Skrzaty Świąteczne
Symbolika Świąt Bożego Narodzenia jest bardzo różnorodna i zmienna, ponieważ podlega wpływowi różnych kultur. W obecnych czasach - ze względu na szybkość obiegu informacji, możliwość swobodnego podróżowania po świecie, czy mieszkania w wybranym przez siebie kraju - przenikają się ze sobą i na siebie wzajemnie oddziałują. Do tradycyjnych symboli, jak choinka, Gwiazda Betlejemska, czy Święty Mikołaj, wciąż dołączają nowe, które dobrze się przyjmują, stając się elementem Świąt. Przykładem takiego symbolu, który w ostatnich latach zyskał wielką popularność, są skrzaty świąteczne.
Co symbolizują świąteczne skrzaty i krasnale?
Postaci skrzatów, krasnoludków, karzełków wywodzą się z legend germańskich i skandynawskich. W Skandynawii są mocno zakorzenione w kulturze, stamtąd jako charakterystyczny symbol Świąt trafiły również do Polski. Przyjęły się doskonale, zwłaszcza że w Polsce krasnoludki - jako maleńcy pomocnicy i opiekunowie domostwa - są wszystkim dobrze znane dzięki baśni Marii Konopnickiej oraz ilustracjom Jana Marcina Szancera. Według legend skrzaty to niewielkie istoty, które w zamian za dobre traktowanie, otaczały rodzinę opieką. Czasem psociły, ale zawsze dbały o bezpieczeństwo domowników oraz dobrobyt całej rodziny. Skrzat świąteczny symbolizuje właśnie szczęście rodzinne, które w czasie Bożego Narodzenia jest najważniejsze. Bo według legend w domu, w którym mieszkają krasnoludki, na pewno dzieje się dobrze, a wszystkie problemy zawsze zostaną szczęśliwie rozwiązane.
Skrzaty świąteczne - jak wyglądają?
Baśniowe skrzaty są nierozerwalnie związane z ziemią. Żyją w jaskiniach, a ich najważniejszym zajęciem jest górnictwo. Są doskonałymi rzemieślnikami, z wydobywanego złota, srebra i drogich kamieni potrafią tworzyć piękne przedmioty. Te niskie stworzonka wyróżniają się bujną brodą i wielką czapką, która opada im na oczy. Pojawiający się na ziemi skrzat ma zasłonięte oczy, bo wychodzi spod ziemi, musi przyzwyczaić się do słońca, do zupełnie nowego otoczenia. Z czasem nabiera coraz większej pewności, zaczyna czuć się, jak u siebie. Po wyglądzie i ubiorze można poznać, jakie mają usposobienie? Wesołe, niesforne, zabawne, łagodne, czy energiczne?
Skrzaty bożonarodzeniowe - cechy charakterystyczne
Skrzaty świąteczne Homla to figurki lub lalki, których wykonanie nawiązuje do zabawek hand made. Mają różne wielkości - od małych skrzatków do ustawienia na biurku, przez duże krasnale z teleskopowymi nóżkami, aż po krasnale siedzące, których nóżki i ręce można dowolnie modelować. Skrzaty świąteczne duże mają powyżej 50 centymetrów wysokości, są bardzo charakterystyczną dekoracją do ustawienia w mieszkaniu np. obok choinki. Wyjątkowy wygląd zawdzięczają prawdziwym ubrankom, które wykonywane są z różnych materiałów tekstylnych. Co więcej, niektóre skrzaty na Boże Narodzenie mają zdejmowane ubrania. Taki skrzat staje się wtedy czymś więcej niż tylko dekoracją świąteczną i na cały rok staje się ulubioną dekoracją, szczególnie w pokoju dziecięcym.
Skrzat renifer - pomocnik Świętego Mikołaja
Wśród świątecznych skrzatów wielką sympatię wzbudzają te z rogami i buźką renifera. Figurka renifera ubranego jakby dopiero co przybył z Laponii to ozdoba świąteczna kojarząca się z lubianym przez wszystkich, a zwłaszcza przez dzieci, okresem niecierpliwego oczekiwania na Mikołajki i Boże Narodzenie. Podobnie, jak w przypadku skrzatów-krasnoludków również świąteczny renifer ma wielkie szanse wzbudzić wielką radość u dzieciaków i na stałe znajdzie swoje miejsce w pokoju dziecka, jako zabawny element wystroju, który przypomina o radosnych chwilach, przeżywanych podczas Świąt.