Boże Narodzenie

Boże Narodzenie

Wprowadź do swojego domu magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Odkryj naszą nową kolekcją HOMLA 2024, gdzie znajdziesz piękne ozdoby choinkowe, eleganckie naczynia na świąteczny stół oraz klimatyczne dodatki. Udekoruj swój dom na święta,  dodając mu wspaniałego blasku, ciepła i odrobiny magii. Wyjątkowe dekoracje podkreślą urok zimowych wieczorów i uczynią każde spotkanie przy stole niezapomnianym. Dzięki nim Twój dom stanie się miejscem pełnym harmonii, radości i niezwykłego klimatu, który zachwyci wszystkich domowników i gości. 

Cena
Kolor
Pomieszczenie
Kategoria
Szerokość (cm)
Wysokość (cm)
Długość (cm)
Średnica (cm)
Linia
Kolekcja
Marka
Mniej filtrów - Więcej filtrów +
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 37-72 z 1336

Ustaw kierunek malejący

Boże Narodzenie i Wigilia - przygotuj się na 24 i 25 grudnia z Homla!

Tradycja Świąt Bożego Narodzenia w Polsce obejmuje trzy dni uroczystego świętowania, pomimo że samo Boże Narodzenie to tak naprawdę jeden dzień. Wigilia 24 grudnia jest oczekiwaniem na dzień narodzin Boga, a 26 grudnia obchodzimy wspomnienie św. Szczepana. Wszyscy z niecierpliwością wyczekujemy tych dni, ciesząc się na wolne od pracy, pyszne potrawy, spotkania z najbliższymi, wymarzone prezenty na święta.

Świętowanie narodzin Chrystusa poprzedzają liczne przygotowania. Dom nabiera odświętnej atmosfery, dzięki pięknym dekoracjom. Kuchnia tętni życiem, a po mieszkaniu rozchodzą się cudowne zapachy, bo na świątecznym stole musi znaleźć się tradycyjne 12 potraw wigilijnych. Zwieńczeniem przygotowań powinno być rodzinne ubieranie choinki, która sprawia, że Święta to magiczny czas, pełen światła i blasku. Dekorowanie mieszkania, przystrajanie drzewka bożonarodzeniowego oraz przygotowywanie wieczerzy wigilijnej będzie o wiele łatwiejsze dzięki bogatej ofercie świątecznej sklepu HOMLA.

Boże Narodzenie w polskiej tradycji

Polska tradycja świętowania narodzin Jezusa jest jedną z najbogatszych wśród wszystkich państw Europy i świata. Przez wieki ukształtowały się liczne tradycje i zwyczaje, które często bardzo różnią się między sobą, w zależności od regionu. Duchowe przygotowanie się na święto narodzenia Chrystusa w tradycji chrześcijańskiej poprzedza Adwent, czyli czas radosnego oczekiwania na narodzenie pańskie.

Najważniejszą dla katolików datę 25 grudnia poprzedza Wigilia, a kluczowym momentem tego dnia jest uroczysta kolacja. Na stole muszą znaleźć się tradycyjne wigilijne dania - karp, zupa grzybowa, barszcz, pierogi z grzybami, kutia, kluski z makiem oraz aromatyczne słodkości, takie jak np. ciasto z makiem.

Do wigilii zasiadamy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, symbolizująca kometę, która pomogła trzem królom trafić do stajenki w Betlejem, gdzie na świat przyszedł Jezus. Przed kolacją należy podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia, a tuż po niej przychodzi czas na śpiewanie kolęd oraz rozpakowywanie wymarzonych prezentów. Najczęściej podarunki przynosi Święty Mikołaj, ale w niektórych regionach Polski robi to Gwiazdor lub Gwiazdka. Wreszcie o północy należy wziąć udział w uroczystej mszy świętej zwanej Pasterką. Odwiedzamy szopkę przygotowaną w kościele i ponownie składamy sobie życzenia.

Symbolika świątecznego bożonarodzeniowego wystroju

Czas Bożego Narodzenia pełen jest charakterystycznej symboliki, mocno obecnej również w bożonarodzeniowym wystroju domu, mieszkania, kościołów, ulic miast. Większość z symboli Świąt ma pogańskie źródło, ponieważ chrześcijaństwo splotło Dzień Narodzenia z obyczajami i świętami pogańskimi.

Do tradycji katolickiej włączono starożytne zwyczaje rzymskie, germańskie i skandynawskie. Drzewko ozdobione światełkami i ciasteczkami w tradycji germańskiej miało przynosić domostwu szczęście. Popularny świąteczny motyw w postaci czerwonych jagód ostrokrzewu pochodzi od Celtów, a jemioła z przedchrześcijańskich praktyk magicznych. Obdarowywanie się prezentami nawiązuje do rzymskich Saturnaliów, sama zaś postać Mikołaja lub Gwiazdora oraz skrzatów wywodzą się ze starożytnych zwyczajów skandynawskich. W chrystianizacji świąt pogańskich swoje źródło ma wiele ludowych obyczajów, których elementem są także wróżby np. wyciąganie spod obrusa na wigilijnym stole najdłuższego źdźbła siana, lub liczenie pestek jabłka zjedzonego na koniec kolacji wigilijnej.

Dlaczego Boże Narodzenie przypada na 25 grudnia?

Powszechne świętowanie Bożego Narodzenia zostało wprowadzone w IV wieku. Data narodzin Jezusa nie jest zapisana w żadnej z Ewangelii, o tym wydarzeniu wspominają jedynie teksty apokryficzne. Wzmiankę o dokładnym dniu w II wieku n.e. św. Hipolit Rzymski umieścił w swoim Komentarzu do Księgi Daniela.

Zapis głosi, że Chrystus urodził się ósmego dnia przed kalendami styczniowymi, czyli dokładnie 25 grudnia. Zgodnie z wielowiekową tradycją poprzedzić musi go wigilia, z kolei tzw. drugi dzień świąt, w którym Kościół wspomina męczeństwo św. Szczepana, w Polsce stał się dniem ustawowo wolnym od pracy dopiero w latach 20. XX wieku (1925 r.) W Polsce Boże Narodzenie świętują nie tylko katolicy, ale również Kościół Prawosławny i Kościół Greckokatolicki, a ten dzień według kalendarza gregoriańskiego przypada na 7 stycznia.