do zupy, naczyń do serwowania i sztućców. Liczbę miejsc dobierasz do liczby gości, nie zapominając, by zgodnie z tradycją, przy stole nie zabrakło go również dla zbłąkanego wędrowca. Kiedy wszystkie miejsca są przygotowane, czas położyć na stole dekoracje - świecznika lub lampionu ze świecą, stroika z gałązek choinki, szyszek, bombek choinkowych i dekoracyjnych świeczek.

Jak powinno wyglądać prawidłowe świąteczne nakrycie stołu?

Nakrycie stołu świątecznego, podobnie jak podczas każdego uroczystego przyjęcia, powinno być zgodne z zasadami savoire-vivre'u. Wymiary obrusa dobierasz do szerokości stołu, żeby rodzina i goście czuli się przy nim komfortowo - za duży będzie przeszkadzał, za krótki nie wygląda estetycznie. Z każdej strony obrus powinien zwisać na około 25 do 30 cm, tak aby nie dotykał siedzisk krzeseł.

Nakrycie dla każdego uczestnika Wigilii lub obiadu przygotowujesz według ściśle określonych reguł.

Jak nakryć stół jeśli chodzi o talerze świąteczne i sztućće?


W centrum powinien znaleźć się duży talerz obiadowy, na nim talerz do przystawki, a na samej górze głęboki talerz na zupę. Po prawej stronie od talerza kładziesz nóż obiadowy, nóż do ryby, łyżkę do zupy i nóż do przystawki. Po lewej stronie od talerza widelce: do dania głównego, do ryby i do przystawki. Obok widelców po lewej stronie kładziesz ładnie zwiniętą lub złożoną serwetkę.

Nad talerzem układasz poziomo widelczyk do ciasta (zwrócony ząbkami w prawą stronę) i łyżeczkę do deseru (zwróconą w lewą stronę). W prawidłowym nakryciu stołu po prawej stronie talerza tuż nad sztućcami należy ustawić kieliszek na czerwone wino, kieliszek na białe wino oraz kieliszek lub szklankę na wodę. Szklanki i kieliszki mogą być zgrupowane w zgrabny trójkąt, albo ustawione w linii, na skos w kierunku środka stołu. Gdy do potraw lub przekąsek zamierzasz podać pieczywo, to z lewej strony nad widelcami ułóż niewielki talerz na pieczywo, a na nim nóż do masła.

Jak udekorować stół na Wigilię i Boże Narodzenie?

Stół na święta Bożego Narodzenia daje możliwość wyeksponowania ozdób, które wprowadzą przyjemny, świąteczny nastrój. Na środku możesz ustawić talerzyk z siankiem i opłatkami. Wzdłuż stołu, w równych odległościach, ustaw świeczniki lub lampiony na świeczki. Nie możesz zapomnieć o dekoracji jaką jest stroik świąteczny na stół lub bardzo efektowny i modny stroik w szkle. W okresie przedświątecznym zobaczysz pomysły na piękny stroik w wielu miejscach (w internecie, telewizji, na witrynach sklepów) i z pewnością wybierzesz taki, który będzie podkreślał urok nakrycia wigilijnego.

Stwórz klimatyczny stół bożonarodzeniowy z dodatkami HOMLA!

Piękna zastawa świąteczna, stylowe sztućce i kieliszki, serwetki z motywem bożonarodzeniowym są niezbędne, żeby ładnie nakryć do stołu. Jednak to nie wszystko, ponieważ wystrój stołu zależy nie tylko od naczyń i sztućców, ale również odpowiednio dobranych dodatków. Na stole powinny się znaleźć półmiski, dzbanki, dekoracyjne deseczki do serwowania, ozdobne łyżki sałatkowe, a jeżeli podajesz wino, to również świąteczny korek do butelki np. w kształcie głowy renifera.

Jeżeli sama przygotowujesz dekoracje na świąteczny stół, to w HOMLA znajdziesz wszystko, co niezbędne, do ich wykonania - bombki choinkowe, świeczki, ozdobne gałązki, świąteczne girlandy, ceramiczne podstawki, dekoracyjne koszyki i wiele innych. Właściwe dobranie zastawy i dekoracji sprawi, że przygotowywana przez Ciebie kolacja wigilijna oraz świąteczny obiad oczaruje rodzinę i zaproszonych gości.