Pisanki
Kolorowe gotowe pisanki w sklepie Homla
Pisanka jest jednym z najważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych. Skorupka Jajka ugotowanego na twardo lub wydmuszka z jajka dekorowana jest na wiele przeróżnych sposobów. Kolorowe pisanki wykonywane są przeróżnymi technikami. Jednak ich ogólna nazwa wzięła się od pewnej szczególnej techniki zdobienia polegającej na "pisaniu" po czystej skorupce jajka gorącym woskiem pszczelim i tworzeniu różnych ornamentów np. roślinnych.
Zdecydowanie najpopularniejsze jest gotowanie jajek w wywarze z łupin cebuli, kory dębu lub olchy, albo w wodzie z dodatkiem barwnika spożywczego. Barwienie w ten sposób jest szybkie i mało wymagające, a jednocześnie zabarwione jajka zyskują piękny odcień. Jajko w jednym kolorze, bez żadnych wzorów, nazywa się kraszanką. Kraszanka zamieni się w tzw. drapankę jeżeli jakimś ostrym narzędziem wydrapiemy na niej wielkanocne wzory.
W ofercie sklepu internetowego HOMLA znajdują się gotowe pisanki wielkanocne o dużych walorach dekoracyjnych. Wiele z nich ma formę oryginalnych zawieszek, dzięki czemu można je łatwo wykorzystać do ozdobienia mieszkania. To doskonała opcja, wygodna i bezpieczna (takie pisanki się nie rozbiją, nie zepsują). Wśród wielu wzorów kolorowych jajek znajdują się dekoracyjne pisanki na bogato, pasujące do stylu glamour, proste i naturalne pisanki w stylu skandynawskim, zawieszki z geometrycznymi wzorami, które będą pasować do wnętrz w stylu modernistycznym.
Wielkanocne pisanki w koszyczku udekorowanym wiosennymi gałązkami bazi i bukszpanu to wspaniała dekoracja, dzięki której w mieszkaniu panuje świąteczna atmosfera. Malowane jajko to jeden z najstarszych symboli Świąt Wielkiej Nocy — znak zmartwychwstania Jezusa, odradzającego się życia.
Jajko jako symbol przeniknęło do kultury chrześcijańskiej ze świąt pogańskich (zwyczaj malowania i dekorowania jajek istniał już starożytnym Rzymie). Przyjęto, że Wielkanoc będzie przypadać na czas Jarego Święta — słowiańskich obchodów pełnych symbolicznych obrzędów pożegnania zimy i witania wiosny. Ludowe wierzenia nadawały jajkom kur, kaczek i gęsi kosmiczną moc, miało chronić przed pożarami, symbolizowało płodność i odrodzenie. Pod progiem chałupy zakopywano całe jajko, przeznaczone na pokarm dla złych duchów, które w ten sposób pozostawały na zewnątrz i nie przenikały do domostwa. W chrześcijaństwie ten zwyczaj znalazł odzwierciedlenie w zakopywaniu skorupek poświęconych jaj w czterech rogach uprawianego pola, co przyczyniało się do dobrego urodzaju. Skorupki zakopywano również pod jabłoniami w sadzie, krzewami w ogrodzie, aby zapewnić im wzrost i obfite zbiory owoców.
Malowanie pisanek wielkanocnych to piękna tradycja, kultywowana w wielu regionach polski. Przepiękne wzory pisanek łowickich, kolorowe pisanki opolskie są znane na całym świecie. W domowych warunkach, przy odrobinie talentu plastycznego, można przygotować efektowne pisanki w stylu ludowym lub nowoczesne. Zdobienie jajek to świetne zajęcie dla całej rodziny, a dzieci je uwielbiają. Samodzielnie wykonana pisanka będzie doskonałą dekoracją wielkanocnego stołu, ale też można nimi obdarowywać znajomych i rodzinę podczas składania sobie świątecznych życzeń.